Google+

Arama formu

LAPONYA’DA SNOW MOBIL TURU VE REN GEYİKLERİ

Laponya'da Ertesi sabah tekrar termal kıyafetlerimizi giydik. Berelerimizin üzerine birer de kask verdiler. Bugün yapacağımız safari de yine 4 saat sürecek. Ama bu sefer husky köpekleri ile değil Snowmobiller ile safari yapacağız. Öncelikle yine bu aracın nasıl kullanılacağına dair bilgileri bir ders şeklinde aldık. İşlerini gerçekten çok ciddiye alarak yapıyorlar.

İkişer kişi snow mobillere binerek yine orman içinde, bizim için işaretlenmiş yollardan, işaret ve yönlendirmelere uyarak safariye başladık. Direksiyon kolları parmaklarınız üşümesin diye içeriden ısıtmalı. Bugün gideceğimiz yol 40 kilometre. Biz konvoy halinde giderken, yine kar arabalı görevliler kestirme yollardan geçerek devamlı kontrol ediyorlar. Ara ara dönüp, “Problem var mı?” diye soruyorlar ve sizi güler yüzleri ile selamlıyorlar.

Laponya (Lapland)

Yaklaşık 2 saat sonra RIEKKOVARA Ren geyiği çiftliğine geliyor ve araçlarımızı park ediyoruz.

Laponya (Lapland)-1

Laponya (Lapland) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ritan Tupa, Arctic Red House, Arctic Jokasa Apartment güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Riverside Residences, KH- Villa Väinämöinen, Aurora Studio Överby. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kotitupaan, Villa Aurela, Arctic Villa @ Norvajärvi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Aakenus Economy Apartments Peura, Hostel Café Koti, Wherever Boutique Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Laponya (Lapland) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Burada da Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla küçük bir tur yapıyoruz. Kızaklarda 2 kişi yan yana oturuyor. Yine oturduğunuz yerde ren geyiği postu var. At arabası sürer gibi ren geyiğini yönetiyorsunuz. Teker yerine kızak var. Gerçi yönetmenize de pek gerek kalmıyor, çünkü geyikler zaten yolu biliyor. Bu husky kızakları kadar keyifli olmasa da yine de çok güzel.

Laponya (Lapland)-2

Burada yaşayan yerel halka “Sami” deniliyor. Bir karı-kocanın işlettiği sevimli bir dağ evinde Ren Geyiği bifteği yiyoruz. Bifteği Blueberry marmelatı ile birlikte servis ediyorlar. Güzel birer kadeh şarap eşliğinde bu lezzetli yemeğimizi bitiriyoruz. Bize yemek sırasında ren geyikleri hakkında biraz bilgi veriyorlar.

Laponya (Lapland)-3

5.000 çeşit ren geyiği varmış. Burada doğada başıboş gezen ren geyiklerini kementler ile yakalayıp, kulaklarının ucuna çentikler açıyorlarmış. Bu çentikler bir nevi bir işaret anlamına geliyor ve her ailenin işareti yani çentiği birbirinden farklı. Yakalanan ve işaretlenen geyikler artık o aileye ait oluyor. Rengeyiği postunda 1 santimetrekarede toplam 6.000 adet kıl varmış. Ve kılların içi boş hava ile dolu. Bu da klima etkisi yapıyormuş. Vücut ısısı ile ısınan kılların içerisindeki hava, hayvanı sıcak tutuyormuş. Ren geyiklerinin boynuzlarının üstü kadife gibi. Zaman içinde hayvan sağa sola sürtünerek bunları soyuyormuş. Dişi geyiklerde hamilelik sırasında boynuz çıkıyormuş. Doğumdan 1 ay sonra ise düşüyor. Boynuzlar ise günde 2 cm uzuyor. Dişi geyiklerin boynuzu daha kısa ama daha fazla dallı. Erkek geyiklerinki ise daha uzun ama daha az dallı. Her yaz erkeklerin boynuzu düşüyor, kışa doğru yeniden çıkıyormuş.

Yemekten sonra buradaki Sami bayan bize bir de yerel bir şarkı söylüyor ve ren geyiği sürücü belgelerimizi teslim ediyor.

Laponya (Lapland)-4

Belgelerimizi aldıktan sonra snow mobillerimize atlayıp 2 saat süren yolculuk sonrası buz otellerin bulunduğu bölgeye ulaştık. Laponya Tatili ve unutulmayacak deneyimler için iyi bir otel de önemli; Arctic Circle Wilderness Lodge veya Napapiirin Järvilomat​ otellerini tercih edebilirsiniz.

 

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...