Google+

Finlandiya

image_placeholder
image_placeholder
AVRUPAFinlandiya
Finlandiya - : - / -
16℃
1 EUR=4.59 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-15℃
 • Şubweather-icon-13℃
 • Marweather-icon-9℃
 • Nisweather-icon-2℃
 • Mayweather-icon5℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon15℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon7℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon-7℃
 • Araweather-icon-12℃
  Nüfus: 5.488.543 Dili: Fince, İsveççe Para Birimi: Euro İklim: Ilıman soğuk iklimi Big Mac Index: 4.00  

Rus yazar Grigoriy Petrov’un Finlandiya seyahatinden yola çıkarak kaleme aldığı, ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ isimli kitabından dolayı ülke Beyaz Zambaklar Ülkesi olarak da anılmaktadır. Finlandiya Avurpa’nın nüfusu en az olan ülkelerinden biridir. Nüfus yoğunluğu az ve yaşam standartları açısından dünyada da en kaliteli olan ülkeler arasında yer almaktadır. Finlandiya özellikle eğitim alanında adından çok söz ettiren bir ülkedir.

Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkede eğitim herkese ücretsiz ve eşit olarak verilmektedir. Üniversiteler standart ve politeknik olmak üzere ikiye ayrılır. Standart üniversiteler teorik derslere, politeknik üniversiteler ise pratik derslere ağırlık verirler. olarak Ders dışında da birçok konuda çocukları geliştirmeye yönelik bir program takip ederler. Ayrıca kısa ders saatleri tercih edilir. Öte yandan öğrenciler okula geldiklerinde ayakkabılarını çıkararak sınıflarına girer. Böylece onların evlerinde gibi hissetmeleri sağlanır.

Finlandiya_2.jpg

Finlandiya, Orta Asya ve Sibirya kökenli bir ülkedir. Daha sonradan Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturduğu ekonomik ve siyasal birlik olmuş Nordik ülkeler arasına katılmıştır. Ülkenin büyük bir bölümü ovalardan oluşmakta dağlık bölgelere ender rastlanmaktadır.

Yönetim olarak yarı başkanlık sistemini benimsemişlerdir. Ülkenin yüzde 90’ınından fazlası Fin’dir. Kuzeyde Lapanlar, güney kesimlerde ise İsveçliler yoğun olarak yaşamaktadırlar.

Ünlü telefon markası Nokia’nın doğduğu ülke olan Finlandiya’da Nokia adında bir kasaba dahi bulunmaktadır. Ancak Nokia’nın haklarını 2013 yılında Microsoft satın almıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ülkenin başkenti Helsinki’dir. Helsinki, nüfus bakımından da en büyük olan kenttir. Espoo, Kauniairen ve Vontana ise başkent bölgesinde yer alırlar. Turku, Tampere, Kotka, Oulu, Vontaa ve Lahti ülkenin diğer şehirleridir.

Turku, Finlandiya’nın en eski şehirdir ve 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur.

Tampere ülkenin sanayi merkezidir. Şehrin bir bir diğer özelliği de Nokia markası buranın aynı isimli köyünde doğmasıdır.

Espoo, Children of Bodoom ve Norther gibi önemli melodik death metal gruplarının doğduğu yerdir.

Kuzey Avrupa ile Rusya arasında yer alan Finlandiya, Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç ile komşudur.

Geolocation

Finlandiya lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Finlandiya lokasyonunu gezmek isterseniz; Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2799 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2249 EUR , Dolu Dolu Laponya (Lapland) Turu - 1750 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2299 EUR , Kuzey Işıkları İle Laponya (Lapland) Turu - 2299 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Finlandiya turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Finlandiya’da konuşulan iki resmi dil vardır: Fince ve İsveççe. Nüfusun yüzde 90’ının dili Fince’dir. Yüzde 5’i ise İsveççe konuşmaktadır. Farklı kollara olsa da Fince ve Türkçe, Ural-Altay dil ailesine mensup ve benzer yapılara sahip dillerdir.

Yardımcı olabilecek Fince kalıplar:
Huomenta/ Günaydın

Terve/ Merhaba

Kuinka paljon/ Ne kadar?

Heippa/Hoşçakal

Kiitos/Teşekkür ederim

Kuinka voit/ Nasılsın?

Finlandiya’nın yüzde 74’ü ülkenin en büyük dini cemaati olan Evangelist-Luteryan kilisesine bağlıdır. Ikinci en büyük topluluk ise, yüzde 24’lük bir oranla Ateistlerden oluşmaktadır, küçük bir Ortodoks azınlık topluluğu da mevcuttur. Diğerleri ise Yahudilik, islam gibi semai dinlere mensuptur.

1155 yılında İsveç Krallığına dâhil edilen Finlandiya, 1809 yılına kadar İsveç hâkimiyeti altında varlığını sürdürmüştür. Yargı sistemi, kamu idaresi, siyasi sistem ve sosyal alanlarda ülkenin bugün sahip olduğu sağlam temeller de bu süreç içinde atılmıştır.

18. yüzyıl sonlarına doğru azalan İsveç gücü bağımsız Finlandiya fikrini ortaya çıkarmıştır. 1865 yılında kendi para birimi Markka’yı çıkarmış ve Parlamenter hükümet sistemi ile hukukun üstünlüğünü benimsemiş bir devlet yapısı oluşturmaya başlamıştır. Bu da bağımsız Finlandiya yolunda atılan önemli bir adım olmuştur.

Sovyet Rusya Hükümeti’nin 31 Aralık 1917’de Fin bağımsızlığını tanımasıyla başlayan süreç, diğer komşu devletler ve batılı milletlerin de ülkenin bağımsızlığını tanımasıyla hızlanmıştır. 17 Temmuz 1919’da ise Finlandiya Anayasası resmi olarak yürürlüğe girmiştir. Ülke şu anda yarı başkanlık sistemi ile yönetmektedir.

