Google+

Laponya (Lapland)

AVRUPAFinlandiyaLaponya (Lapland)
Laponya (Lapland) - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-15℃
 • Şubweather-icon-13℃
 • Marweather-icon-9℃
 • Nisweather-icon-2℃
 • Mayweather-icon5℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon15℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon7℃
 • Ekiweather-icon---℃
 • Kasweather-icon-7℃
 • Araweather-icon-12℃
Nüfus: 179,997 / Dil: Fince / Para Birimi: Euro (Eur) / İklim: Yarı Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün

15090678708_6fa9d4ba5c_b.jpg

Finlandinya’nın kuzeyinde yer alan Laponya (Lapland), ülkenin en büyük bölgesidir. Yönetim başkenti Roveniemen olan bölge, Kuzey Kutup dairesinde yer alan, Kuzey ışıkları, ren geyikleri ve husky köpekleriyle bilinen bir tatil durağıdır. Kuzey Işıkları başta olmak üzere sunduğu kar manzaraları, doğal yaşamı, geceyarısı güneşi gibi doğa olayları ve heyecan verici otelleriyle Laponya (Lapland), bir masaldan fırlamışa benzeyen güzellikler sunar.

Ekonomisi turizm, metal endüstrisi, madencilik, ren geyiği yetiştiriciliği üzerine kurulu olan Laponya (Lapland), komşularıyla çevrili olduğu bölgede büyük önem taşır.

Laponya (Lapland)’da, kutuplara yakın olması sebebiyle, kutup iklimi hakimdir. Hava sıcaklığı, Aralık ayından nisan başlarına kadar süren kış aylarında -40 santigrat dereceye kadar düşerken, hazirandan ağustosa kadar süren yaz aylarında 20 santigrat derece civarında seyreder. Bahar aylarında ise hava sıcaklığı 0 ve 10 derece arasında değişir. Kuru bir iklime sahip olması sebebiyle, çok soğuk olmasına rağmen, nemli bölgelerdeki gibi can yakan bir soğuk hissettirmemektedir.

Tanıtım videosu:

https://youtu.be/w-YoWuqOZ1I

Doğal güzellikleriyle büyüleyen Laponya (Lapland), deneyimlenebilecek sayısız aktivite sunuyor.

Laponya (Lapland)’da görülmesi gereken diğer yerler

Pallas-Yllästunturi National Park, Sauna Gondola, Luvattumaa, Saariselkä Sport Resort

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)

Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların dünyanın atmosferine girmesi sonucu oluşturduğu ışık şöleni, Laponya (Lapland)’ı görmek için tek başına bile yeterli. Açık, karanlık bir gökyüzü ve biraz da şans ve sabırla, bu büyüleyici şova şahit olabilirsiniz. Soğukta dışarda beklemek zor geliyorsa da, cam iglo otellerde kalarak da bu şöleni bekleyebilirsiniz. Kuzey ışıkları için kış ayları en iyi zamanlar.

-

Laponya (Lapland) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Northern Lights Holiday, Pajusto Apartment, Northern Lights Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Arola residence, Centrum Home Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Studio Winter Sports Center, Villa Venni, Holiday Home Tuohitie otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Laponya (Lapland) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Noel Baba Kasabası (Santa Claus Village)

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Noel Baba Kasabası (Santa Claus Village)

Rovaniemi’de bulunan Noel Baba kasabasında, Noel Baba ile resim çektirebilir, hediyelik eşyalar alabilir ve posta ofisinden sevdiklerinize hediye yollayabilirsiniz. Eğlence parkındaki restoranlarda vakit geçirebilir, dükkanlardan Laponya’ya ait hediyelikler alabilirsiniz. Gece aydınlatmasıyla da park görülmesi gereken yerler arasında.

-

Geceyarısı Güneşi

1502 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lapland kuzey kutup dairesinde olduğu için, dünyanın eksen eğikliği sayesinde yaz aylarında sürekli gündüz yaşanır. Geceyarısı oturup güneşi seyretmek ise kaçırılmayacak bir deneyim. Sodankyla geceyarısı güneşini izlemek için en iyi şehirlerden biri. Ayrıca Haziran ayındaki Geceyarısı Güneşi Film Festivali’nde yayınlanan filmlerle de “gecenizi” şenlendirebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan Laponya (Lapland), ülkenin en büyük bölgesidir. Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda, Kuzey Kutup dairesi üzerinde yer almaktadır.

