Beyaz Rusya Hakkında Temel Bilgiler

belarus-fotograf.jpg

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.

Devamını Oku

Beyaz Rusya Nerededir?

Kuzey Avrupa'da yer alan ülkenin komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.
 

Beyaz Rusya’da Konuşulan Diller

Ülkenin resmi dilleri Belarusça ve Rusça’dır. Toplumun yüzde 72’si Rusça, yüzde 11.9’u ise Belarusça konuşmaktadır. Bunların dışında Polonyaca ve Ukraynaca konuşan azınlıklar da mevcuttur.

Beyaz Rusya’da Din ve İnanç

Borisov-church-Belarus.jpg

Hükümet kayıtlarına göre, Beyaz Rusya halkının yüzde 58,9’u bir dine mensup olduğunu belirtmemektedir. Bunların içinde çoğunluk yüzde 82 oranıyla Ortodoks’tur. Bunların dışında düşük oranlarda Katolik, Protestanlık, İslam ve Musevilik inançlarına bağlı kesimler vardır.

Beyaz Rusya’nın Kısa Tarihi

1386 yılında Litvanya Büyükdükü Jogalia, 2. Wladyslaw adıyla Polonya Kralı olunca, iki ülke arasında Jagiellon hanedanı aracılığıyla kişisel birlik kuruldu. Bölge Polonya’nın bir parçası haline geldi.

Devamını Oku

Beyaz Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

iulu51.jpg

Sert bir karasal iklime, dondurucu kışlara ve serin yazlara sahip olan ülkeyi gezmek için en uygun dönem Temmuz-Ağustos aylarıdır.

Beyaz Rusya’da İklim ve Hava Durumu

Kolyada_Belarus_Reuters_001.jpg

Kara ikliminin hüküm sürdüğü Beyaz Rusya’da ocak ayındaki ortalama ısı derecesi eksi 6 derece olmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 derece ve genellikle serin ve nemlidir. Beyaz Rusya'nın yıllık ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

Beyaz Rusya’nın Ekonomisi

800_i195qkbigapmcefchs5xok7j9fkjvtbt.jpg

Beyaz Rusya’da ekonomik reformların yavaş işlemesi ve Sovyet tarzı merkezi ekonominin büyük ölçüde korunması nedeniyle ülkenin altı bölgesinin ekonomik gelişiminin eşit seviyede olduğu belirtilebilir.

Devamını Oku

Beyaz Rusya Kültürü

Gece eğlenceleri görülmeye değer ülkelerden birisidir Beyaz Rusya. Ülkede güvenlik çok üst düzeylerdedir. Gecenin bir yarısı sokaklarda yalnız başınıza güvenle dolaşabileceğiz bir ülkedir. Hiçbir darp-gasp-soygun olayına rastlanılmaz. Çünkü halk, ülkede resmi polisten fazla sivil polis olduğunu bilir ve bu yüzden hiç bir kimse suça karışmaya cesaret edemez.

Beyaz Rusya Mutfağı

file_55e069fd71fb1.jpg

Beyaz Rusya mutfağı denince ilk öne çıkan patates ve mantardır. Geleneksel yemeklerinde bu iki ana unsurdan oluşan çeşitlemeler ve kırmızı et oldukça ön plandadır. Patatesten yaklaşık 300 çeşit farklı yemek yapılabilmektedir.

Devamını Oku

Beyaz Rusya Festivalleri

festival-in-vitebsk.jpg

Belarus hükümeti, ülke turizmini desteklemek için yıl boyunca düzenlenen yüze yakın festivale sponsorluk vermektedir; Slavianski Bazaar (Vitebsk kentinde), "Minsk Baharı"; "Slavonik Teatral Buluşmaları ", Uluslararası Caz Festivali; Ulusal Hasat Festivali, "Çocuk ve Gençler için Sanat", “ Gençlik Varyete Şov Sanatları Yarışması”, "Nesvizh’in İlham Perilerş", "Mir Kalesi" ve “Ulusal Belarus Şarkı ve Şiir Yarışması” bunlardan bazılarıdır. Festivallerin çoğu Vitebsk kentinde ya da başkent Minsk’te gerçekleşir.

Beyaz Rusya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: ULITSA VOLADARSKOVA, 6 220030 MINSK, BELARUS

Telefon: 00 375 17 227 13 83 - 227 14 08

Faks: 00 375 17 227 27 46 - 222 27 22

[email protected]

http://minsk.be.mfa.gov.tr

Beyaz Rusya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6.3oC
  • Şub -5.6oC
  • Mar -1.3oC
  • Nis 6.2oC
  • May 13.1oC
  • Haz 16.1oC
  • Tem 17.8oC
  • Agu 16.6oC
  • Eyl 12.1oC
  • Eki 6.4oC
  • Kas 0.9oC
  • Ara -3.7oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 9.498,700 Dili: Beyaz Rusça ve Rusça Para Birimi: Beyaz Rusya Rublesi (BYR) İklim: Kara iklimi Big Mac Index: --