Beyaz Rusya Hakkında Temel Bilgiler

belarus-fotograf.jpg

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.

Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanıdır. 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir. Beyaz Rusya, Avrupa'da idam cezası veren tek ülkedir.

Beyaz Rusya'nın denize kıyısı yoktur; toprakları gayet düz ve birçok geniş bataklık arazileri bulunmaktadır. 2005'te Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir tahmine göre, Beyaz Rusya'nın yüzde 40'ı ormandan ibarettir. Beyaz Rusya'da birçok dere ve 11.000 adet göl bulunmaktadır. Üç tane büyük nehir, ülkenin topraklarından geçmektedir: Neman, Pripyat ve Dinyeper. Neman, batıya doğru Baltık Denizi'ne, Pripyat doğuya doğru Dinyeper'e ve Dinyeper ise, güneye doğru Karadeniz'e akmaktadır. Beyaz Rusya'nın en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi), en alçak noktası ise Neman Nehri'nde bulunan 90 metre yükseklikte olan bir noktadır.

000083_721520.jpg

6. ve 8. yüzyıllar arası şu anki Ukrayna ve Polonya taraflarından gelen Beyaz Ruslar'ın ataları olan Slav kavimler, bu topraklara yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ogur ve Baltik kökenli bazı kavimleri zamanla slavlaştırdılar.

19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya adında bir ülke ya da yönetim yoktu. Rusya, Batı ülkeleriyle kendi arasında tampon amaçlı Beyaz Rusya yönetimini kurdu. SSCB'nin dağılmasıyla da bağımsızlığını ilan etmiştir. Belarus, Rusya'nın en yakın müttefikidir.

Beyaz Rusya Nerededir?

Kuzey Avrupa'da yer alan ülkenin komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.
 

Beyaz Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den başkent Minsk’e direkt uçuşlar mevcuttur.

Beyaz Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

iulu51.jpg

Sert bir karasal iklime, dondurucu kışlara ve serin yazlara sahip olan ülkeyi gezmek için en uygun dönem Temmuz-Ağustos aylarıdır.

Beyaz Rusya Kültürü

Gece eğlenceleri görülmeye değer ülkelerden birisidir Beyaz Rusya. Ülkede güvenlik çok üst düzeylerdedir. Gecenin bir yarısı sokaklarda yalnız başınıza güvenle dolaşabileceğiz bir ülkedir. Hiçbir darp-gasp-soygun olayına rastlanılmaz. Çünkü halk, ülkede resmi polisten fazla sivil polis olduğunu bilir ve bu yüzden hiç bir kimse suça karışmaya cesaret edemez.

Beyaz Rusya Mutfağı

file_55e069fd71fb1.jpg

Beyaz Rusya mutfağı denince ilk öne çıkan patates ve mantardır. Geleneksel yemeklerinde bu iki ana unsurdan oluşan çeşitlemeler ve kırmızı et oldukça ön plandadır. Patatesten yaklaşık 300 çeşit farklı yemek yapılabilmektedir.

Devamını Oku

Beyaz Rusya Festivalleri

festival-in-vitebsk.jpg

Belarus hükümeti, ülke turizmini desteklemek için yıl boyunca düzenlenen yüze yakın festivale sponsorluk vermektedir; Slavianski Bazaar (Vitebsk kentinde), "Minsk Baharı"; "Slavonik Teatral Buluşmaları ", Uluslararası Caz Festivali; Ulusal Hasat Festivali, "Çocuk ve Gençler için Sanat", “ Gençlik Varyete Şov Sanatları Yarışması”, "Nesvizh’in İlham Perilerş", "Mir Kalesi" ve “Ulusal Belarus Şarkı ve Şiir Yarışması” bunlardan bazılarıdır. Festivallerin çoğu Vitebsk kentinde ya da başkent Minsk’te gerçekleşir.

Beyaz Rusya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ortodok Noel Günü (7 Ocak)

Kadınlar Günü (8 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Radonitsa

Beyaz Rusya Bağımsızlık Günü (3 Temmuz)

Ekim Devrimi Günü (7 Kasım)

Katolik Noel Günü (25 Aralık)

Beyaz Rusya’da İklim ve Hava Durumu

Kolyada_Belarus_Reuters_001.jpg

Kara ikliminin hüküm sürdüğü Beyaz Rusya’da ocak ayındaki ortalama ısı derecesi eksi 6 derece olmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 derece ve genellikle serin ve nemlidir. Beyaz Rusya'nın yıllık ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

Beyaz Rusya’nın Kısa Tarihi

1386 yılında Litvanya Büyükdükü Jogalia, 2. Wladyslaw adıyla Polonya Kralı olunca, iki ülke arasında Jagiellon hanedanı aracılığıyla kişisel birlik kuruldu. Bölge Polonya’nın bir parçası haline geldi.

Devamını Oku

Beyaz Rusya’nın Ekonomisi

800_i195qkbigapmcefchs5xok7j9fkjvtbt.jpg

Beyaz Rusya’da ekonomik reformların yavaş işlemesi ve Sovyet tarzı merkezi ekonominin büyük ölçüde korunması nedeniyle ülkenin altı bölgesinin ekonomik gelişiminin eşit seviyede olduğu belirtilebilir.

Devamını Oku

Beyaz Rusya’da Din ve İnanç

Borisov-church-Belarus.jpg

Hükümet kayıtlarına göre, Beyaz Rusya halkının yüzde 58,9’u bir dine mensup olduğunu belirtmemektedir. Bunların içinde çoğunluk yüzde 82 oranıyla Ortodoks’tur. Bunların dışında düşük oranlarda Katolik, Protestanlık, İslam ve Musevilik inançlarına bağlı kesimler vardır.

Beyaz Rusya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: ULITSA VOLADARSKOVA, 6 220030 MINSK, BELARUS

Telefon: 00 375 17 227 13 83 - 227 14 08

Faks: 00 375 17 227 27 46 - 222 27 22

[email protected]

http://minsk.be.mfa.gov.tr

Beyaz Rusya’da Konuşulan Diller

Ülkenin resmi dilleri Belarusça ve Rusça’dır. Toplumun yüzde 72’si Rusça, yüzde 11.9’u ise Belarusça konuşmaktadır. Bunların dışında Polonyaca ve Ukraynaca konuşan azınlıklar da mevcuttur.

Beyaz Rusya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -6.3oC
  • Şub -5.6oC
  • Mar -1.3oC
  • Nis 6.2oC
  • May 13.1oC
  • Haz 16.1oC
  • Tem 17.8oC
  • Agu 16.6oC
  • Eyl 12.1oC
  • Eki 6.4oC
  • Kas 0.9oC
  • Ara -3.7oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 9.498,700 Dili: Beyaz Rusça ve Rusça Para Birimi: Beyaz Rusya Rublesi (BYR) İklim: Kara iklimi Big Mac Index: --