Geolocation

Laponya (Lapland)’da kutup iklimi görülmektedir. Mart ve Nisan ayları nispeten daha sıcak olmakla beraber, bölge halen karla kaplı olur. Kuzey ışıklarını görmek için gidiyorsanız, biraz şansın yanında, açık ve karanlık bir gökyüzüne ihtiyaç olduğndan, uzun gecelerin olacağı kış ayları tercih edilebilir. Aralık’tan Mart’a kadar olan zaman, Laponya (Lapland)’da hem yılbaşı ortamını görmek hem de Kuzey ışıklarını izlemek için iyi bir seçenek. Eylül ve ekim arası da Kuzey ışıkları için uzun gecelerin yanında halen donmamış göller ve ormanlar sunmakta. Yaz aylarında kar manzaralarından uzak kalınsa da, geceyarısı güneşini seyrederek, aydınlık geceler yaşayabilirsiniz.

Türkiye’den direk uçuş mevcut değildir. Helsinki aktarmalı olarak Laponya (Lapland)’ın havaalanlarına en hızlı şekilde gidilebilir. Ayrıca kente günlük uçuşlar da düzenlenmektedir.

Laponya (Lapland) doğal güzelliklerini en iyi şekilde sunduğu lüks otellerden hostellere kadar farklı zevklere ve bütçelere seçenekler sunuyor. Karla kaplı bir ormanın içinde konforlu bir ortamda kuzey ışıklarını izlemek istiyorsanız Kakslauttanen Arctic Resort camdan yapılmış iglo şeklindeki odalarıyla güzel bir seçenek olabilir.

Laponya (Lapland) onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Laponya (Lapland) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Laponya (Lapland) Otelleri

En Uygun Fiyatlı Laponya (Lapland) Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Laponya (Lapland) Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Laponya (Lapland) Otelleri

5725564408_e01703e29d_b.jpg

Laponya (Lapland) Bölgesi’ndeki şehirler dağınık şekilde konumlandığı için ulaşım zor olabiliyor. Ulaşım için en çok uçak, otobüs ve trenler kullanılıyor. Finnair, Laponya (Lapland)’daki destinasyonlar arasında ucuz uçuşlar için kullanılabilir. Ayrıca, otobüs ve trenlerle de şehirler arası ve şehir içi ulaşım sağlanıyor.

476b50e6-9237-4e29-b8af-4f3fc0ff48d5

Ren geyiği etiyle yapılan yemekler Laponya (Lapland)’a özgüdür. Patates püresi ve “cloudberry” denen bir bitkinin meyvesinden yapılan reçel benzeri bir sosla yapılan ren geyiği kavurması denenmesi gereken tatlardandır. “Cloudberry” marketlerde daha çok reçel halinde satılmakta.

Popüler restoranlar

Ravintola Roka-Street Bistro, Santa’s Salmon Place, Laanilan Kievari, Ravintola Rouhe, Teerenpesa, Colorado Bar & Grill Levi

Bahşiş

Eğer hesabınızda hizmet bedeli dahil değilse, ortalama olarak hesabın yüzde 10’u bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Nüfus yoğunluğu çok az olan Laponya (Lapland) bölgesinde gece hayatı Kemi ve Rovaniemi şehirlerinde yoğunlaşmıştır. Kış aylarında ise bu yoğunluk kayak merkezlerinin etrafına doğru kayar.

Geceyarısı Güneşi Film Festivali (Haziran)

Jutajaiset Uluslarası Folklor Festivali (Haziran)

Laponya (Lapland)’daki mağazalardan bıçak, ren geyiği derisinden yapılmış ürünler ve ahşap eşyalar gibi yerel ürünlerden alabilirsiniz. Noel Baba kasabasından, kartpostallar, ufak süs eşyaları da diğer seçeneklerdendir.

Laponya (Lapland) (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Finlandiya’nın en büyük bölgesi olan Laponya (Lapland)’dın para birimi Euro’dur (EUR). 1 EUR yaklaşık 3,65 TL’dir.

Laponya (Lapland)’ın resmi dili Fince’dir. İngilizce en çok konuşulan yabancı dildir.

HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/ Finland

Telefon: +358 9 612 26 100

E-posta: embassy.helsinki@mfa.gov.tr

Website: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm Finlandiya

Yılbaşı – 1 Ocak

Epifani – 6 Ocak

Kutsal Cuma – (Paskalya pazarından önceki cuma)

Paskalya - Mart veya Nisan ayı içinde

Vappu – 1 Mayıs

Bağımsızlık Günü – 6 Aralık

Yaz ortası tatili (Juhannus) - Haziran ayı ikinci yarısında

Azizler Günü – Kasım başında

Noel - 25-26 Aralık

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Laponya (Lapland)’a girmek için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.