img-script
Google+

Norveç

image_placeholder
image_placeholder
AVRUPANorveç
Norveç12:14 PM
14℃
1 NOK=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-10.2℃
 • Şubweather-icon-8.8℃
 • Marweather-icon-4.8℃
 • Nisweather-icon-0.5℃
 • Mayweather-icon5.5℃
 • Hazweather-icon10℃
 • Temweather-icon11.3℃
 • Ağuweather-icon10.3℃
 • Eylweather-icon6.1℃
 • Ekiweather-icon1.9℃
 • Kasweather-icon-4.6℃
 • Araweather-icon-8.4℃
  Nüfus: 5.213.985 Dili: Norveççe, Sami Dilleri Para Birimi: Norveç Kronu İklim: Ilıman iklim Big Mac Index: 5.21

Resmi adıyla Norveç Krallığı, İskandinav Yarımadası’nın batı kısmında yer almaktadır. Ülke Finlandiya, İsveç ve Rusya’ya komşudur. Norveç doğal güzellikleri ve ekonomik refahıyla tanınmaktadır. Bu özellikler ülkeyi son yılların gözde göç merkezlerinden biri haline getirmiştir. Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralarda yer alan ülke sağlık, özgürlük ve sosyal destek hizmetleriyle öne çıkmaktadır. Suç oranının düşük olduğu ülke güvenli yaşam koşullarıyla da birçok ülke tarafından örnek alınmaktadır.


 
Norveç anayasal monarşiyle yönetilmektedir. Ülkenin refah seviyesi ve yaşam standartları Avrupa Birliği seviyesinin üstündedir. Bu yüzden tüm ısrarlara rağmen Norveç halkı birliğe üye olmayı reddetmektedir. Ülke kıyılarındaki petrol rezervleri ve gelişmiş balık sektörüyle ön plandadır. Ayrıca Norveç, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn ile birlikte Avrupa Birliği’ne alternatif olarak kurulan Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne (EFTA) üyedir. Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden olan ülke, Schengen bölgesi içindedir. Ülke nüfusu 5,2 milyon civarındadır.

 

 

316935-svetik.jpg

Norveç demokrasi endekslerinde dünyanın en demokratik ülkesi olarak gösterilmektedir. 1814’ten beri anayasal monarşiyle yönetilen ülke 19 eyalet ve 96 şehirden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Oslo’dur. Oslo yüzde 2’lik yıllık nüfus artış oranıyla en hızlı büyüyen İskandinav başkenti olmak unvanına sahiptir. Diğer önemli şehirler ise Bergen, Trondheim, Stavanger’dir.

Norveç İskandinavya Yarımadası’nın en kuzeyinde konumlanmaktadır. Ülkenin doğusunda İsveç, kuzeydoğusunda Finlandiya ve Rusya vardır. Batısında Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülke yüzlerce fiyorda sahiptir.

Geolocation

Norveç’te Kuzey Alman dil ailesinden gelen Norveççe konuşulmaktadır. Bokmål ve Nynorsk olmak üzere iki farklı lehçede konuşulan dil ülkenin resmi dilidir. Ülkenin büyük çoğunluğu iyi derecede İngilizce bilmektedir. Ayrıca Almanca, Fransızca ve İspanyolca da okullarda öğretilen diğer yabancı dillerdir. 

Norveç düşünce ve inanç özgürlüğünün yüksek olduğu bir ülke olsa da din-devlet ayrımı konusunda birçok Avrupa ülkesinden geridedir. Ülkede halkın yüzde 80’inin kiliseye kayıtlıdır. 2012 yılına kadar parlamento üyelerinin Lüteriyen Kilisesi’nden olması gereği kuralı bulunmaktaydı. Bunun yanında bakanların en az yarısının Norveç Devlet Kilisesi’nden olması zorunluluğu bulunmaktaydı. 1845 yılına kadar Hristiyanlık ’tan başka dinin yasak olduğu ülke hala din-devlet ayrımını yapma sürecindedir.

ok1axzbqntf.jpg

Norveç 8. ve 11. yüzyıllar arasında Vikingler ’in vatanı olarak tanınmaktadır. Vikingler Batı Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya dek ulaşarak sömürgeler kurmuş bir kavimdir. Ülkenin Hristiyanlaşma sürecine kadar hüküm sürmüşlerdir. Norveç 1000 yılı civarında Hristiyanlaşmaya başlamıştır. Dönemin kralı I. Olaf ülkenin ilk kilisesini kurmuştur. Kilisenin devlet kurumu haline gelme süreci bu dönemde başlamıştır. Daha sonra Danimarka egemenliğine girmiş ve Kuzey Denizi İmparatorluğu’nun parçası olmuştur. İlerleyen yıllarda imparatorluk İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgelerinin birleşmesiyle Kalmar Birliği adıyla bir İskandinav İmpartorluğu’na dönüşmüştür.

