Google+

Brest

Brest - : - / -
--℃
1 BYR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4.5℃
 • Şubweather-icon-3.5℃
 • Marweather-icon0.7℃
 • Nisweather-icon7.3℃
 • Mayweather-icon13.6℃
 • Hazweather-icon167℃
 • Temweather-icon18.4℃
 • Ağuweather-icon17.4℃
 • Eylweather-icon13.3℃
 • Ekiweather-icon7.7℃
 • Kasweather-icon2.6℃
 • Araweather-icon-1.8℃
Nüfus: 330,934  / Dil: Belarusça ve Rusça / Para Birimi: Belarus Rublesi (BYR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

img_5477.jpg

Beyaz Rusya’nın Polonya sınırında yer alan Brest şehri, Bug ve Mukhavets nehirlerinin birleştiği yerdedir. Tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Brest’te ünlü Brest-Litovsk anlaşması da imzalanmıştır. Şehrin kalesi, Sovyetler Birliği tarafından özel bir ödül olan Kahraman Kalesi olarak tanınmıştır.

Orta Çağ döneminde, 10. yüzyıldan 1319’a kadar Polonya Krallığı hakimiyetinde olan şehir, 1795 yılında Rus İmparatorluğu’na dâhil olmuştur. Her ne kadar I. Dünya Savaşı’nda Polonya egemenliğine geçmiş olsa da, II. Dünya Savaşı döneminde Sovyetlerin, 1941’de ise Nazilerin hâkimiyetine girmiştir. Savaştan sonra Sovyetler Birliği’nin Polonya ile yeni sınırlarını belirlemesi üzerine şehir, Sovyetler’e dâhil olmuştur. 1991’de ise Beyaz Rusya egemenliğine girmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=zmC0NUbbw8g 

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Brest’te sokaklarda mimari açıdan pek çok tarihi güzellik vardır. Ayrıca kentte Brest ve ülke tarihine hâkim olabileceğiniz çok sayıda müze de mevcuttur.

Tren Teknolojisi Müzesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Tren Teknolojisi Müzesi

Son dönemde Brest’in en popüler turist merkezi olan Tren Teknolojisi Müzesi’nde lokomotif ve vagonlardan oluşan büyük bir koleksiyon yer alıyor. 1903 tarihli, içinde duş ve yatak odaları yer alan Moskova-Brest Ekpresi ya da 1988 tarihli Sovyet yolcularını taşıyan trenleri yakından inceleyebilirsiniz. Çoğunun içine de girmek mümkün.

-

Brest lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sova Apartments, Flat on Lenina street, Apartment on Gogolya Street 73. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartments 4 on Arzhanovoy, Apartment on Rokosovskogo 1B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Welcome Brest, Yunost Hotel, Apartment on Sovetskaya otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brest aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brest Kalesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Brest Kalesi

Her ne kadar tarihi açıdan büyük bir önemi olsa da, Brest Kalesi’ni görmeye gittiğinizde beklentilerinizi yüksek tutmayın. Çünkü kalenin sadece belli bir bölümü günümüze kadar kalabilmiş. Burası artık Sovyet Anıtı olarak da adlandırılıyor.

-

El Konulmuş Sanatlar Müzesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

El Konulmuş Sanatlar Müzesi

Bu ilginç müzede 1990’larda kaçakçıların Polonya’ya kaçırmaya çalıştığı heykeller, tablolar, mücevherler ve daha pek çok değerli eşya sergilenmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Beyaz Rusya’nın Polonya sınırında yer alan Brest şehri, Bug ve Mukhavets nehirlerinin birleştiği yerdedir.

Geolocation

Karasal İklime sahip olan Brest’te çoğu zaman dondurucu hava sıcaklıkları hâkimdir. Ancak diğer şehirlere göre yaz ayları sıcak geçmektedir.

Türkiye’den Brest’te direkt uçuşlar mevcuttur.

Şehir merkezinde Sovyet döneminden kalma eski binalarda yüksek bütçeli güzel oteller yer almaktadır. Ancak servisleri genellikle fiyata oranla zayıftır.

Brest onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Brest Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Brest Otelleri

En Uygun Fiyatlı Brest Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Brest Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Brest Otelleri

19498408.jpg

Brest şehrinde toplu taşıma sistemi, özellikle otobüsler açısından oldukça gelişmiştir. Şehir içinde troleybüsler de çalışmaktadır. Sokaklarda taksi bulmak da oldukça kolaydır. Ayrıca “marshrutka” adı verilen minibüsler de mevcuttur.

Belarus mutfağı denince ilk öne çıkan patates ve mantardır. Geleneksel yemeklerinde bu iki ana unsurdan oluşan çeşitlemeler ve kırmızı et oldukça ön plandadır. Patatesten yaklaşık 300 çeşit farklı yemek yapılabilmektedir.

Bunların en meşhuru "Draniki" dir. Bu yemek bir çeşit patates mücveridir. En çok tüketilen yemeklerin başında pancardan yapılan "Borşç" çorbası ve kabak çorbası gelmektedir. Kırmızı etten (sığır) yapılan bir çeşit sosis olan "Zrani", kıymalı bir hamur işi olan "Piroşki" yine ünlü Belarus yemekleridir.

Belarus’ta süt ve süt ürünleri ucuz olup en çok tüketilenler tereyağ, kaymak, kefir, bir çeşit süzme yoğurt olan "Smetana" peynir ve kaşar peyniridir. Ülke coğrafyasının tamamına yayılmış göller ve nehirler nedeniyle tatlı su balık çeşitleri, tuzlanmışı ve kurutulmuşu, ayrıca da Ukrayna’ya sınır komşusu olması nedeniyle de deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilmek mümkündür.

Popüler restoranlar

Jules Verne, Traktir Ozera, Time’s Cafe.

Şehrin çok canlı ve renkli bir gece hayatı vardır. Muhteşem DJ’lerin performanslar yaptığı pek çok gece kulübü ve barın yanı sıra canlı müzik yapan yerleri de boldur. Özel şovların düzenlendiği mekânları da mutlaka keşfedin.

Uluslararası Klasik Müzik Festivali (Ocak)

Ruzhany Brama Festivali (Haziran)

Uluslararası Aşçılık Festivali (Ağustos)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Eylül)

Motosiklet Festivali (Mayıs)

Beyaz Rusya’da özellikle örgü kıyafetler ve kadın iç çamaşırı alışverişi öne çıkmaktadır. Özel tasarım ayakkabılar da oldukça ilgi görmektedir. Brest’te de bu açıdan oldukça fazla mağaza bulunmaktadır. Özellikle tasarım ürün satan mağazalar bir hayli fazladır.

Brest (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Beyaz Rusya sınırları içerisinde yer alan Brest şehrinin para birimi Belarus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 10.000,00 Belarus Rublesi’dir.

Beyaz Rusya sınırları içerisinde yer alan Brest’in resmi dili Belarusça ve Rusça’dır.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

embassy.moscow@mfa.gov.tr

http://moskova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodok Noel Günü (7 Ocak)

Kadınlar Günü (8 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Radonitsa

Beyaz Rusya Bağımsızlık Günü (3 Temmuz)

Ekim Devrimi Günü (7 Kasım)

Katolik Noel Günü (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Beyaz Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Belarus’a yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz için 30 güne kadar vize başvurusu yapmanız gerekmemektedir.

Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.