Beyaz Ülke Laponya: Buz Otelde Konaklamak

Botniya Körfezi'nin kıyısında, Kemijoki'nin ağzında yer alan Finlandiya'nın Laponya bölgesinde başka bir şehre, Kemi’ye doğru yola çıkarken içimde başka bir heyecan başlıyor. Göreceğim yepyeni güzelliklerin yanı sıra kalacağımız oteli de çok merak ediyorum. Neden derseniz… Bu akşam yıllardır çok duyduğum ve merak ettiğim “Buz Otel” “Snow Hotel - LumiLinna”da konaklayacağız.

Buz oteli yıllardır duyarım, merak ederim, doğrusu nasıl bir otel hayal bile edemiyordum.

Kemi şehrinin kış aylarında buz tutan deniz suyundan elde edilen buz ve kardan yapılmış inanılmaz müthiş bir sanat eseri olan “Buz Otel”e geldiğimizde otelin girişindeki devasa mamut heykeli karşılıyor bizi. Hoş geldiniz der gibi, ama daha çok sanki kıs kıs gülüyormuş gibi geldi bana. Oteli çevreleyen bembeyaz duvarların arasından içeri giriyoruz, mistik bir atmosfer hemen fark ediliyor.

Buz Otelde Konaklamak

Bir otel düşünün, daha doğrusu otel mi dersiniz kardan bir şato mu siz karar verin, devasa buzdan bir kale, ya da buzdan bir şato, her yer ve her şey buzdan. Yer gök buz yani.

Restoranındaki bardaki masalar, bardaklar kadehler buz. Böylece içkinize buz atmanıza gerek kalmıyor.

Kilisesindeki bankları bile buz.. Koridor duvarları buz, bu arada koridorlarda yangın söndürücüler de var.

Sonra odanıza girdiniz, bembeyaz bir oda. Çok güzel dekore edilmiş kar odaları, her odanın duvarında değişik temalı bir heykel ve yatak da buz.

Ancak merak etmeyin size özel bir uyku tulumu verecekler, üşümeyeceğinizi söyleyecekler, sıfır derecede özel uyku tulumları içinde uyuma fikri ürkütse de ilginç bir deneyim, bir kez yaşanmalı belki de. Ancak davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş, merak, değişik bir deneyim, heyecan. Gerçekle yüz yüze gelince, daha doğrusu otele girince bir kez daha düşünüyor insan.

Buz Otel mistik atmosferi ile gerçek bir kutup macerası sunuyor ziyaretçilerine. En ilginci de otelin içindeki “balayı odaları”, unutulmaz bir balayı olacağı kesin.

Ancak buz otelde kalmak mecburi değil elbette, tamamen sizin tercihiniz. Turu planlarken kalmak istemediğinizi belirtirseniz hemen yanındaki bir başka otelde normal odalarda sıcacık uyuyabilirsiniz. Otelde konaklamasanız da 20 euro karşılığı oteli gezebilir, restoranında yemek yiyebilir, barda bir içki alabilir, kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz. Sıkı giyinmeyi unutmayın, ayrıca sıcak yemeğinizi masanıza dökmemeye de özen gösterin ki masanız erimesin.

Gezimiz sırasında bizlere sıklıkla ikram edilen, bölgeye özgü “berry juice” (çilek familyasından) sıcak olarak ikram ediliyor ama en çok da bu otelde makbule geçtiği kesin.

Sanırım şimdi çok merak ediyorsunuz, evet tulumlar sayesinde burnunuz hariç üşümüyorsunuz ancak tulumun içinde sıkışık kalmak, kımıldayamamak, sağa sola dönememek zor, hele de tuvalet ihtiyacı olursa çok zor, odalarda tuvalet yok. O soğukta kalkmak, tulumdan çıkmak zor. Eğer gece yarısı odanızdan çıkmak isterseniz lobideki kanepelere gidip sabahlayabilirsiniz.

Aklınızdan geçeni tahmin edebiliyorum, evet bu oteller sadece üç ila dört ay hizmet veriyor, her sene ocak ayında inşa ediliyor ve erimesi beklenmeden yıkılıyor ve bir sonraki sene yeni bir tema belirlenerek bambaşka bir otel olarak yeniden, değişik büyüklükte ve tabii yine buzdan inşa ediliyor.  Bu buz otel fikri ilk olarak Kemi şehrinde 1996 yılında dünya çocukları için düşünülmüş ve inşa edilmiş. Bu yılın, 2018’in teması “Hayvan Harikalar Diyarı” bu da kapıdaki mamutun nedenini açıklıyor.

Kral Yengeç Safarisi

Bu kadar macera bana yetmez diyenler için National Geographic tarafından dünyada yapılması gereken aktivitelerden birisi olan “Kral Yengeç Safarisi” önerebilirim. Kuzey Buz Denizi’nde bulunan dev yengeçler, bir başka deyişle kral yengeçler, sadece bu bölgede bulunduğu için, turistik amaçla safariler düzenliyorlar. Dalgıçlar -30 derecedeki buzun altına girip yengeçleri çıkartıyorlar ve siz de izliyorsunuz. Denemeyi aklınızdan bile geçirmeyin, buza dalmak özel bir eğitim gerektirdiği gibi vatana zatürre ile dönmek istemezsiniz sanırım. Fin halkı soğuğa çok alışkın, onların yaptığı hiçbir kahramanlığı denemeye kalmayın, örneğin meşhur Fin hamamı sefasında bir hamam, bir buzlu su ritüelini asla denemeyin. Zira Finliler bu iklime, havaya, soğuğa alışkınlar, bebekken buzlu sularda, karlarla büyüdükleri için dayanıklılar. Minikler anaokulundan itibaren yaz kış teneffüste her hava koşulunda bahçeye çıkmak zorundalarmış, sınıfta kalmaları yasak ki bu sert hava koşuluna alışsınlar.

Kemi şehrine gelince, 20 bin nüfuslu küçücük, deniz kenarında bir şehir ama siz bunu fark etmeyeceksiniz bile. Sadece bembeyaz bir ova gibi göreceksiniz, zira deniz 50 - 60 santimetre kalınlığında buzla kaplı.

Kent kereste işlenen, kâğıt hamuru üreten, krom işleyen önemli bir sanayi şehri, ancak şimdilerde dünyanın en büyük kar kale evleriyle, otelleriyle ve kış turizmi ile çok daha fazla ünlenirken, bu artistik oteller Kemi halkı için gurur kaynağı ve yerel inşaatçılar için çalışmalarını sergileme fırsatı olmuş.
 
Şehrin bir ünlüsü daha var ki onu da yarın deneyimleyeceğiz.
 
Yarın “buzkıran gemisi” ile geziyoruz vee sıkı durun geminin kırarak gediği ve ardında bıraktığı kırık buzlardan oluşan denizde yüzeceğiz

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya

2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-santa-claus-koyu

3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-buz-otelde-konaklamak

4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-buzkiran-gemisi-polar-express

5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-luosto-ve-ren-geyikleriyle-kizak

6. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-husky-safarisi

7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/beyaz-ulke-laponya-kuzey-isiklari-ve-iglolar

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.