Google+

Arama formu

Beyaz Rusya

1386 yılında Litvanya Büyükdükü Jogalia, 2. Wladyslaw adıyla Polonya...
Devamı oku
Sert bir karasal iklime, dondurucu kışlara ve serin yazlara sahip...
Devamı oku
Kara ikliminin hüküm sürdüğü Beyaz Rusya’da ocak ayındaki ortalama...
Devamı oku
Beyaz Rusya’da ekonomik reformların yavaş işlemesi ve Sovyet tarzı...
Devamı oku
Beyaz Rusya mutfağı denince ilk öne çıkan patates ve mantardır....
Devamı oku
Belarus hükümeti, ülke turizmini desteklemek için yıl boyunca...
Devamı oku
Türkiye’den başkent Minsk’e direkt uçuşlar mevcuttur.
Devamı oku
Gece eğlenceleri görülmeye değer ülkelerden birisidir Beyaz Rusya....
Devamı oku
Adres: ULITSA VOLADARSKOVA, 6 220030 MINSK, BELARUS Telefon: 00 375 17...
Devamı oku
Ortodok Noel Günü (7 Ocak) Kadınlar Günü (8 Mart) İşçi Bayramı (1...
Devamı oku
Beyaz Rusya, Belarus ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, eski bir...
Devamı oku
Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk'tir. Ülke “voblast” adı...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da yer alan ülkenin komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda...
Devamı oku
Ülkenin resmi dilleri Belarusça ve Rusça’dır. Toplumun yüzde 72’si Rusça,...
Devamı oku
Hükümet kayıtlarına göre, Beyaz Rusya halkının yüzde 58,9’u bir dine...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BYR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -6.3℃
Şub -5.6℃
Mar -1.3℃
Nis 6.2℃
May 13.1℃
Haz 16.1℃
Tem 17.8℃
Ağu 16.6℃
Eyl 12.1℃
Eki 6.4℃
Kas 0.9℃
Ara -3.7℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 9.498,700

Dili: Beyaz Rusça ve Rusça

Para Birimi: Beyaz Rusya Rublesi (BYR)

İklim: Kara iklimi

Big Mac Index: --

 

Beyaz Rusya Hakkında Temel Bilgiler

belarus-fotograf.jpg

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.

Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanıdır. 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir. Beyaz Rusya, Avrupa'da idam cezası veren tek ülkedir.

Beyaz Rusya'nın denize kıyısı yoktur; toprakları gayet düz ve birçok geniş bataklık arazileri bulunmaktadır. 2005'te Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir tahmine göre, Beyaz Rusya'nın yüzde 40'ı ormandan ibarettir. Beyaz Rusya'da birçok dere ve 11.000 adet göl bulunmaktadır. Üç tane büyük nehir, ülkenin topraklarından geçmektedir: Neman, Pripyat ve Dinyeper. Neman, batıya doğru Baltık Denizi'ne, Pripyat doğuya doğru Dinyeper'e ve Dinyeper ise, güneye doğru Karadeniz'e akmaktadır. Beyaz Rusya'nın en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi), en alçak noktası ise Neman Nehri'nde bulunan 90 metre yükseklikte olan bir noktadır.

000083_721520.jpg

6. ve 8. yüzyıllar arası şu anki Ukrayna ve Polonya taraflarından gelen Beyaz Ruslar'ın ataları olan Slav kavimler, bu topraklara yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ogur ve Baltik kökenli bazı kavimleri zamanla slavlaştırdılar.

19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya adında bir ülke ya da yönetim yoktu. Rusya, Batı ülkeleriyle kendi arasında tampon amaçlı Beyaz Rusya yönetimini kurdu. SSCB'nin dağılmasıyla da bağımsızlığını ilan etmiştir. Belarus, Rusya'nın en yakın müttefikidir.

Beyaz Rusya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Minsk._A_view_of_Svislach_river.jpg

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Minsk'tir. Ülke “voblast” adı verilen altı bölgeye ayrılır. Gomel, ülkenin en büyük ikinci şehri ve Homel Voblastı'nın merkezidir. Ülkenin diğer büyük şehirleri Mogilev, Vitebsk, Grodno ve Brest’tir.

Beyaz Rusya’nın bölgeleri ve yönetim merkezi olan şehirler aşağıdaki gibidir:

Brest Region (Brest)

Homiel (Gomel)

Hrodna (Grodno)

Mahilioŭ (Mogilev)

Minsk Region (Minsk)

Vitebsk Region (Vitebsk)

Beyaz Rusya Nerededir?

Kuzey Avrupa'da yer alan ülkenin komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.
 

Beyaz Rusya’da Konuşulan Diller

Ülkenin resmi dilleri Belarusça ve Rusça’dır. Toplumun yüzde 72’si Rusça, yüzde 11.9’u ise Belarusça konuşmaktadır. Bunların dışında Polonyaca ve Ukraynaca konuşan azınlıklar da mevcuttur.

Beyaz Rusya’da Din ve İnanç

Borisov-church-Belarus.jpg

Hükümet kayıtlarına göre, Beyaz Rusya halkının yüzde 58,9’u bir dine mensup olduğunu belirtmemektedir. Bunların içinde çoğunluk yüzde 82 oranıyla Ortodoks’tur. Bunların dışında düşük oranlarda Katolik, Protestanlık, İslam ve Musevilik inançlarına bağlı kesimler vardır.

Beyaz Rusya’nın Kısa Tarihi

1386 yılında Litvanya Büyükdükü Jogalia, 2. Wladyslaw adıyla Polonya Kralı olunca, iki ülke arasında Jagiellon hanedanı aracılığıyla kişisel birlik kuruldu. Bölge Polonya’nın bir parçası haline geldi.

20. yüzyıla kadar toprakları Rusya ve Polonya arasında çekişmeye konu olan bölge, Polonya’nın Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılmasıyla ve parça parça tamamen Rusya'nın eline geçmesiyle Rusya’ya bağlanmış oldu. 1. Dünya Savaşı'nda Alman işgaline uğrayan ülkede, 25 Mart 1918'de Alman güdümündeki Beyaz Rusya Halk Cumhuriyeti ilan edildi. Alman orduları 1. Dünya Savaşı'nda yenilip çekilmek zorunda kalınca, Brest Litovsk Anlaşması'nı geçersiz ilan edip Rusya'nın 1915-1918 arasında kaybettiği bölgeleri geri almak isteyen SSCB'nin saldırısıyla, ülkenin doğusu 1919'un başında SSCB'nin güdümündeki Beyaz Rusya Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti'nin eline geçti.

Polonya'nın bağımsızlığı 1918'de Lenin tarafından onaylandı. Ancak Çarlık döneminde Rusya ile sorunları olan Polonya, Rusya'da çıkan iç savaşta fırsattan istifade edip toprak kazanabilmek için saldırıya geçti.

Polonya ve SSCB arasında uzun görüşmelerden sonra 18 Mart 1921'de imzalanan Riga Anlaşması'yla Beyaz Rusya'nın batısı Polonya'ya verildi. Ülkenin geri kalanı da SSCB'ye bağlı bir cumhuriyet oldu. 1991'de Belarus bağımsızlığını ilan etti. Türkiye; Belarus'u tanıyan ilk ülke oldu.

Beyaz Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

iulu51.jpg

Sert bir karasal iklime, dondurucu kışlara ve serin yazlara sahip olan ülkeyi gezmek için en uygun dönem Temmuz-Ağustos aylarıdır.

Beyaz Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den başkent Minsk’e direkt uçuşlar mevcuttur.

Beyaz Rusya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Beyaz Rusya’da İklim ve Hava Durumu

Kolyada_Belarus_Reuters_001.jpg

Kara ikliminin hüküm sürdüğü Beyaz Rusya’da ocak ayındaki ortalama ısı derecesi eksi 6 derece olmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 derece ve genellikle serin ve nemlidir. Beyaz Rusya'nın yıllık ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

Beyaz Rusya’nın Ekonomisi

800_i195qkbigapmcefchs5xok7j9fkjvtbt.jpg

Beyaz Rusya’da ekonomik reformların yavaş işlemesi ve Sovyet tarzı merkezi ekonominin büyük ölçüde korunması nedeniyle ülkenin altı bölgesinin ekonomik gelişiminin eşit seviyede olduğu belirtilebilir.