İsveç’in imparatorluktan ayrılmasıyla dağılan birlik dengeleri de değiştirmiştir. 20. yüzyıla kadar Danimarka ve İsveç egemenliğinde gidip gelen Norveç, 1905 yılında bağımsızlığını ilan ederek İsveç’ten ayrılmıştır. 19. yüzyılın sonları 20. yüzyıl başlarında yoksulluk ve işsizliğin hâkim olduğu ülkede Amerika ve Kanada’ya göç dalgası yaşanmıştır. Ancak geçen yüzyıl içinde Norveç göç veren değil göç alan ve refah seviyesinin en üst noktaya çıkaran ülkeler arasına girmeyi başardı.

Norveç Kuzey Işıkları, film ve müzik festivalleriyle her dönem ziyaret edilesi bir ülkedir. Kış aylarının oldukça sert yaşandığı ülkede halk, kar ve soğuk havayla uyum sağlamış durumdadır. Ziyaretçilerin de şartlara uygun hazırlanıp giderek geçireceği bir kış mevsimi unutulmaz olabilir. Kuzey Işıkları altında açık hava konserleri, film seansları ve dahası için kış ayı vazgeçilmezdir. Ancak ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek ve dağlarda, nehirlerde, kanyonlarda vakit geçirmek isteyenler için yaz ayları doğru tercih olacaktır.

Norveç’in başkenti Oslo’ya İstanbul üzerinden her gün direkt ve aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkündür. Ancak Norveç Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen anlaşması dâhilindedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Originaler-009-123885.jpg

Norveç’in kuzey ve doğusu ile güney ve batısında farklı iklim şartları hüküm sürmektedir. Ülkenin doğusundaki dağlık bölgelerde yağış miktarı batıya kıyasla daha düşüktür. Başkent Oslo ve çevresi gibi yükseltisi düşük bölgeler ise sıcak ve güneşli yazlara ancak yağmurlu baharlar ve karlı kışlara sahiptir. Ülkenin güney ve batı kesimlerinde kar yağışı çok az görülmektedir. Ancak özellikle doğu ve kuzey bölgeleri aralık ayından nisan ayına kadar karlarla kaplıdır. Norveç gece-gündüz yaşam farklılıklarıyla da tanınmaktadır. Yaz aylarında ülkenin kutuplara yakın bölgelerinde güneş hiç batmazken kalan kısmı yaklaşık 20 saatlik gün ışığı almaktadır.

Norveç kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Avrupa’nın 2. en yüksek gelirli ülkesidir. Ayrıca yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülke olarak kabul edilmektedir. Norveç ekonomisi karma ekonomik model üzerine kuruludur. Refaha dayalı serbest piyasa ekonomisi ve belirli sektörlerde devlet mülkiyeti bir arada yürütülmektedir. Ülkede sağlık hizmetleri ücretsizdir. Doğum izninin 46 haftaya kadar uzayabildiği Norveç’te işsizlik oranı yüzde 2 civarlarındadır. Norveç hükümeti petrol, hidroelektrik enerji üretimi, alüminyum üretimi ve haberleşme gibi sektörlerde kontrolü elinde tutmaktadır. Bu sektörler aracılığıyla ülke ekonomisinin yüzde 30’u devlet elinde kalmaktadır. Norveç halkı 1972 ve 1994 yıllarında yapılan referandumlarla Avrupa Birliği’ne üye olmayı reddetmiştir. Ancak ülke Avrupa Ekonomi Bölgesi içindedir. Birçok ihracat ve ithalat Avrupa Birliği üyesi ülkelerle yürütülmektedir.

Norveç yüksek refah seviyesinin yanı sıra insan haklarına verdiği önemle de bilinen bir ülkedir. Kadın hakları, azınlık hakları ve LGBT hakları ülke gündeminde her zaman yer bulmaktadır. 1884’te dönemin başbakanın desteğiyle kurulan Norveç Kadın Hakları Birliği hala kadınların eğitim, seçme-seçilme ve çalışma hakları için mücadele etmektedir. 1990 yılında kraliyet ailesini de kapsayan yasalarla kadın hakları konusunda örnek adımlar atılmıştır. Ülke anayasasında belirtilen taht varisliğinin babadan en büyük oğula geçmesi kuralı en büyük çocuk olarak değiştirilmiştir. LGBT hakları konusunda ise Norveç, LGBT bireylere karşı ayrımcılığı önleyici yasa çıkaran ilk ülke konumundadır. 1993 yılında sivil birlikteliği yasallaştıran 2. ülke olan Norveç, 2009’da ise eşcinsel çiftlere evlilik hakkı veren 6. ülke olmuştur. Norveç özellikle son yıllarda göç alan ülkeler arasında da üst sıralardadır. Göçmen nüfus ülkenin yüzde15’ini oluşturmaktadır. Ancak ülke bölgenin yerli halkı olarak bilinen Sami topluluklarına karşı uygulanan ayrımcı ve asimile amaçlı uygulamalarla da uluslararası kamuoyunun gündemindedir.

