Rovaniemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.jpg

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan özel bir destinasyondur ve Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Sadece şehir merkezi değil, çevresinde yer alan Santa Claus gibi masalları anımsatan kasabaları, doğal güzellikleri ve eşsiz kuzey ışıklarıyla turistlerin ilgi odağı olmuş bir yerdir Rovaniemi.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hakimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında -15 derecedir.

Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin ziyaret ettiği Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir. Bunun dışında şehri ziyaret edince yapılabilecek enteresan şeyler arasında geyik ya da kurtların çektiği araçlara binmek, buzdan yapılmış otellerde kalmak, donmuş göl üzerinde yürümek ya da hayvanat bahçesinde kutupta yaşayan hayvanları yakından incelemek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DI_OuO1WPI8

Rovaniemi ile İlgili

 Rovaniemi Nerededir?

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyondur.

Rovaniemi’ye Nasıl Gidilir?

Rovaniemi’de bir havalimanı mevcuttur ancak uluslararaı uçuşlar mevcut değildir. Helsinki üzerinden gitmek gerekir. Şehre ulaşım daha çok trenle sağlanmaktadır. Helsinki üzerinden yaklaşık 10 saatlik yolculukla ulaşılabilmektedir.

Rovaniemi’ye Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hâkimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa ocak ayında -15 derecedir. Buna rağmen, yoğun kar yağışı sayesinde toprakta donma olayı çok fazla yaşanmaz. Ve Kuzey Atlantik’in getirdiği hava sayesinde pek çok kutup bölgesine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Rovaniemi’de bulunan Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir.

Rovaniemi’de Nerede Kalınır?

Kuzey Avrupa’nın en çok ilgi çeken ve yoğun talep gören noktalarından biri olan Rovaniemi, Finlandiya’nın karlar altındaki küçük sevimli şehirlerinden biri. Küçük şehir merkezine yakın konumlardaki şirin tema kasabaları bu bölgenin geceleme sayısını arttıran esas faktörler. Noel Baba’nın Köyü, her saniye yeni yıl ruhunu yaşamak isteyenler için sene boyunca keyifli ve masalsı bir tatil vadediyor. Yıl boyunca genellikle karlar altında olan bölgede sıcaklık -15 derece civarında seyrediyor. Kuzey ışıklarının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Rovaniemi’de, senenin belki de en sıcak döneminde bir ay boyunca sürekli gündüz yaşanıyor ve altın sarısı rengiyle gece yarısı güneşinin müthiş manzarası izlenebiliyor. Dünyanın ortası sayılan noktaya da ev sahipliği yapan Rovaniemi’de bir adımla Güney Yarıküre’den Kuzey Yarıküre’ye geçmiş oluyorsunuz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Rovaniemi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Rovaniemi Otelleri

Finlandiya’nın Lapland bölgesi başkenti Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’nin güneyinde ve altı kilometre kadar uzağında yer alıyor. 6 Haziran’dan 7 Temmuz’a kadar bir ay süresince hiç gece yaşanmayan, hep gündüz olan Rovaniemi, tüm dünyanın ilgisini çeken oldukça popüler bir destinasyon. Bu tarihlerde Midnight Sun adı verilen altın rengi güneşi izlemek için şehre gelen binlerce turist oluyor.

Noel Baba'nın şehri olarak tanınan Rovaniemi, yıl boyunca Kuzey Kutup Dairesi’nde bulunan Noel Baba Köyü’nü görmek isteyen yüzbinlerce konuğa da kapılarını açıyor. Şehrin sekiz kilometre dışında olan köy, turistler için önemli bir çekim noktası ve konukların bu köye, şehir merkezinden otobüs ile ulaşma imkânı bulunuyor.

 

Şehirde yapılacak onlarca etkinliğin yanı sıra lezzetli bir akşam yemeği ile keyifli bir gece geçirebileceğiniz restoranlar, son derece zengin mönüleriyle şehri ziyaret eden konukları ağırlıyorlar.

Devamını Oku

Rovaniemi’de Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Rovaniemi. Finlandiya’nın karlar krallığı diyebileceğimiz Lapland bölgesinin başkenti olarak ve Helsinki’nin yaklaşık olarak 800 km kuzeyinde tam Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyon olarak ilgi çekiyor. Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenler için ideal bir destinasyon.

Rovaniemi’de görülmesi gereken diğer yerler

Rovaniemi Kilisesi, Ranua Doğal Parkı, Pyhä-Luosto Doğal Parkı, Oulanka Doğal Parkı, Urho Kekkonen Doğal Parkı, Riisitunturi Doğal Parkı, Syöte Doğal Parkı, Arctic Centre.

Devamını Oku

 Rovaniemi İçi Ulaşım

DSC3459.jpg

Rovaniemi, çok küçük bir şehirdir. Ortalama 1 kilometrelik bir alanda her şeyi görmek mümkündür. Bu sebeple yürüyerek dolaşmak olasıdır. Ama arzu ederseniz hem şehir içinde çalışan hem de çevre kasabalara giden otobüsler de bulunmaktadır.

