Google+

Rovaniemi

Rovaniemi - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-11.8℃
 • Şubweather-icon-11.1℃
 • Marweather-icon-6.1℃
 • Nisweather-icon-0.9℃
 • Mayweather-icon6℃
 • Hazweather-icon12.4℃
 • Temweather-icon15.2℃
 • Ağuweather-icon12.3℃
 • Eylweather-icon6.9℃
 • Ekiweather-icon0.3℃
 • Kasweather-icon-6.1℃
 • Araweather-icon-10.1℃
Nüfus: 61,784  / Dil: Fince - İsveççe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Yarı Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

1.jpg

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan özel bir destinasyondur ve Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Sadece şehir merkezi değil, çevresinde yer alan Santa Claus gibi masalları anımsatan kasabaları, doğal güzellikleri ve eşsiz kuzey ışıklarıyla turistlerin ilgi odağı olmuş bir yerdir Rovaniemi.

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hakimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında -15 derecedir.

Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin ziyaret ettiği Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir. Bunun dışında şehri ziyaret edince yapılabilecek enteresan şeyler arasında geyik ya da kurtların çektiği araçlara binmek, buzdan yapılmış otellerde kalmak, donmuş göl üzerinde yürümek ya da hayvanat bahçesinde kutupta yaşayan hayvanları yakından incelemek mümkündür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DI_OuO1WPI8

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kuzey Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Rovaniemi. Finlandiya’nın karlar krallığı diyebileceğimiz Lapland bölgesinin başkenti olarak ve Helsinki’nin yaklaşık olarak 800 km kuzeyinde tam Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyon olarak ilgi çekiyor. Bitmeyen bir Noel ruhu yaşamak isteyenler için ideal bir destinasyon.

Rovaniemi’de görülmesi gereken diğer yerler

Rovaniemi Kilisesi, Ranua Doğal Parkı, Pyhä-Luosto Doğal Parkı, Oulanka Doğal Parkı, Urho Kekkonen Doğal Parkı, Riisitunturi Doğal Parkı, Syöte Doğal Parkı, Arctic Centre.

Ren Geyiği Turu

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Başka kısımlarında da yapabilecek olsanız da Santa Claus (Noel Baba) köyünde yapmanızı tavsiye ettiğimiz Ren Geyiği turuna, yine bu şehir özelinde olan Husky turunu da ekleyebilirsiniz. Ren geyikleri ile uzun bir tur yapmanızı tavsiye ederiz. Kullananlar yerel kıyafetler giymiş ve kendileri de gerçek birer Sami olan kişilerdir. Geyiklerle ormanın içlerine doğru girip bir beyazlık içinde seyahata başlıyorsunuz. Duyduğunuz şey sadece geyiklerin çıkardığı sesler... Bazen birbirlerini yakalamaya çalışıyorlar. İşte o zaman ormanda keyifli anlar başlıyor.

Şehri küçük bir grupla ziyaret ediyorsanız Avrupa’da pazarlık olmaz, diye düşünmeyin. Ren geyiği turunda pazarlık yapın mutlaka. Rovaniemi tam kutup dairesi içinde yer alıyor. Noel Baba köyünün tam ortasında bu dairenin temsili bir çizimi var. Bir tarafında durduğunuzda kutup dairesi içindesiniz, diğer tarafına geçtiğinizde değilsiniz. Burada bir fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin. Hatta kutup dairesini geçtiğinizi pasaportunuza, köyden satın alacağınız bir pul yapıştırarak kanıtlayabilirsiniz.

Rovaniemi’de yapabileceğiniz bir başka aktivite de kar motorsikleti. Bölgede bir çok göl var ancak sonbahar başlangıcında buraya kar yağıyor ve Nisan ortasına kadar hava sıcaklığı hep eksilerde kalıyor. Böyle olunca da etrafta bulunan bütün göller donuyor. Yılın 6-7 ayında bu göllerin üzerindeki buzda kar motorlarına biniliyor. Genelde sabahları Rovaniemi köprüsünün altındaki gölde bu manzaraları görebilirsiniz. Elbette bu işi yapmak için kendinize bir hayli güvenmeniz gerekiyor.

Ren Geyiği Turu

-

Rovaniemi lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Joutsen, Villa Kotikolo, Majoitus Lapintaival. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nivavaara Apartment, Villa Hanhi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Napapiirin Saarituvat, Koskikatu Apartment, Holiday House Lapland otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rovaniemi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Sadece Rovianemi’de değil tüm Lapland bölgesinde son dönemlerde meşhur olan bir trend de iglo otellerde kalmak. Buraya kadar gitmişken bunlardan birini de ziyaret etmenizi öneririz.