Norveç’te yaşam doğayla iç içedir. Doğa ülke kültürünün bir parçasıdır ve toplum üzerinde rolü büyüktür. Norveç halkı yıl boyunca festivaller, konserler ve farklı organizasyonlarla doğanın keyfini çıkarırlar. Toplumsal kaynaşmanın en yoğun yaşandığı yerler bu etkinliklerdir. Günlük hayatta samimiyetin daha zor kurulduğu toplumda halk bu etkinlikler aracılığıyla birbirine yakınlaşır. Geleneklerine bağlı bir halk olan Norveçliler insanlara kültürlerini tanıtmaya açıklardır. Ülke doğayı, tarihi, moderni ve klasiği bir arada deneyimlemek için en doğru adreslerden biridir.

norway1.jpg

Norveç mutfağı denilince özellikle deniz ürünleri, patates ve diğer kök sebzeler akla gelmektedir. Pølse adını verdikleri sosis çeşitleri ülke mutfağının en popüler yiyecekleri arasındadır. Ülkenin kıyı bölgelerinde kurutulmuş morina balığı en sevilen yiyeceklerdendir. Haşlanmış kuzu güveç ve lahanadan yapılan fårikål ise ulusal yemek olarak bilinmektedir.

Kahvaltının oldukça geniş çeşide sahip olduğu Norveç’te balık çeşitleri ve etin yanı sıra peynir, ekmek, haşlanmış yumurta ve tatlı çeşitleri de bu öğünün vazgeçilmezleridir. Açık sandviçin atıştırmalık olarak sıkça karşınıza çıkacağı Norveç’te sandviçlerini genelde yeşil sebzeler, peynir ve balık ile hazırlarlar. Köfte çeşitleri kjøttboller ise haşlanmış patates ve balıkla servis edilmektedir.

Alkolün pahalı denebileceği ülkede bira ve şarap çeşitleri fazladır. Alkol oranının yüzde 4.7 ile sınırlandığı sıkı kuralların olduğu Norveç’te ev yapımı içkilere de çokça rastlayacaksınız. Ülke mutfağının geleneksel tatlarından rosto edilmiş vahşi kanada geyiği ve ren geyiğini mutlaka deneyin. Ayrıca brunost adını verdikleri siyah peynir altı suyundan hazırlanan tatlıları ve grøt adını verdikleri lapaları da oldukça meşhur lezzetler arasındadır.

Ülkede bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı ise minimum yüzde 5’tir. Ülkenin geleneksel içkileri arasında damıtılarak hazırlanan Alman içkisi Aquavit, sarı renkli hafif bira Pils ve yine hafif bir bira çeşidi olan Lagerøl vardır.

Norveç’in Festivalleri

Kuzey Işıkları Festivali (Ocak)
25 yıldır Tromso şehrinde düzenlenen bir müzik festivalidir. Her yıl farklı müzik türlerinden yüzlerce sanatçıyı ağırlar. Cazdan operaya, oda müziğinden senfoni orkestralarına tüm müzikseverlere hitap eder. Kuzey ışıklarının çıplak gözle izlendiği Tromso’da açık hava etkinlikleri, sergiler ve seminerler katılımcılara eşlik eder.

1-IMG_1122.CR2_.jpg

Norveç fiyordları, dağları, kuzey ışıkları ve muhteşem manzaralarıyla aklınızda yer edecek bir ülke olacaktır. Yapacağınız seyahatten sonra size ve sevdiklerinize bu eşsiz güzellikleri anımsatacak en iyi hediyelerden biri ülkeden alınacak tablolardır. Ya da yerel fırınlardan aldığınız pankek ve tatlılarından götürebilir ve İskandinav ruhunu evinizde yaşayabilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz Viking biblolarıyla da ülkenin kültürünü yanı başınızda hissetmeye devam edebilirsiniz.

OSLO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Halvdan Svartes Gate 5,

N-0244 Oslo Norway

Telefon: +47 2212 8750

Faks: +47 22 55 62 63

embassy.oslo@mfa.gov.tr

http://oslo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Norveç

• Yeni Yıl (1 Ocak),

• Kutsal Perşembe (24 Mart),

• Kutsal Cuma (25 Mart),

• Paskalya (28 Mart),

• İşçi Bayramı (1 Mayıs)

• Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs),

• Hamsin Yortusu (16 Mayıs),

• Anayasa Günü (17 Mayıs),

• Noel (25-26 Aralık)

 

5612 May 2016Vize

Norveç Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.

Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Vizeler sadece Vfs Global isimli şirket üzerinden alınabilmektedir.

