Laponya (Lapland) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15090678708_6fa9d4ba5c_b.jpg

Finlandinya’nın kuzeyinde yer alan Laponya (Lapland), ülkenin en büyük bölgesidir. Yönetim başkenti Roveniemen olan bölge, Kuzey Kutup dairesinde yer alan, Kuzey ışıkları, ren geyikleri ve husky köpekleriyle bilinen bir tatil durağıdır. Kuzey Işıkları başta olmak üzere sunduğu kar manzaraları, doğal yaşamı, geceyarısı güneşi gibi doğa olayları ve heyecan verici otelleriyle Laponya (Lapland), bir masaldan fırlamışa benzeyen güzellikler sunar.

Ekonomisi turizm, metal endüstrisi, madencilik, ren geyiği yetiştiriciliği üzerine kurulu olan Laponya (Lapland), komşularıyla çevrili olduğu bölgede büyük önem taşır.

Laponya (Lapland)’da, kutuplara yakın olması sebebiyle, kutup iklimi hakimdir. Hava sıcaklığı, Aralık ayından nisan başlarına kadar süren kış aylarında -40 santigrat dereceye kadar düşerken, hazirandan ağustosa kadar süren yaz aylarında 20 santigrat derece civarında seyreder. Bahar aylarında ise hava sıcaklığı 0 ve 10 derece arasında değişir. Kuru bir iklime sahip olması sebebiyle, çok soğuk olmasına rağmen, nemli bölgelerdeki gibi can yakan bir soğuk hissettirmemektedir.

Tanıtım videosu: