Google+

Arama formu

KUZEYİN BEYAZI LAPONYA VE SAARISELKA

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Finlandiya’nın taa en kuzey bölgesi... Aylardan Şubat. THY ile İstanbul’dan Helsinki’ye uçuyoruz. Helsinki’de kısa bir bekleme ardından Finnair ile Helsinki’den Ivalo’ya uçuyoruz.

Ivalo havaalanı oldukça küçük. İnişte dikkatimizi en fazla çeken şey renklendirilmiş buz kütleleri ile İVALO AİRPORT yazılı tabela oldu. Ivalo havaalanının girişinde bir çok ahşap dekor ve doldurulmuş hayvanlar var.

Laponya (Lapland)

Laponya adı verilen bu bölge, Finlandiya’ya bağlı 187.000 göl ve 97.000 adacıktan oluşuyor. Tüm göl ve nehirler buz tutmuş, her yer bembeyaz kar. Neresi kara, neresi nehir belli değil. Burada kar toz gibi, sanki her yer bembeyaz pudra ile kaplanmış. Katı sıkıştırıp kar topu yapabilmek oldukça zor. Yürürken karın çıkardığı ses bile bir başka güzel.

İvalo havaalanından SAARISELKA denilen bir kasabaya gidiyoruz. Yerler buz ve kar kaplı olmasına rağmen aracımız hiç yavaş gitmedi. Burada zincir takmak yasak, kar lastikleri kullanıyorlar.

Laponya (Lapland) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ritan Tupa, Arctic Red House, Arctic Jokasa Apartment güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Riverside Residences, Central Riverside Apartment, Residence Eliel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kotitupaan, Villa Aurela, Kuurala apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Berry Apartments, Hotel Aakenus Economy Apartments Peura, Wherever Boutique Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Laponya (Lapland) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saariselka’nın nüfusu yalnızca 300 kişi ile sınırlı. Ancak yüzölçümü olarak 17.000 kilometrekare ve tek bir belediye tarafından yönetiliyor. Avrupa’nın en büyük belediyesi olma özelliğine sahip. Brüksel’in yarısı kadar bir bölge ve sadece 300 kişi. İlk gece Saariselka’da Holiday Club’ta kaldık. Tek katlı şirin bir dağ oteli. Saariselka gezisi planlıyorsanız Holiday Club Saariselkä ve Saariselkä Inn Log Cabins gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Laponya (Lapland)-1

Yemeğimizi (Ren geyiği) yedikten sonra çevreyi dolaşmaya çıktık. Akşam saat 20:00 ve hava sıcaklığı -12 dereceyi gösteriyordu.

Özellikle güneş batarken müthiş bir manzara oluyor. Beyazlık önce sararıyor, sonra pembeleşerek kırmızıya dönüşüyor. Ve daha sonra iyice koyulaşıyor.

Laponya (Lapland)-2

Aynı akşam Marimecco denilen Finlandiya’nın çok ünlü bir tasarım mağaza zincirinin içini gezdik. Ağaçtan, özellikle ağaç uru’ndan (yumru) yapılan çeşitli obje ve ev eşyaları, Ren geyiği boynuzu ve ren geyiği derisinden yapılan eşyalar, çalılardan hasır gibi örülmüş çeşitli aksesuarlar, bez bebekler oldukça ilgi çekici. Burada el emeği çok değerli, fiyatlar bir hayli yüksek.

Otele dönerken ayın etrafında mavi bir hare oluştu ve oldukça ilginçti. Kuzey ışıklarını (Aurora Borrealis) bekledik ama göremedik. Yol üzerinde buz kalıplarından yapılmış mumluklar diziliydi. Ayrıca yol boyunca ağaç kütüklerini verev şekilde kesmişler ve yerin üzerine Noel babanın kafasını yapmışlar, çok sevimliydi. Ağaç ve odunu burada çok güzel kullanıyorlar.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...