Norveç Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • 1 Kapak mektubu (başvuru portalında oluşan ve emailinize gönderilen bu kapak mektubundan çıktı alınız.)
 • 1 adet fotoğraf, kapak mektubuna yapıştırılmış (Biometrik ölçüde, 6 aydan eski olmayan, 35 x 45 mm.)
 • Ticaret odası kaydı, Faaliyet belgesi, vergi levhası, 
 • Son üç aylık hareketleri gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü. 
 • Pasaport (Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar. Lütfen pasaportunuzun Norveç’te kalacağınızın sürenin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerli olduğuna ve vize kullanımı için en az iki sayfasının boş olduğuna emin olunuz.) 
 • Pasaport fotokopileri (Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 ormatında çekilmelidir. Yabancılar için Türkiye’deki oturma izni fotokopileri de eklenmelidir ve pasaport fotokopileri renkli olarak A4 formatında çekilmelidir.) 
 • Uçak, Otel ve varsa diğer seyahat rezervasyonları. (Vizeniz düzenlenmeden önce, herhangi bir biletin alınması gerekmez) 
 • 30000 euro kapsamlı bütün Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası. 
 • Doldurulmuş Questionnaire D formu

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • 1 Kapak mektubu (başvuru portalında oluşan ve emailinize gönderilen bu kapak mektubundan çıktı alınız.)
 • 1 adet fotoğraf, kapak mektubuna yapıştırılmış (Biometrik ölçüde, 6 aydan eski olmayan, 35 x 45 mm.)
 • Eğer başvuru sahibi çalışan ise; işverenden çalışma mektubu ve/veya izin onay yazısı (İş yerinin antetli kağıdına yazılmış olmalıdır. Antetli kağıda ya İngilizce yazılmalı ya da belge yeminli İngilizce çevirisi ile birlikte getirilmelidir) Son üç aya ait maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü ve faaliyet belgesi.
 • Son üç aylık hareketleri gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü.
 • Başvuru sahibi 18 yaş altındaysa; noter onaylı muvaffakatname (İngilizce ya da onaylı çevirisi). Bu durum yasal velilerden sadece bir tanesinin velayet sahibi olduğu yasal olarak kanıtlanabilirse geçersizdir.
 • Pasaport (Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar. Lütfen pasaportunuzun Norveç’te kalacağınızın sürenin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerli olduğuna ve vize kullanımı için en az iki sayfasının boş olduğuna emin olunuz.)
 • Pasaport fotokopileri (Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 ormatında çekilmelidir. Yabancılar için Türkiye’deki oturma izni fotokopileri de eklenmelidir ve pasaport fotokopileri renkli olarak A4 formatında çekilmelidir.)
 • Uçak, Otel ve varsa diğer seyahat rezervasyonları. (Vizeniz düzenlenmeden önce, herhangi bir biletin alınması gerekmez)
 • 30000 euro kapsamlı bütün Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 • Doldurulmuş Questionnaire D formu

Emekliler

 • 1 Kapak mektubu (başvuru portalında oluşan ve emailinize gönderilen bu kapak mektubundan çıktı alınız.)
 • 1 adet fotoğraf, kapak mektubuna yapıştırılmış (Biometrik ölçüde, 6 aydan eski olmayan, 35 x 45 mm.)
 • Emeklilik ispatı (emekli kartı, emekli maaş hesabı). 
 • Son üç aylık hareketleri gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü. 
 • Pasaport (Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar. Lütfen pasaportunuzun Norveç’te kalacağınızın sürenin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerli olduğuna ve vize kullanımı için en az iki sayfasının boş olduğuna emin olunuz.) 
 • Pasaport fotokopileri (Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 ormatında çekilmelidir. Yabancılar için Türkiye’deki oturma izni fotokopileri de eklenmelidir ve pasaport fotokopileri renkli olarak A4 formatında çekilmelidir.) 
 • Uçak, Otel ve varsa diğer seyahat rezervasyonları. (Vizeniz düzenlenmeden önce, herhangi bir biletin alınması gerekmez) 
 • 30000 euro kapsamlı bütün Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası. 
 • Doldurulmuş Questionnaire D formu

Öğrenciler

 • 1 Kapak mektubu (başvuru portalında oluşan ve emailinize gönderilen bu kapak mektubundan çıktı alınız.)
 • 1 adet fotoğraf, kapak mektubuna yapıştırılmış (Biometrik ölçüde, 6 aydan eski olmayan, 35 x 45 mm.)
 • Öğrenci belgesi. İngilizce orjinali veya yeminli tercümandan tercümesiyle. 
 • Son üç aylık hareketleri gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü. 
 • Başvuru sahibi 18 yaş altındaysa; noter onaylı muvaffakatname (İngilizce ya da onaylı çevirisi). Bu durum yasal velilerden sadece bir tanesinin velayet sahibi olduğu yasal olarak kanıtlanabilirse geçersizdir. 
 • Pasaport (Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar. Lütfen pasaportunuzun Norveç’te kalacağınızın sürenin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerli olduğuna ve vize kullanımı için en az iki sayfasının boş olduğuna emin olunuz.) 
 • Pasaport fotokopileri (Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 ormatında çekilmelidir. Yabancılar için Türkiye’deki oturma izni fotokopileri de eklenmelidir ve pasaport fotokopileri renkli olarak A4 formatında çekilmelidir.) 
 • Uçak, Otel ve varsa diğer seyahat rezervasyonları. (Vizeniz düzenlenmeden önce, herhangi bir biletin alınması gerekmez) 
 • 30000 euro kapsamlı bütün Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası. 
 • Doldurulmuş Questionnaire D formu

İlgili İçerikler

02 Mar 2016
Ben de Gittim
02 Mar 2016
Ben de Gittim
04 Kas 2015
Galeri
Yeni Zelanda Harikaları

Doğal güzelliklerini anlata anlata bitiremediğimiz Yeni Zelanda'dan harika görseller... Gelin çoğu insanın hayali olan bu ada ülkesini yakından tanımaya devam edelim.

Fotoğraf: ryugaku.ablogg.jp
 

Swan Lake Queenstown
Swan Lake Queenstown

Swan Lake yani Kuğu Gölü, Queesntown kentinde bulunan ve ismini barındırdığı kuğulardan alan bir göl. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi kuğular burayı mesken edinmiş.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Arrowtown Church
Arrowtown Church

Arrowtown, Yeni Zelanda ana adasının güneyinde bulunan ve yavaş yaşamın olduğu şirin mi şirin bir kasaba. Fotoğrafta Arrowtown'ın kilisesini görüyorsunuz.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Seagulls
Seagulls

Seagulls yani martılar, Yeni Zelanda koylarında bolca bulunan bir kuş türüdür. İstanbul martılarının sesini aratmayacak derecede çığırtkan hayvanlardır.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Lake Wanaka
Lake Wanaka

Wanaka Gölü, 192 km²'lik bir alana yayılmış ve Wanaka kentinde bulunan bir göldür. Bölgede oteller ve spor aktivitelerinin yanında düzenlenen müsabakalar ile şehir, turistleri bölgeye çekmektedir.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Yeni Zelanda Harikaları

Doğal güzelliklerini anlata anlata bitiremediğimiz Yeni Zelanda'dan harika görseller... Gelin çoğu insanın hayali olan bu ada ülkesini yakından tanımaya devam edelim.

Fotoğraf: ryugaku.ablogg.jp
 

02 Kas 2015
Galeri
Muhteşem Güzelliğiyle Bir Okyanus Ülkesi: Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Okyanusya'da bulunan ve birçok adanın birleşmesiyle oluşan bir Okyanus ülkesidir. Hem barındırdığı doğal güzelliği hem de topraklarında yaşayan yerli kabileleri ile Yeni Zelanda bir harikalar ülkesi. Unutmadan Yeni Zelanda'nın The Hobbit filmelerine konu olan Hobbiton Köyü'nü barındırdığını söyleyelim.

Fotoğraf: https://pixabay.com/tr/yeni-zelanda-g%C3%B6l-da%C4%9F-manzara-do%C4%9Fa-...

Lone Tree Glenorchy
Lone Tree Glenorchy

Bu sahil ismini üstünde bulunan yalnız ağaçtan almış. Ama biz yine de hatırlatalım ki "yalnız kalpler de atarlar". 

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Hooker Lake
Hooker Lake

Hooker Gölü, temiz suyu ve üzerinde botla gezme imkanı ile sizleri mükemmel bir doğa turuna çağırıyor. Bu gölün Hooker Nehri ile birleştiğini söylemeyi unutmayalım.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Routeburn Sunrise
Routeburn Sunrise

Routeburn, trekking için yaratılmış bir cennet. Akşam kamp kurabilir ve sabah güneşin doğuşunu seyrettikten sonra yürüyüşünüze başlayabilirsiniz.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Glenorchy Pier
Glenorchy Pier

Bu koy, sonbahar ile birlikte daha çok ziyaretçi çeken ve yalnız kalıp kendinizi dinleyebileceğiniz, dinlenebileceğiniz harika bir alan.

Fotoğraf: http://www.boredpanda.com/south-island-new-zealand-heaven-on-earth/

Muhteşem Güzelliğiyle Bir Okyanus Ülkesi: Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Okyanusya'da bulunan ve birçok adanın birleşmesiyle oluşan bir Okyanus ülkesidir. Hem barındırdığı doğal güzelliği hem de topraklarında yaşayan yerli kabileleri ile Yeni Zelanda bir harikalar ülkesi. Unutmadan Yeni Zelanda'nın The Hobbit filmelerine konu olan Hobbiton Köyü'nü barındırdığını söyleyelim.