Minsk, Sovyet döneminden kalma büyük sınai kuruluşlara ev sahipliği yapmakta olup burada makine, traktör, kamyon, otomobil motoru, rulman, elektronik eşya, buzdolabı ve tekstil ürünleri imalatı ağırlık kazanmaktadır. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Gomel’de başta zirai makineler olmak üzere makine imalatı gelişmiştir. Ayrıca Gomel bölgesi sınırları içerisinde petrol rafinerileri de bulunmaktadır. Büyük kimya fabrikaları Mogilev ve Grodno kentlerinde bulunmakta olup, burada yapılan üretimin çoğunluğu Rusya’ya ihraç edilmektedir. En verimli tarım bölgeleri ise Gomel ve Brest olarak öne çıkmaktadır.

Ekonominin kilit sektörleri olarak: Makine üretimi, Metalürji, Metal İşleme, Tarım makineleri ve traktör üretimi, İnşaat malzemeleri üretimi, Aydınlatma ve tekstil endüstrileri, Kimya ve Petrokimya endüstrisi, Elektrikli makine ve elektronik, Tarım, Ormancılık ve ahşap sanayi, Bilişim sektörü, İnşaat ve Enerji ön planda yer almaktadır.

Beyaz Rusya Kültürü

Gece eğlenceleri görülmeye değer ülkelerden birisidir Beyaz Rusya. Ülkede güvenlik çok üst düzeylerdedir. Gecenin bir yarısı sokaklarda yalnız başınıza güvenle dolaşabileceğiz bir ülkedir. Hiçbir darp-gasp-soygun olayına rastlanılmaz. Çünkü halk, ülkede resmi polisten fazla sivil polis olduğunu bilir ve bu yüzden hiç bir kimse suça karışmaya cesaret edemez.

Beyaz Rusya Mutfağı

file_55e069fd71fb1.jpg

Beyaz Rusya mutfağı denince ilk öne çıkan patates ve mantardır. Geleneksel yemeklerinde bu iki ana unsurdan oluşan çeşitlemeler ve kırmızı et oldukça ön plandadır. Patatesten yaklaşık 300 çeşit farklı yemek yapılabilmektedir.

Bunların en meşhuru "Draniki" dir. Bu yemek bir çeşit patates mücveridir. En çok tüketilen yemeklerin başında pancardan yapılan "Borşç" çorbası ve kabak çorbası gelmektedir. Kırmızı etten (sığır) yapılan bir çeşit sosis olan "Zrani", kıymalı bir hamur işi olan "Piroşki" yine ünlü Belarus yemekleridir.

Belarus’ta süt ve süt ürünleri ucuz olup en çok tüketilenler tereyağ, kaymak, kefir, bir çeşit süzme yoğurt olan "Smetana" peynir ve kaşar peyniridir.

Ülke coğrafyasının tamamına yayılmış göller ve nehirler nedeniyle tatlı su balık çeşitleri, tuzlanmışı ve kurutulmuşu, ayrıca da Ukrayna’ya sınır komşusu olması nedeniyle de deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilmek mümkündür.

Beyaz Rusya Festivalleri

festival-in-vitebsk.jpg

Belarus hükümeti, ülke turizmini desteklemek için yıl boyunca düzenlenen yüze yakın festivale sponsorluk vermektedir; Slavianski Bazaar (Vitebsk kentinde), "Minsk Baharı"; "Slavonik Teatral Buluşmaları ", Uluslararası Caz Festivali; Ulusal Hasat Festivali, "Çocuk ve Gençler için Sanat", “ Gençlik Varyete Şov Sanatları Yarışması”, "Nesvizh’in İlham Perilerş", "Mir Kalesi" ve “Ulusal Belarus Şarkı ve Şiir Yarışması” bunlardan bazılarıdır. Festivallerin çoğu Vitebsk kentinde ya da başkent Minsk’te gerçekleşir.

Beyaz Rusya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: ULITSA VOLADARSKOVA, 6 220030 MINSK, BELARUS

Telefon: 00 375 17 227 13 83 - 227 14 08

Faks: 00 375 17 227 27 46 - 222 27 22

embassy.minsk@mfa.gov.tr

http://minsk.be.mfa.gov.tr

Beyaz Rusya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ortodok Noel Günü (7 Ocak)

Kadınlar Günü (8 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Radonitsa

Beyaz Rusya Bağımsızlık Günü (3 Temmuz)

Ekim Devrimi Günü (7 Kasım)

Katolik Noel Günü (25 Aralık)

Belarus - Beyaz Rusya Vizesi

Belarus’a yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz için 30 güne kadar vize başvurusu yapmanız gerekmemektedir.

Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.