Oulu Genel Bilgiler / Rehber

Kuzey Finlandiya’nın Oulu Eyaleti’nin 190 bin nüfusa sahip şehri olan Oulu, yüz ölçümünü Ylikiiminki Belediyesi'nin de 2009’daki katılımıyla dört katına çıkarmıştır. Oulu ülkenin 6. büyük kenti olup, Kuzey Finlandiya’nın en büyük ve önemli şehridir. Oulu, şehir merkezindeki ücretsiz kablosuz internet erişimi sunan ve yüksek teknoloji odaklı olan Panoulu ile bilinir. Nokia gibi şirketlerin de içinde bulunduğu Finlandiya’lı IT kuruluşlarının Oulu ve çevresinde ofisleri bulunmaktadır.
 
Oulu’ya ulaşım için Helsinki’den sonra ülkedeki en işlek havalimanı olan Oulu Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Oulu, Helsinki ve Rovaniemi arasındaki tren yolunun ana hattını oluşturuyor. Demiryolu hattını kullanacaksanız, Pendolino hızlı treni ile Oulu’dan Helsinki’ye varan yolculuğun tümü 6 saat sürmektedir. Diğer şehirlerden Oulu’ya ulaşım içinse düşük ücretli Onnibus uzun yol otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Oulu Gezilecek Yerler

Oulu Sanat Müzesi (Oulun Taidemuseo): Yılda ortalama 8 geçici serginin düzenlendiği müze, şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor.
 
Tietomaa Bilim Merkezi (Tiedekeskus Tietomaa): Burası Finlandiya’nın ilk bilim merkezi olarak kabul ediliyor.
 
Oulu Kalesi ( Oulun linna) 18. yy’da barut patlaması nedeniyle ortadan kalkan kaleden söz etmemek imkansız. Kalenin eskiden olduğu yer, günümüzde bir park ve bu parkın içinde, nehrin hemen kenarında güzel bir yürüyüş yolu var.
 
Oulu Şehri Tiyatrosu (Oulun Kaupunginteatteri): Moder tiyatro oyunlarını burada Fince izleyebilirsiniz.
 
Plaza Sinema (Elokuvateatteri Plaza): Finlandiya’nın en büyük film perdesi burada bulunmaktadır. Birçok film, kompleksin sekiz perdesinde, orijinal İngilizce versiyonlarının yanı sıra Fince ve İsveççe altyazılı olarak izlenebilir.
 
Oulu’nun görülmesi gereken heykelleri arasında Frans Michael Franzén’in heykelleri ve The Bobby Market Place de bulunuyor.
 
Rotuaari, ismi Fransızca bir kelime olan trottoir’den türetilmiş, yaya caddesidir. Yaz aylarında ve yıl boyunca hafta sonları canlı eğlence hayatı için tercih edilmektedir.
 
Yaz aylarında bisiklet kiralayarak şehri dolaşabilirsiniz. Ayrıca Oulujoki Nehri'nin kuzey ucundaki Tuira’da plaj boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.
 
Oulu yüzme havuzları: Finlandiya’daki en büyük yüzme havuzlarından biri olan Oulun Uimahalli’de jimnastik, judo ve boks gibi spor aktivitelerine yakatılabilirsiniz. Raatti Yüzme Havuzu daha küçük olmasına karşın yakın zamanda yenilenmiştir.

Oulu’da Alışveriş

Oulu Market Hall (Kauppahalli):  Yüzyıllık tarihî bir yapıda kurulu, atmosferik iç dizaynı ile büyüleyen bu alışveriş merkezi oldukça büyük bir pazar alanına sahiptir. Geyik etinden Asya spesiyallerine kadar geniş yelpazede ürünler sunan pazarda her şey tazedir. Ayrıca birçok hediyelik eşyayı burada bulabilirsiniz.
 
Vadelmatarha:  İkinci el eşyalardan, aksesuarlara Oulu’da en iyi alışveriş ürünlerini bulabileceğiniz yer. İçinde oyun alanları, kafeterya, organik ve yerel ürünler, hediyelikler ve el sanatı ürünlerini bulabilirsiniz.

Şehrin en bilinen kültürel aktiviteleri Air Guitar World Championships, Miskuoro Huutajat ve Sentenced adlı metal grubunun gösterileridir. Şehirde birçok yazar, müzisyen ve sanatçı yaşamaktadır. Ayrıca rock, klasik ve caz müziği konserleri yıl boyunca gerçekleştirilmekte. Bunların içinde bulunan Oulu Müzik Video Festivali, Air Guitar World Championships ve Musixine Müzik Film Yarışması tüm ağustos boyunca organize edilir. Temmuz ayında ise her yıl gerçekleştirilen Qstock Rock Festivali organize edilmektedir. Oulu Müzik Festivali kış aylarında düzenlenirken Oulunsalo Müzik Festivali yaz mevsiminde yapılıyor. Bunlara ek olarak her kasım ayında Uluslararası Çocuk Film Festivali gerçekleştiriliyor. 

Oulu ile İlgili

Oulu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -10oC
  • Şub -9oC
  • Mar -4oC
  • Nis 1oC
  • May 7oC
  • Haz 13oC
  • Tem 16oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 8oC
  • Eki 2oC
  • Kas -3oC
  • Ara -7oC

Kısa Kısa