Fotoğraf: https://pixabay.com/tr/yeni-zelanda-g%C3%B6l-da%C4%9F-manzara-do%C4%9Fa-...

picture-1323-1388016275
Bronz Yazar
16 Eyl 2015
Duyuru

Hobbit köyüne turist akını

Gişe rekorları kıran “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” filmlerinin merkez platosu olan Hobbiton'a turistlerin yoğun ilgisinin halen devam ettiği belirtiliyor. Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki, 6 bin nüfuslu Matamata kasabası yakınındaki açık hava stüdyosunun muhteşem yeşili ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Bugüne dek sadece film mekânlarını görmek için ülkeye... daha fazla

picture-1323-1388016275
Bronz Yazar
02 Eyl 2015
Duyuru

Yeni Zelanda ülkenin yeni bayrağını belirlemek için yarışma yaptı

Yeni Zelanda'da ülkenin yeni bayrağını belirlemek için yapılan yarışmada 4 finalist belirlendiği açıklandı. Fakat yarışmada seçimin bir kurul tarafından yapılmasının tepki çektiği belirtiliyor. Dört tasarımın üçünde ülkenin ulusal sembollerinden gümüş eğreltiotu kullanılıyor. Dördüncüde ise Yeni Zelanda Adaları'nın yerli halkı Maorilerin sembolü olan, açılan... daha fazla

picture-15790-1400960957
Bronz Yazar
12 Ağu 2015
Galeri
Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Avustralya ile Antarktika arasına sıkışmış, gezegenin en köşeye itilmiş ülkesi Yeni Zelanda, kelime anlamı olarak “Yeni Deniz Ülkesi” oluyor. Bakalım Haka’nın anavatanı bizler için neler saklamış.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Modern insanlık tarafından yerleşilen en son toprak parçası olan Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, gezegenin en güneydeki başkenti olma unvanına sahip.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Aslında o kadar da abartılacak bir unvanı yok. Zira kent İstanbul ile kabaca aynı enlemde bulunuyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Kiwi, Yeni Zelandalılar için özel bir anlam taşıyor. Bir meyvenin yanı sıra yerli halk da kendine kiwi olarak hitap ediyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Aynı zamanda adaya özgü bir uçamayan kuş türü olan kiwi, hava kuvvetlerinin de resmi maskotuymuş.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeni Zelanda Hakkında “Hmm” Dedirten 10 Şey

Avustralya ile Antarktika arasına sıkışmış, gezegenin en köşeye itilmiş ülkesi Yeni Zelanda, kelime anlamı olarak “Yeni Deniz Ülkesi” oluyor. Bakalım Haka’nın anavatanı bizler için neler saklamış.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

08 Nis 2015
Gezi Notu

WELLİNGTON VE KAPİTİ COAST BÖLGESİ

Wellington, rüzgâr şehri olarak ifade ediliyor ve emin olun yılın her günü deli gibi estiriyor. Wellington ziyaretim sırasında şehir merkezinde bulunan oldukça eski ve zamanında Kraliçe Elizabeth’in taç giyme seremonisinin yapıldığı Waterloo Adlı Hostel de kaldım (www.hotelwaterloo.co.nz). Bir Ankaralı olarak diyebilirim ki okyanusa bakmasa ve muhteşem ormanları olmasa... daha fazla

WELLİNGTON VE KAPİTİ COAST BÖLGESİ
08 Nis 2015
Gezi Notu

DÜNYANIN DİBİ: AUCKLAND

Kendi değimleri ile “Bottom of the World”… Seyahat etme düşüncesi bile yoruyor insanı evvela. Ölçtüm, biçtim benim Ürgüp’teki evime tamı tamına 16.800 km uzaklıkta aktarmasız uçuş yok, en kısa 24 saati aşkın sürede varılıyor. Ben 1 Mart 2014’te Dubai üzerinden uçtum, bir gece Dubai’de konakladım sonra Sydney aktarmalı ancak vardım dünyanın sonuna. Yediğiniz jetlag... daha fazla

DÜNYANIN DİBİ: AUCKLAND
Gezimanya interaktif harita
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
İstanbul Bisiklet Rotaları
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
Booking.com Otelleri
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
17 Şub 2015
Ben de Gittim
picture-1-1395691293
Editör
36 dak önce
Galeri
​Gwangju'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Güney Kore’nin metropollerinden biri olan Gwangju, gelişen bir gençliğe ve sanat kültürüne sahiptir. Sanat galerileri ve bienalleriyle ünlü olan kent aynı zamanda Güney Kore yakın tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Gwangju’da tarihi ve kültürel mekânların yanı sıra, gezerken keyif alacağınız çok sayıda doğal güzellik de bulunuyor. 

Siz de Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden Gwangju'ya FIT tur satın alabilir, bu güzelliklerin tümünü yakından görebilirsiniz. 

Fotoğraf:  http://www.eslstarter.com/images/sk-province/gwangju-02.jpg

5.18 Anı Parkı
5.18 Anı Parkı

5.18 Anı Parkı, 18 Mayıs 1980’de gerçekleşen demokrasi ayaklanmasının anısına kurulmuştur. Bu tarihte, gösteri yapan 207 demokrasi yanlısı öğrenci askerler tarafından katledilmiştir. Bu yönüyle oldukça önemli bir tarihsel niteliğe sahip olan 5.18 Anı Parkı’nda dönemin izlerini taşıyan heykeller bulunuyor.  Mutlaka görülme gereken yerlerden biri olan park, aynı zamanda Mugaksa Tapınağı’nı ve çok sayıda yürüyüş parkurunu da içinde barındırır.

Fotoğraf: https://sleepyincheongju.files.wordpress.com/2013/10/dscf4602.jpg
 

Gwangju Sanat Sokağı
Gwangju Sanat Sokağı

Gwangju’daki geleneksel sanatın gelişimine dikkat çeken Gwangju Sanat Sokağı’nda çok sayıda sergi bulunuyor. Kore güzel sanatının resim, seramik, yazı ve endüstriyel sanat gibi ögelerini barındıran sokak, 300 metre uzunluğundadır. Cumartesi günleri ülkenin her yerinden gelen insanlar burada eski kaligrafi malzemelerini, bozuk para koleksiyonlarını ve çini eşyalarını sergilemeye gelir. Kore sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz sanat sokağında birbirinden ilginç sergileri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Fotoğraf: http://gwangjublog.com/wp-content/uploads/2015/03/artstreet1.jpg

Yangdong Market
Yangdong Market

Alışveriş meraklıları için mükemmel bir yer olan Yangdong Market, 1910’larda geleneksel bir pazaryeri olarak kurulmuştur. Günümüzde de aynı özelliğini koruyan Yangdong’da meyve ve sebzeden el yapımı ürünlere kadar çok sayıda ürün bulabileceğiniz yaklaşık 340 mağaza bulunuyor. Türkiye’deki çarşılara çok benzeyen Yangdong Market, hediyelik eşya almak ve Kore alışveriş hayatını deneyimlemek için oldukça ideal yerlerden biri.

Fotoğraf: http://webzine.koreaconvention.org/wp-content/uploads/2015/06/Gwangju-Ya...

Jeungsimsa Tapınağı
Jeungsimsa Tapınağı

Mudeungsan Dağı’nın batı eteklerinde bulunan tapınak, ilk olarak Silla Krallığı (517) döneminde Budist bir keşiş tarafından inşa edilmiştir. Tarih boyunca birçok savaşa tanıklık eden bu tapınak, defalarca tahrip edilmiştir. Günümüzdeki görünümüne 1970’li yıllardan sonra kavuşan Jeungsimsa, çok sayıda değerli kültürel varlığa sahiptir. Jeungsimsa Tapınağı, tarihi niteliğinin yanı sıra ziyaretçilerine mükemmel manzaralar sunan bir konumda bulunuyor.

Fotoğraf: https://2.bp.blogspot.com/-BNsIx20nOns/V5HamxwEu6I/AAAAAAAAHd8/QENleP_nA...

​Gwangju'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Güney Kore’nin metropollerinden biri olan Gwangju, gelişen bir gençliğe ve sanat kültürüne sahiptir. Sanat galerileri ve bienalleriyle ünlü olan kent aynı zamanda Güney Kore yakın tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Gwangju’da tarihi ve kültürel mekânların yanı sıra, gezerken keyif alacağınız çok sayıda doğal güzellik de bulunuyor. 

Siz de Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden Gwangju'ya FIT tur satın alabilir, bu güzelliklerin tümünü yakından görebilirsiniz. 

Fotoğraf:  http://www.eslstarter.com/images/sk-province/gwangju-02.jpg

picture-1-1395691293
Editör
55 dak önce
Özel Yazı

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI

Son yıllarda Güney Kore’de Müslüman turist sayısında ciddi bir artış var. 2015 yılında Başbakan Park Geun-hye’nin helal unsurlara ve restoranlara dikkat çekmesiyle bu artış daha da ivme kazandı. Ülke helal yemek konusunda bir süredir takındığı tavrı pekiştirmek ve Müslüman turistlerin rahat bir şekilde Kore’de seyahat edebilmesini sağlamak için yeni bir etkinliğe... daha fazla