Rovaniemi Mutfağı

Finlandiya mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilendiği görülür. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta vazgeçilmezleridir. Neredeyse her öğünde haşlanmış patates, karnıbahar, kaşar peyniri yenilir. Yumurta tüketimi de oldukça fazladır.

Hernekeitto” olarak bilinen ve daha çok kış aylarında içilen bezelyeli çorba, “Kaalikaaryleet” adı verilen lahana sarması, “Puuro” isimli yulaf, arpa ve çavdarla hazırlanan kahvaltılık lapa, “Karjalanpiirakka” isimli çavdarlı, pirinç lapalı, patates püreli ve tereyağlı börek başlıca Fin yemekleri arasındadır.

Dana veya domuz eti, havuç ve soğandan yapılan güveç “Karjalanpiirakka”, Fin hardalı sinappi ve bira eşliğinde yenen halka sosis “Lenkkimakkara”, Ren geyiği eti sotesi “Poro”, Fin erkeğinin sebzesi olarak adlandırılan geleneksel Finlandiya sosisi “Makkara”, fırında ince ciğer, pirinç ve kuru üzümlü yemek “Maksalaatikko”, en çok tüketilen et yemekleri arasındadır.

Et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türlerini de yerler. Tüm yemeklerin yanında ise ekşi mayayla hazırlanan ekmek çeşitleri yenir. Özellikle kıyı bölgelerde balık da sıkça tüketilir. Baltık Ringa balığı Silakka; turşu, marine, tütsülü mangal yapılarak yenir. Tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku, çiğ tuzlama somon Graavilohi (lohi) de diğer balık yemekleridir.

Tatlı olarak ise kahveyle birlikte tercih edilen tatlı çörek ‘pulla’nın şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış olan hali “Korvapuustit” yenir. Ayrıca Finliler Şubat ayı boyunca ünlü şair J. L. Runeberg anısına 100 gr’lık küçük silindir kekler pişirirler. Ortasında böğürtlen reçeli bulunan bademli beyaz şeker halkası olan bu tatlı, “Runeberg tart”ı olarak adlandırılır.

Bunlara ek olarak Fin mutfağında, ev yapımı alkollü içecekler de son derece yaygındır. Bunlardan en popüler olanı “Sima” adı verilen bal likörüdür.

Popüler restoranlar

Nili, ZoomUp/Gaissa, Monte Rosa, Mariza, Arktikum Cafe.

Bahşiş

Finlandiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Rovaniemi’de Alışveriş

Rovaniemi’de 3 adet büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır: Revontuli, Rinteenkulma and Sampokeskus. Bunun dışında el sanatları açısından özellikle ahşap konusunda gelişmiş olan bölgedeki mağazalarda envaiçeşit ahşap ürün bulmak mümkündür. Ve tabii ki şehirde bir Noel Baba köyünün olması, pek çok hediyelik eşya mağazasında Noel Baba’lı ürünler olmasına sebep verir.

Rovaniemi Gece Hayatı

Küçük bir şehir olan Rovaniemi’de gece hayatı anlamında çok fazla seçenek yoktur. İnsanlar daha çok restoranlarda iyi bir yemeğin ardından sohbet eşliğinde içki içmeye devam ederler.

Gece kulübü olarak Santa Claus Hotel’in yakınındaki Tivoli önerilebilir. İki ayrı bölümünde eğlence devam etmektedir. Bir diğer iyi parti mekanıysa Doris Night Club’tır.

Rovaniemi Festivaller

Midnight Sun Film Festivali (Haziran-Ağustos)

Jutajaiset Uluslararası Halk Festivali (Haziran)

Rovaniemi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (6 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Rovaniemi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Rovaniemi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Helsinki’yi ziyaret edebilmeleri için Schengenvizesi almaları gerekmektedir.

Rovaniemi Türkiye Dış Temsilciliği

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finland

Telefon: +358 9 612 26 100

Faks: +358 9 612 26 150

E-posta: [email protected]

Website: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm Finlandiya

Rovaniemi Para Birimi

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Rovaniemi Resmi Dili

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi’nin resmi dili Fince ve İsveççe’dir. Kuzey kesimde Sami dili de konuşulmaktadır.

Rovaniemi Saat Farkı

Rovaniemi (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Rovaniemi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -11.8oC
  • Şub -11.1oC
  • Mar -6.1oC
  • Nis -0.9oC
  • May 6oC
  • Haz 12.4oC
  • Tem 15.2oC
  • Agu 12.3oC
  • Eyl 6.9oC
  • Eki 0.3oC
  • Kas -6.1oC
  • Ara -10.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 61,784  / Dil: Fince - İsveççe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Yarı Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün