Laponya (Lapland) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15090678708_6fa9d4ba5c_b.jpg

Finlandinya’nın kuzeyinde yer alan Laponya (Lapland), ülkenin en büyük bölgesidir. Yönetim başkenti Roveniemen olan bölge, Kuzey Kutup dairesinde yer alan, Kuzey ışıkları, ren geyikleri ve husky köpekleriyle bilinen bir tatil durağıdır. Kuzey Işıkları başta olmak üzere sunduğu kar manzaraları, doğal yaşamı, geceyarısı güneşi gibi doğa olayları ve heyecan verici otelleriyle Laponya (Lapland), bir masaldan fırlamışa benzeyen güzellikler sunar.

Ekonomisi turizm, metal endüstrisi, madencilik, ren geyiği yetiştiriciliği üzerine kurulu olan Laponya (Lapland), komşularıyla çevrili olduğu bölgede büyük önem taşır.

Laponya (Lapland)’da, kutuplara yakın olması sebebiyle, kutup iklimi hakimdir. Hava sıcaklığı, Aralık ayından nisan başlarına kadar süren kış aylarında -40 santigrat dereceye kadar düşerken, hazirandan ağustosa kadar süren yaz aylarında 20 santigrat derece civarında seyreder. Bahar aylarında ise hava sıcaklığı 0 ve 10 derece arasında değişir. Kuru bir iklime sahip olması sebebiyle, çok soğuk olmasına rağmen, nemli bölgelerdeki gibi can yakan bir soğuk hissettirmemektedir.

Tanıtım videosu:

Laponya (Lapland) ile İlgili

Laponya (Lapland) Nerededir?

Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan Laponya (Lapland), ülkenin en büyük bölgesidir. Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda, Kuzey Kutup dairesi üzerinde yer almaktadır.

Laponya (Lapland)’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direk uçuş mevcut değildir. Helsinki aktarmalı olarak Laponya (Lapland)’ın havaalanlarına en hızlı şekilde gidilebilir. Ayrıca kente günlük uçuşlar da düzenlenmektedir.

Laponya (Lapland)’a Ne Zaman Gidilir?

Laponya (Lapland)’da kutup iklimi görülmektedir. Mart ve Nisan ayları nispeten daha sıcak olmakla beraber, bölge halen karla kaplı olur. Kuzey ışıklarını görmek için gidiyorsanız, biraz şansın yanında, açık ve karanlık bir gökyüzüne ihtiyaç olduğndan, uzun gecelerin olacağı kış ayları tercih edilebilir. Aralık’tan Mart’a kadar olan zaman, Laponya (Lapland)’da hem yılbaşı ortamını görmek hem de Kuzey ışıklarını izlemek için iyi bir seçenek. Eylül ve ekim arası da Kuzey ışıkları için uzun gecelerin yanında halen donmamış göller ve ormanlar sunmakta. Yaz aylarında kar manzaralarından uzak kalınsa da, geceyarısı güneşini seyrederek, aydınlık geceler yaşayabilirsiniz.

Laponya'da Nerede Kalınır?

Masallardan fırlamış gibi görünen Laponya, Finlandiya’nın kuzeyinde bulunur. Dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz eşsiz manzaralar sunan bölge, güzel bir kış tatili için gidebileceğiniz en güzel bölgelerden biridir. Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en güzel bölgelerden olan Laponya’da Noel Baba’nın evini ziyaret edebilir ya da buzdan heykelleri görme şansı bulabilirsiniz. Laponya’daki seyahatinizin mükemmel geçmesinin bir diğer sebebi de kalacağınız konaklama tesisi. 1.500’den fazla tesis bulunduran Laponya’da lüks oteller, igloolar ya da dağ evlerinde kalabilir; harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Laponya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Laponya Otelleri

Başkenti Rovaniemi olan Laponya, Finlandiya’da bulunan bir bölgedir. Mucizevi doğal güzellikleri ve bir tabloyu andıran manzarasıyla kesinlikle görülmesi gereken Laponya, birçok hediyelik eşya alabileceğiniz, değişik yerel lezzetleri tadabileceğiniz ve bol bol eğlenebileceğiniz bir bölgedir. Laponya’daki macera dolu seyahatinizde Kuzey Kutup Çizgisi’nden geçebilir, Noel Baba’nın Köyü’nü ziyaret edebilir, kuzey ışıklarını görme imkânı bulabilir ya da donmuş gölde eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Bu güzel Laponya seyahatinizde, kalabileceğiniz oteller de çok fazla sayıda ve farklı kriterlerdedir. 1.500 civarında konaklama bulunan Laponya’da sizin ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun birçok otel vardır. Ancak otel sayısı ne kadar fazla olursa olsun, özellikle kış aylarında yer bulmanız oldukça zordur. Bu yüzden erken rezervasyon yapmanızı öneririz.

Devamını Oku

Laponya (Lapland) İçi Ulaşım

5725564408_e01703e29d_b.jpg

Laponya (Lapland) Bölgesi’ndeki şehirler dağınık şekilde konumlandığı için ulaşım zor olabiliyor. Ulaşım için en çok uçak, otobüs ve trenler kullanılıyor. Finnair, Laponya (Lapland)’daki destinasyonlar arasında ucuz uçuşlar için kullanılabilir. Ayrıca, otobüs ve trenlerle de şehirler arası ve şehir içi ulaşım sağlanıyor.

Laponya (Lapland) Mutfağı

Ren geyiği etiyle yapılan yemekler Laponya (Lapland)’a özgüdür. Patates püresi ve “cloudberry” denen bir bitkinin meyvesinden yapılan reçel benzeri bir sosla yapılan ren geyiği kavurması denenmesi gereken tatlardandır. “Cloudberry” marketlerde daha çok reçel halinde satılmakta.

Popüler restoranlar

Ravintola Roka-Street Bistro, Santa’s Salmon Place, Laanilan Kievari, Ravintola Rouhe, Teerenpesa, Colorado Bar & Grill Levi

Bahşiş

Eğer hesabınızda hizmet bedeli dahil değilse, ortalama olarak hesabın yüzde 10’u bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Laponya (Lapland)’da Alışveriş

Laponya (Lapland)’daki mağazalardan bıçak, ren geyiği derisinden yapılmış ürünler ve ahşap eşyalar gibi yerel ürünlerden alabilirsiniz. Noel Baba kasabasından, kartpostallar, ufak süs eşyaları da diğer seçeneklerdendir.

Laponya (Lapland) Gece Hayatı

Nüfus yoğunluğu çok az olan Laponya (Lapland) bölgesinde gece hayatı Kemi ve Rovaniemi şehirlerinde yoğunlaşmıştır. Kış aylarında ise bu yoğunluk kayak merkezlerinin etrafına doğru kayar.

Laponya (Lapland) Festivaller

Geceyarısı Güneşi Film Festivali (Haziran)

Jutajaiset Uluslarası Folklor Festivali (Haziran)

Laponya (Lapland) Resmi Tatiller

Yılbaşı – 1 Ocak

Epifani – 6 Ocak

Kutsal Cuma – (Paskalya pazarından önceki cuma)

Paskalya - Mart veya Nisan ayı içinde

Vappu – 1 Mayıs

Bağımsızlık Günü – 6 Aralık

Yaz ortası tatili (Juhannus) - Haziran ayı ikinci yarısında

Azizler Günü – Kasım başında

Noel - 25-26 Aralık

Laponya (Lapland) İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Laponya (Lapland) Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Laponya (Lapland)’a girmek için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Laponya Türkiye Dış Temsilcilikleri

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/ Finland

Telefon: +358 9 612 26 100

E-posta: [email protected]

Website: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm Finlandiya

Laponya (Lapland) Para Birimi

Finlandiya’nın en büyük bölgesi olan Laponya (Lapland)’dın para birimi Euro’dur (EUR). 1 EUR yaklaşık 3,65 TL’dir.

Laponya (Lapland) Resmi Dili

Laponya (Lapland)’ın resmi dili Fince’dir. İngilizce en çok konuşulan yabancı dildir.

Laponya (Lapland) Saat Farkı

Laponya (Lapland) (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Laponya (Lapland) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -15oC
  • Şub -13oC
  • Mar -9oC
  • Nis -2oC
  • May 5oC
  • Haz 13oC
  • Tem 15oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 7oC
  • Eki ---oC
  • Kas -7oC
  • Ara -12oC

Kısa Kısa

Nüfus: 179,997 / Dil: Fince / Para Birimi: Euro (Eur) / İklim: Yarı Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün