Google+

Arama formu

Rovaniemi

Finlandiya’nın Lapland bölgesi başkenti Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’...
Devamı oku
Rovaniemi, çok küçük bir şehirdir. Ortalama 1 kilometrelik bir alanda...
Devamı oku
Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Rovaniemi....
Devamı oku
Finlandiya mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilendiği görülür....
Devamı oku
Küçük bir şehir olan Rovaniemi’de gece hayatı anlamında çok fazla...
Devamı oku
Rovaniemi’de 3 adet büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır: Revontuli,...
Devamı oku
Midnight Sun Film Festivali (Haziran-Ağustos) Jutajaiset Uluslararası...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Kutsal Cuma Paskalya İşçi Bayramı (1...
Devamı oku
Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi...
Devamı oku
Kuzey Avrupa’nın en çok ilgi çeken ve yoğun talep gören noktalarından...
Devamı oku
Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi şehrinin para birimi...
Devamı oku
Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi’nin resmi dili Fince...
Devamı oku
Rovaniemi (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.
Devamı oku
HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finland...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Helsinki’yi ziyaret edebilmeleri...
Devamı oku
Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hâkimdir...
Devamı oku
Rovaniemi’de bir havalimanı mevcuttur ancak uluslararaı uçuşlar mevcut...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -11.8℃
Şub -11.1℃
Mar -6.1℃
Nis -0.9℃
May 6℃
Haz 12.4℃
Tem 15.2℃
Ağu 12.3℃
Eyl 6.9℃
Eki 0.3℃
Kas -6.1℃
Ara -10.1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 61,784  / Dil: Fince - İsveççe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Yarı Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Rovaniemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.jpg

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan özel bir destinasyondur ve Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Sadece şehir merkezi değil, çevresinde yer alan Santa Claus gibi masalları anımsatan kasabaları, doğal güzellikleri ve eşsiz kuzey ışıklarıyla turistlerin ilgi odağı olmuş bir yerdir Rovaniemi.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hakimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında -15 derecedir.

Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin ziyaret ettiği Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir. Bunun dışında şehri ziyaret edince yapılabilecek enteresan şeyler arasında geyik ya da kurtların çektiği araçlara binmek, buzdan yapılmış otellerde kalmak, donmuş göl üzerinde yürümek ya da hayvanat bahçesinde kutupta yaşayan hayvanları yakından incelemek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DI_OuO1WPI8

Rovaniemi’de Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Rovaniemi. Finlandiya’nın karlar krallığı diyebileceğimiz Lapland bölgesinin başkenti olarak ve Helsinki’nin yaklaşık olarak 800 km kuzeyinde tam Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyon olarak ilgi çekiyor. Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenler için ideal bir destinasyon.

Rovaniemi’de görülmesi gereken diğer yerler

Rovaniemi Kilisesi, Ranua Doğal Parkı, Pyhä-Luosto Doğal Parkı, Oulanka Doğal Parkı, Urho Kekkonen Doğal Parkı, Riisitunturi Doğal Parkı, Syöte Doğal Parkı, Arctic Centre.

Ren Geyiği Turu

Başka kısımlarında da yapabilecek olsanız da Santa Claus (Noel Baba) köyünde yapmanızı tavsiye ettiğimiz Ren Geyiği turuna, yine bu şehir özelinde olan Husky turunu da ekleyebilirsiniz. Ren geyikleri ile uzun bir tur yapmanızı tavsiye ederiz. Kullananlar yerel kıyafetler giymiş ve kendileri de gerçek birer Sami olan kişilerdir. Geyiklerle ormanın içlerine doğru girip bir beyazlık içinde seyahata başlıyorsunuz. Duyduğunuz şey sadece geyiklerin çıkardığı sesler... Bazen birbirlerini yakalamaya çalışıyorlar. İşte o zaman ormanda keyifli anlar başlıyor.

Şehri küçük bir grupla ziyaret ediyorsanız Avrupa’da pazarlık olmaz, diye düşünmeyin. Ren geyiği turunda pazarlık yapın mutlaka. Rovaniemi tam kutup dairesi içinde yer alıyor. Noel Baba köyünün tam ortasında bu dairenin temsili bir çizimi var. Bir tarafında durduğunuzda kutup dairesi içindesiniz, diğer tarafına geçtiğinizde değilsiniz. Burada bir fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin. Hatta kutup dairesini geçtiğinizi pasaportunuza, köyden satın alacağınız bir pul yapıştırarak kanıtlayabilirsiniz.