Design-Museum.-helsinki.jpg

Coğrafi, konumundan dolayı, Finlandiya’da iki eşsiz doğa olayına denk gelebilmek mümkündür.

Aurora Borealis denilen Kuzey Işıkları’na denk gelebilmek için ekim, şubat, mart aylarında ülkeyi ziyaret etmek gerekir.

19 saat güneşin havada kaldığı gece yarısı güneşlerine denk gelmek için ise mayıs ve temmuz ayları arasında Finlandiya’ya gitmek gerekir.

Finlandiya’das soğuk-ılıman bir iklim hâkimdir. Ancak kış aylarında sıcaklık -20’lere dek düşebilmektedir. Dolayısıyla kış aylarında Finlandiya’ya gidilmesi önerilmemektedir.

Türkiye’den Finlandiya'ya seyahat etmenin birçok yolu vardır. Havayolu, denizyolu, demiryolu ve karayolundan Finlandiya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan başkent Helsinki'ye aktarmasız, yaklaşık 3 saat süren uçuşlar bulunur. Turku, Tampere gibi diğer şehirlere ise Almanya, Fransa gibi ülkelerden aktarmalı olarak ulaşım sağlanabilir.Otobüs ve tren kullanmayı düşünenler Schengen vizelerini aldıktan sonra, Bulgaristan ve Romanya üzerinden başlayacak rotaları ile uzun bir kara yolculuğu sonucu Finlandiya sınırlarına giriş yapabilmektedirler.

Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan ülkelerden biri olmasına rağmen, Finlandiya soğuk-ılıman bir iklime sahiptir. Kışları çok soğuk ve kurak, yazları ise sıcağa nazaran daha ılıman yaşanmaktadır. Kış aylarında sıcaklık özellikle Laponya bölgesinde -20’lere kadar düşebilir, yaz aylarında ise sıcaklık 13-22 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Ülke sonbahar ayları dışında çok fazla yağış almaz. 

Finlandiya günümüzde büyük ölçüde endüstrileşmiş bir serbest piyasa ekonomisine sahiptir. 2014 yılında 221,3 milyar dolara ulaşan Gayrisafi Milli hasılası ile Avusturya, Belçika, Hollanda ve İsveç ile yakın bir ekonomik büyüklüğe sahiptir. Özellikle imalat sanayiinde (ormancılık, metal işleme, tasarım, telekomünikasyon ve elektronik) son derece rekabetçi sektörlere sahip olan Finlandiya, iklim koşullarından dolayı, tarımda sadece kendine yeterliliği hedeflemektedir. Ormancılık ile ilgili sektörler, özellikle kırsal kesimde en büyük ikinci uğraş dalını oluşturmaktadır.

Finlandiya’da doğan telefon şirketi Nokia’nın 2013 yılında Microsoft’a satılması ve geleneksel ihracat dalı olan kâğıt sektörü talebindeki zayıflama sonrasında 20 yıl boyunca bütçe fazlası veren Fin ekonomisi önemli ölçüde bir zarara uğradı.

Müzik anlamında da özellikle metal müzikte gelişme gösteren ülkeden Lordi, Nightwish ve Children of Bodom gibi gruplar çıkmıştır.

Dana veya domuz eti kullanılarak yapılan sebzeli güveç Karjalanpiirakka, Fin hardalı sinappive tercihen bira eşliğinde yenilen halka şeklindeki sosis Lenkkimakkara, Ren geyiği etinin sotelenmesiyle yapılan Poro, pirinç ve kuru üzüm kullanılarak yapılan Maksalaatikko başlıca Fin yemekleridir.

Pulla denilen tatlı çöreğin şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanarak yapılması sonucu elde edilen Korvapuustit isimli iki tatlı da başlıca tatlıları arasında yer alır.

Vappu: Tampera’ya özgü olan bu festival,Finli işçi sınıfının kutlama günü olarak sayılsa da öğrenciler tarafından büyük ilgi görür. Yedi gün süren festivalin son günü tüm şehir kutlamalarla dolar.

Juhannus: Açık alanlarda ‘kokko’ denilen büyük ateşler yakılır, evler geleneksel olarak ‘huş ağacı’ dalları ile süslenir. Juhannus, Finlandiya’da yaz ortasına gelinişinin kutlandığı bir festivaldir. Haziran ayının dördüncü hafta sonu kutlanır.

Svenska Dagen: Finlandiya’da 6-11 Kasım arası İsveç günü olarak kutlanır.

Laskiainen: Dışarıda kayak yapıp kartopu oynayarak geçirilen bu günde geleneksel bezelye çorbası veya içi badem ezmesi, reçel ve krem şantiyle doldurulmuş çörekler yenir. Bu yiyeceklerin gelecek yıl şans getireceğine inanılır. Aynı zamanda yaklaşan baharın habercisidir.

Ren geyikleri ile ünlü olan Finlandiya’dan post, geyik boynuzundan yapılmış hediyelik eşyalar, battaniyeler, tüylü şapkalar, eldivenler alınabilir. Finlandiya, alışveriş kültürünün çok fazla gelişmediği bir ülkedir.

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: PUISTOKATU 1B A3 00140 HELSINKI/ FINLAND

Telefon: 00 358 9 612 261 00

Faks: 00 358 9 612 261 50

embassy.helsinki@mfa.gov.tr

http://helsinki.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Finlandiya

· Epifani(6 Ocak),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· Paskalya (28 Mart),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Yükseliş Günü (5 Mayıs),

· Yaz Dönüm Günü (24 Haziran),

· Bağımsızlık Günü (6 Aralık)

· Noel (24-25-26 Aralık)