Buzdan yapılan yataklar, duvarlardaki kabartmalar, minik kilise ve buz bar görülmeye değer. Ancak burada konaklama konusu biraz tartışılır. Çünkü gece gündüz sıcaklığı -5 derecede tutuyorlar. Yani bütün gece buzun üzerinde uyuyorsunuz. Altınızda elektrikli battaniye var ve postların üzerinde yatıyorsunuz ama buna rağmen her yer buz gibi... Kaldığınız yerde banyo ve tuvalet yok. Bunun için ana binaya gitmeniz gerek. Yani, gece asla tuvalete gitmek istemeyebilirsiniz. Bir de bulunduğunuz bölgede bolca vahşi hayvan olduğunu düşünürseniz hiç gitmek istemezsiniz.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis

Dolayısıyla buraları gezilecek birer turistik destinasyon olarak görüp, konaklama için daha konforlu seçenekleri değerlendirmek suretiyle yine de buraya kadar gelmişken “bir bakıp çıkmak” tadında ziyaret edebilirsiniz. Buraları ziyaret etmek için bir diğer motivasyon da Aurora borealis isimli kuzey ışıklarını görmek olabilir. Fotoğrafa meraklı olmasanız bile evrendeki nadide bir görsel mucize olan kuzey ışıklarını görmek hayatta bir kez başa gelecek fırsatlardan. Hazır bu bölgedeyken şansınızı kaçırmayın. Biraz üşümeyi göze alıp akşamları kuzey ışıklarını görmek için açıklık alanlarda beklemeniz gerekiyor. Hava açık olduğunda görme şansınız yüksek ancak garanti değil tabii ki.

Bu ışıkları eylül ile nisan ayları arasında görebilirsiniz ama görme şansınızın en yüksek olduğu aylar, aralık ile şubat olacaktır. Karanlık geceler denilen uzun gecelerde kuzey ışıkları daha çok görülüyor. Genelde akşamları saat 21:00’den sonra görüldüğü söylense de buna pek itibar etmemek gerekiyor.

Iglo Oteller ve Aurora Borealis-1

-
Rovaniemi şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Lapland: 5 Saatlik Kar Motosikleti ve Buz Balık Avı Macerası (149 €), Rovaniemi: 2 Saatlik Kar Motosikleti Deneyimi (99 €), Rovaniemi'den: 5 Saatlik Arctic Wildlife Zoo Ranua Ziyareti (99 €), Rovaniemi: Arctic Circle Wilderness Lodge'da Snowshoeing (79 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Santa Claus (Noel Baba) Köyü

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Rovaniemi, kuzey kutup çizgisinin üzerinde. Tam da bu sebepten dolayı da burada bir Noel Baba köyü var. Dünyadaki çocukların Noel Baba’nın Kuzey Kutbu’nda yaşadığına inanması, bu kurgusal köyün kurulmasına ve şehre büyük bir turist akışının sağlanmasına sebep oluyor.

Noel Baba Köyü’nde Noel Baba’nın bir ofisi mevcut. Ve bu ofise girdiğinizde dev bir zaman makinesi sizi karşılıyor. Böylece tek gecede tüm dünyadaki çocuklara hediye taşıyabiliyor olması “bilimsel” olarak izah ediliyor.

Santa Claus (Noel Baba) Köyü

Burada Noel Baba’yla tanışıp resim çektirebilir, sevdiklerinize üzerinde Kuzey Kutbu pulu olan kart atabilir, buz kaydırağına binebilir, eskimo evini gezebilir, kısa bir geyik gezisi bile yapabilirsiniz. Kuzey kutup çizgisini geçenlere sertifika da veriliyor. Geyikli kızak turu sonrasında da kızak ehliyetine sahip olabiliyorsunuz. Tabii ücreti karşılığında... Noel Baba teması hediyelik eşyaları, oteli, lokantası, eğlence parkı, futbol takımıyla tam bir hakimiyet kurmuş şehirde. Santa Park da tamamen bu temadan yola çıkılarak köyde kurulmuş dev bir eğlence merkezi.

Santa Claus (Noel Baba) Köyü-1

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya ülkesinin kuzeyinde yer alır Rovaniemi. Lapland (Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesi’nde (Arctic Circle) yer alan bir destinasyondur.

Geolocation

Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Rovaniemi’de yarı kutup iklimi hâkimdir. Yani burada uzun kışlar ve çok kısa yazlar yaşanmaktadır. Yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık temmuz ayında 19 derecedir. En düşük sıcaklıksa ocak ayında -15 derecedir. Buna rağmen, yoğun kar yağışı sayesinde toprakta donma olayı çok fazla yaşanmaz. Ve Kuzey Atlantik’in getirdiği hava sayesinde pek çok kutup bölgesine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Rovaniemi’de bulunan Santa Claus (Noel Baba) kasabası vesilesiyle şehre turist akını daha çok noel zamanında görülmektedir.

Rovaniemi’de bir havalimanı mevcuttur ancak uluslararaı uçuşlar mevcut değildir. Helsinki üzerinden gitmek gerekir. Şehre ulaşım daha çok trenle sağlanmaktadır. Helsinki üzerinden yaklaşık 10 saatlik yolculukla ulaşılabilmektedir.

Küçük bir şehir olan Rovaniemi’de çok fazla otel seçeneği olmasa da, var olanlar oldukça sempatik ve konforludur. Özellikle kuzey manzaralı otellerde harika bir sabaha uyanılabilir. Aklınıza gelebilecek tüm hizmetleri sağlayan Rovaniemi otellerinin yanı sıra ucuz hostellerde de konaklayabilirsiniz. Belirli bir bölgede toplanmayan pansiyon ve hostelleri kent merkezinde bulmak mümkün. Farklı bir deneyim olarak buzdan yapılmış otellerde konaklanabilir.

Rovaniemi onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Rovaniemi Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Rovaniemi Otelleri

En Uygun Fiyatlı Rovaniemi Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Rovaniemi Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Rovaniemi Otelleri

DSC3459.jpg

Rovaniemi, çok küçük bir şehirdir. Ortalama 1 kilometrelik bir alanda her şeyi görmek mümkündür. Bu sebeple yürüyerek dolaşmak olasıdır. Ama arzu ederseniz hem şehir içinde çalışan hem de çevre kasabalara giden otobüsler de bulunmaktadır.

Finlandiya mutfağının Ruslardan ve İsveçlilerden etkilendiği görülür. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta vazgeçilmezleridir. Neredeyse her öğünde haşlanmış patates, karnıbahar, kaşar peyniri yenilir. Yumurta tüketimi de oldukça fazladır.

Hernekeitto” olarak bilinen ve daha çok kış aylarında içilen bezelyeli çorba, “Kaalikaaryleet” adı verilen lahana sarması, “Puuro” isimli yulaf, arpa ve çavdarla hazırlanan kahvaltılık lapa, “Karjalanpiirakka” isimli çavdarlı, pirinç lapalı, patates püreli ve tereyağlı börek başlıca Fin yemekleri arasındadır.

Dana veya domuz eti, havuç ve soğandan yapılan güveç “Karjalanpiirakka”, Fin hardalı sinappi ve bira eşliğinde yenen halka sosis “Lenkkimakkara”, Ren geyiği eti sotesi “Poro”, Fin erkeğinin sebzesi olarak adlandırılan geleneksel Finlandiya sosisi “Makkara”, fırında ince ciğer, pirinç ve kuru üzümlü yemek “Maksalaatikko”, en çok tüketilen et yemekleri arasındadır.

Et yemeklerinin yanında çeşitli reçel türlerini de yerler. Tüm yemeklerin yanında ise ekşi mayayla hazırlanan ekmek çeşitleri yenir. Özellikle kıyı bölgelerde balık da sıkça tüketilir. Baltık Ringa balığı Silakka; turşu, marine, tütsülü mangal yapılarak yenir. Tütsülü somon Savulohi, kızartılarak yenen küçük balık Muikku, çiğ tuzlama somon Graavilohi (lohi) de diğer balık yemekleridir.

Tatlı olarak ise kahveyle birlikte tercih edilen tatlı çörek ‘pulla’nın şeker ve tarçına bulanarak yuvarlanmış olan hali “Korvapuustit” yenir. Ayrıca Finliler Şubat ayı boyunca ünlü şair J. L. Runeberg anısına 100 gr’lık küçük silindir kekler pişirirler. Ortasında böğürtlen reçeli bulunan bademli beyaz şeker halkası olan bu tatlı, “Runeberg tart”ı olarak adlandırılır.

Bunlara ek olarak Fin mutfağında, ev yapımı alkollü içecekler de son derece yaygındır. Bunlardan en popüler olanı “Sima” adı verilen bal likörüdür.

Popüler restoranlar

Nili, ZoomUp/Gaissa, Monte Rosa, Mariza, Arktikum Cafe.

Bahşiş

Finlandiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Küçük bir şehir olan Rovaniemi’de gece hayatı anlamında çok fazla seçenek yoktur. İnsanlar daha çok restoranlarda iyi bir yemeğin ardından sohbet eşliğinde içki içmeye devam ederler.

Gece kulübü olarak Santa Claus Hotel’in yakınındaki Tivoli önerilebilir. İki ayrı bölümünde eğlence devam etmektedir. Bir diğer iyi parti mekanıysa Doris Night Club’tır.

Midnight Sun Film Festivali (Haziran-Ağustos)

Jutajaiset Uluslararası Halk Festivali (Haziran)

Rovaniemi’de 3 adet büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır: Revontuli, Rinteenkulma and Sampokeskus. Bunun dışında el sanatları açısından özellikle ahşap konusunda gelişmiş olan bölgedeki mağazalarda envaiçeşit ahşap ürün bulmak mümkündür. Ve tabii ki şehirde bir Noel Baba köyünün olması, pek çok hediyelik eşya mağazasında Noel Baba’lı ürünler olmasına sebep verir.

Rovaniemi (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Finlandiya sınırları içerisinde yer alan Rovaniemi’nin resmi dili Fince ve İsveççe’dir. Kuzey kesimde Sami dili de konuşulmaktadır.

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finland

Telefon: +358 9 612 26 100

Faks: +358 9 612 26 150

E-posta: embassy.helsinki@mfa.gov.tr

Website: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm Finlandiya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişinin 40. Günü

Hamsin Yortusu

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (6 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Helsinki’yi ziyaret edebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.