Rovaniemi’de yapabileceğiniz bir başka aktivite de kar motorsikleti. Bölgede bir çok göl var ancak sonbahar başlangıcında buraya kar yağıyor ve Nisan ortasına kadar hava sıcaklığı hep eksilerde kalıyor. Böyle olunca da etrafta bulunan bütün göller donuyor. Yılın 6-7 ayında bu göllerin üzerindeki buzda kar motorlarına biniliyor. Genelde sabahları Rovaniemi köprüsünün altındaki gölde bu manzaraları görebilirsiniz. Elbette bu işi yapmak için kendinize bir hayli güvenmeniz gerekiyor.

Ren Geyiği Turu

Rovani mi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ritan Tupa, Arctic Jokasa Apartment, Villa Virpi güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri House Olkka by the river, Tuomas´ luxurious suites, Ahola, Aurora Studio Överby. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tuomas´ luxurious suites, Mustikka, Peaceful City Centre Apartment (2 Bdr), Ounasvaara Arctic Suite gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Reindeer House Rovaniemi, Snowman House in Rovaniemi, Hotel Aakenus Economy Apartments Peura tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rovaniemi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis

Sadece Rovianemi’de değil tüm Lapland bölgesinde son dönemlerde meşhur olan bir trend de iglo otellerde kalmak. Buraya kadar gitmişken bunlardan birini de ziyaret etmenizi öneririz.

Buzdan yapılan yataklar, duvarlardaki kabartmalar, minik kilise ve buz bar görülmeye değer. Ancak burada konaklama konusu biraz tartışılır. Çünkü gece gündüz sıcaklığı -5 derecede tutuyorlar. Yani bütün gece buzun üzerinde uyuyorsunuz. Altınızda elektrikli battaniye var ve postların üzerinde yatıyorsunuz ama buna rağmen her yer buz gibi... Kaldığınız yerde banyo ve tuvalet yok. Bunun için ana binaya gitmeniz gerek. Yani, gece asla tuvalete gitmek istemeyebilirsiniz. Bir de bulunduğunuz bölgede bolca vahşi hayvan olduğunu düşünürseniz hiç gitmek istemezsiniz.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis

Dolayısıyla buraları gezilecek birer turistik destinasyon olarak görüp, konaklama için daha konforlu seçenekleri değerlendirmek suretiyle yine de buraya kadar gelmişken “bir bakıp çıkmak” tadında ziyaret edebilirsiniz. Buraları ziyaret etmek için bir diğer motivasyon da Aurora borealis isimli kuzey ışıklarını görmek olabilir. Fotoğrafa meraklı olmasanız bile evrendeki nadide bir görsel mucize olan kuzey ışıklarını görmek hayatta bir kez başa gelecek fırsatlardan. Hazır bu bölgedeyken şansınızı kaçırmayın. Biraz üşümeyi göze alıp akşamları kuzey ışıklarını görmek için açıklık alanlarda beklemeniz gerekiyor. Hava açık olduğunda görme şansınız yüksek ancak garanti değil tabii ki.

Bu ışıkları eylül ile nisan ayları arasında görebilirsiniz ama görme şansınızın en yüksek olduğu aylar, aralık ile şubat olacaktır. Karanlık geceler denilen uzun gecelerde kuzey ışıkları daha çok görülüyor. Genelde akşamları saat 21:00’den sonra görüldüğü söylense de buna pek itibar etmemek gerekiyor.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis-1

Santa Claus (Noel Baba) Köyü

Rovaniemi, kuzey kutup çizgisinin üzerinde. Tam da bu sebepten dolayı da burada bir Noel Baba köyü var. Dünyadaki çocukların Noel Baba’nın Kuzey Kutbu’nda yaşadığına inanması, bu kurgusal köyün kurulmasına ve şehre büyük bir turist akışının sağlanmasına sebep oluyor.

Noel Baba Köyü’nde Noel Baba’nın bir ofisi mevcut. Ve bu ofise girdiğinizde dev bir zaman makinesi sizi karşılıyor. Böylece tek gecede tüm dünyadaki çocuklara hediye taşıyabiliyor olması “bilimsel” olarak izah ediliyor.

Santa Claus (Noel Baba) Köyü

Burada Noel Baba’yla tanışıp resim çektirebilir, sevdiklerinize üzerinde Kuzey Kutbu pulu olan kart atabilir, buz kaydırağına binebilir, eskimo evini gezebilir, kısa bir geyik gezisi bile yapabilirsiniz. Kuzey kutup çizgisini geçenlere sertifika da veriliyor. Geyikli kızak turu sonrasında da kızak ehliyetine sahip olabiliyorsunuz. Tabii ücreti karşılığında... Noel Baba teması hediyelik eşyaları, oteli, lokantası, eğlence parkı, futbol takımıyla tam bir hakimiyet kurmuş şehirde. Santa Park da tamamen bu temadan yola çıkılarak köyde kurulmuş dev bir eğlence merkezi.

Santa Claus (Noel Baba) Köyü-1

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

 Rovaniemi Nerededir?

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyondur.

Rovaniemi’ye Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hâkimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa ocak ayında -15 derecedir. Buna rağmen, yoğun kar yağışı sayesinde toprakta donma olayı çok fazla yaşanmaz. Ve Kuzey Atlantik’in getirdiği hava sayesinde pek çok kutup bölgesine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Rovaniemi’de bulunan Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir.

Rovaniemi’ye Nasıl Gidilir?

Rovaniemi’de bir havalimanı mevcuttur ancak uluslararaı uçuşlar mevcut değildir. Helsinki üzerinden gitmek gerekir. Şehre ulaşım daha çok trenle sağlanmaktadır. Helsinki üzerinden yaklaşık 10 saatlik yolculukla ulaşılabilmektedir.

Rovaniemi şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Rovaniemi’de Nerede Kalınır?

Kuzey Avrupa’nın en çok ilgi çeken ve yoğun talep gören noktalarından biri olan Rovaniemi, Finlandiya’nın karlar altındaki küçük sevimli şehirlerinden biri. Küçük şehir merkezine yakın konumlardaki şirin tema kasabaları bu bölgenin geceleme sayısını arttıran esas faktörler. Noel Baba’nın Köyü, her saniye yeni yıl ruhunu yaşamak isteyenler için sene boyunca keyifli ve masalsı bir tatil vadediyor. Yıl boyunca genellikle karlar altında olan bölgede sıcaklık -15 derece civarında seyrediyor. Kuzey ışıklarının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Rovaniemi’de, senenin belki de en sıcak döneminde bir ay boyunca sürekli gündüz yaşanıyor ve altın sarısı rengiyle gece yarısı güneşinin müthiş manzarası izlenebiliyor. Dünyanın ortası sayılan noktaya da ev sahipliği yapan Rovaniemi’de bir adımla Güney Yarıküre’den Kuzey Yarıküre’ye geçmiş oluyorsunuz.

Rovaniemi’de Nerede Kalınır? 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Rovaniemi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Rovaniemi pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Rovaniemi Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Rovaniemi Otelleri
En Uygun Fiyatlı Rovaniemi Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Rovaniemi Otelleri
Rovaniemi Ev Kiralama

Rovaniemi Otelleri

Finlandiya’nın Lapland bölgesi başkenti Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’nin güneyinde ve altı kilometre kadar uzağında yer alıyor. 6 Haziran’dan 7 Temmuz’a kadar bir ay süresince hiç gece yaşanmayan, hep gündüz olan Rovaniemi, tüm dünyanın ilgisini çeken oldukça popüler bir destinasyon. Bu tarihlerde Midnight Sun adı verilen altın rengi güneşi izlemek için şehre gelen binlerce turist oluyor.

Noel Baba'nın şehri olarak tanınan Rovaniemi, yıl boyunca Kuzey Kutup Dairesi’nde bulunan Noel Baba Köyü’nü görmek isteyen yüzbinlerce konuğa da kapılarını açıyor. Şehrin sekiz kilometre dışında olan köy, turistler için önemli bir çekim noktası ve konukların bu köye, şehir merkezinden otobüs ile ulaşma imkânı bulunuyor.

  Rovaniemi Otelleri

Şehirde yapılacak onlarca etkinliğin yanı sıra lezzetli bir akşam yemeği ile keyifli bir gece geçirebileceğiniz restoranlar, son derece zengin mönüleriyle şehri ziyaret eden konukları ağırlıyorlar.

 Rovaniemi İçi Ulaşım

DSC3459.jpg

Rovaniemi, çok küçük bir şehirdir. Ortalama 1 kilometrelik bir alanda her şeyi görmek mümkündür. Bu sebeple yürüyerek dolaşmak olasıdır. Ama arzu ederseniz hem şehir içinde çalışan hem de çevre kasabalara giden otobüsler de bulunmaktadır.

Rovaniemi Mutfağı

Finlandiya mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilendiği görülür. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta vazgeçilmezleridir. Neredeyse her öğünde haşlanmış patates, karnıbahar, kaşar peyniri yenilir. Yumurta tüketimi de oldukça fazladır.

Hernekeitto” olarak bilinen ve daha çok kış aylarında içilen bezelyeli çorba, “Kaalikaaryleet” adı verilen lahana sarması, “Puuro” isimli yulaf, arpa ve çavdarla hazırlanan kahvaltılık lapa, “Karjalanpiirakka” isimli çavdarlı, pirinç lapalı, patates püreli ve tereyağlı börek başlıca Fin yemekleri arasındadır.

Dana veya domuz eti, havuç ve soğandan yapılan güveç “Karjalanpiirakka”, Fin hardalı sinappi ve bira eşliğinde yenen halka sosis “Lenkkimakkara”, Ren geyiği eti sotesi “Poro”, Fin erkeğinin sebzesi olarak adlandırılan geleneksel Finlandiya sosisi “Makkara”, fırında ince ciğer, pirinç ve kuru üzümlü yemek “Maksalaatikko”, en çok tüketilen et yemekleri arasındadır.

Et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türlerini de yerler. Tüm yemeklerin yanında ise ekşi mayayla hazırlanan ekmek çeşitleri yenir. Özellikle kıyı bölgelerde balık da sıkça tüketilir. Baltık Ringa balığı Silakka; turşu, marine, tütsülü mangal yapılarak yenir. Tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku, çiğ tuzlama somon Graavilohi (lohi) de diğer balık yemekleridir.

Tatlı olarak ise kahveyle birlikte tercih edilen tatlı çörek ‘pulla’nın şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış olan hali “Korvapuustit” yenir. Ayrıca Finliler Şubat ayı boyunca ünlü şair J. L. Runeberg anısına 100 gr’lık küçük silindir kekler pişirirler. Ortasında böğürtlen reçeli bulunan bademli beyaz şeker halkası olan bu tatlı, “Runeberg tart”ı olarak adlandırılır.

Bunlara ek olarak Fin mutfağında, ev yapımı alkollü içecekler de son derece yaygındır. Bunlardan en popüler olanı “Sima” adı verilen bal likörüdür.

Popüler restoranlar

Nili, ZoomUp/Gaissa, Monte Rosa, Mariza, Arktikum Cafe.

Bahşiş

Finlandiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Rovaniemi Gece Hayatı

Küçük bir şehir olan Rovaniemi’de gece hayatı anlamında çok fazla seçenek yoktur. İnsanlar daha çok restoranlarda iyi bir yemeğin ardından sohbet eşliğinde içki içmeye devam ederler.

Gece kulübü olarak Santa Claus Hotel’in yakınındaki Tivoli önerilebilir. İki ayrı bölümünde eğlence devam etmektedir. Bir diğer iyi parti mekanıysa Doris Night Club’tır.

Rovaniemi Festivaller

Midnight Sun Film Festivali (Haziran-Ağustos)

Jutajaiset Uluslararası Halk Festivali (Haziran)

Rovaniemi’de Alışveriş

Rovaniemi’de 3 adet büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır: Revontuli, Rinteenkulma and Sampokeskus. Bunun dışında el sanatları açısından özellikle ahşap konusunda gelişmiş olan bölgedeki mağazalarda envaiçeşit ahşap ürün bulmak mümkündür. Ve tabii ki şehirde bir Noel Baba köyünün olması, pek çok hediyelik eşya mağazasında Noel Baba’lı ürünler olmasına sebep verir.

Rovaniemi Saat Farkı

Rovaniemi (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Rovaniemi Para Birimi

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Rovaniemi Resmi Dili

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi’nin resmi dili Fince ve İsveççe’dir. Kuzey kesimde Sami dili de konuşulmaktadır.

Rovaniemi Türkiye Dış Temsilciliği

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finland

Telefon: +358 9 612 26 100

Faks: +358 9 612 26 150

E-posta: embassy.helsinki@mfa.gov.tr

Website: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm Finlandiya

Rovaniemi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (6 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Rovaniemi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Rovaniemi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Helsinki’yi ziyaret edebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.