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI
15 saat önce
Gezi Notu

BİR PERİ MASALI: BRUGGE

Tarihi yapısı korunmuş çok Avrupa şehri gördüm ama 15. yüzyılda dondurulmuş da bugüne kadar hiç bozulmadan gelmiş bir şehir daha önce görmemiştim. Burası Brugge... Şehri gördüğünüzde burası boşuna UNESCO Kültür Mirası listesine girmemiş diyorsunuz. Tipik bir Ortaçağ kenti ama hiç kuşkusuz en romantik olanlarından biri. Şehrin kanalları, tarihi binaları, kliseleri,... daha fazla

BİR PERİ MASALI: BRUGGE
picture-45576-1461048500
Editör
21 saat önce
Duyuru

Gezici Festival'in bu yılki yolculuğu başlıyor

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 22’nci yolculuğuna hazırlanıyor. 25 Kasım-7 Aralık 2016 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak. 25 Kasım-1 Aralık’ta başkentteki gösterimlerinin ardından, 2-4 Aralık tarihleri arasında Sinop’a konuk... daha fazla

picture-25746-1424220526
Silver Yazar
22 saat önce
Gezi Notu

TEREZİN NAZİ KAMPI

Tarihte çok büyük zulümlere şahitlik etmiş yerler vardır. Bu yerler, en derin acıların en büyük tanığı olmakla birlikte yaşanan acıların da utancını sonsuza kadar yüreğinde taşır. Gittiğiniz zaman o acıları size de yansır. İçten gelen bir üşüme hissedersiniz. Nedenini anlayamaz ama tahmin edersiniz. O gelen üşüme, orada zulüm gören insanların yüreğinin soğukluğudur.... daha fazla

TEREZİN NAZİ KAMPI
picture-50135-1475586600
Gezgin
23 saat önce
Gezi Notu

GAZİANTEP'TE BİR GÜN

Aslında bu yazıyı çok önceden paylaşmış olmam gerekirdi ama kısmet bugüneymiş. Uzun zamandır ziyaret etmek istediğim noktalardan bir tanesi olan Gaziantep'e yolculuğum için cuma günü mesai bitimine kaç saat kaldığını hesaplamaya çalışmakla geçti. Yolum öncelikle memleketim Adana'ya, daha sonrasında Gaziantep'e doğru. Biraz sorunlu bir uçuşun ardından Adana yerine ne... daha fazla

GAZİANTEP'TE BİR GÜN
Popüler Şehirler
picture-1-1395691293
Editör
24 Eki 2016
Galeri
Güney Kore'deki En İyi Dalış Noktaları

Güney Kore’de dalış dünyaca üne sahip olmasa da yabancılar tarafından işletilen ve turistlere hitap eden çok sayıda dalış merkezi bulunuyor. Batı sahilleri çok tuzlu ve nispeten daha kötü bir görünüme sahip olduğu için çoğu dalış noktası doğu ve güney sahillerinde yer alıyor. Sıcak suları sayesinde mevsimsel dalışın tanımı olan Güney Kore’de dalış merkezlerine çoğu büyük şehirden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Fotoğraf: Pru3%5b1%5d (1).jpg.CROP.rectangle3-large.jpg
 
 

Jeju Adası
Jeju Adası

Güney Kore’nin güney sahilinde yer alan Jeju Adası ülkenin en gözde dalış noktalarından biridir. Aynı zamanda büyük bir volkanik ada olan Jeju, dalış sezonlarında mükemmel bir deniz yaşamı sunuyor. Yumuşak mercanların bolluğu ile dalgıçları şaşırtan adada, muhteşem şelaleler ve el değmemiş sahiller dâhil çok sayıda doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Fotoğraf: http://www.nbdivers.com/wp-content/uploads/2016/06/10553958_101524172171...
 

Munsom ve Little Munsom (Mosquito Adası)
Munsom ve Little Munsom (Mosquito Adası)

Jeju yakınlarında bulunan Munsom ve Little Munsom adacıkları dalgıçlar arasında popüler yerlerden biridir. Adalar civarında üç farklı dalış noktası bulunuyor. Little Munsom’un dikey kayaları adayı en enteresan yapan özelliklerin başında geliyor. Ancak 8 ve 40 metre arasında değişen derinliklere sahip olan bölge iyi bir kaldırma kuvveti kontrolü gerektiriyor. Ayrıca bu dalış merkezinde çok sayıda balık türü ve mercan gözlemleyebilirsiniz.

Fotoğraf: http://st1.diveboard.com/39023/87504_2c507d3037a4e88f323646f915c52e39_la...
 

Supsom (Forest Island)
Supsom (Forest Island)

Yine Jeju’da bulunan bir diğer önemli dalış noktası ise Supsom’dur. Sarp kayalıkları ve çam ağaçlarıyla güzel bir görünüme sahip olan adanın denizaltı yaşamı da oldukça ilgi çekicidir. Munsom’a göre daha az sayıda mercan bulunduran Supsom sularında mürekkep balığı, deniztavşanı ve nadiren de olsa yunus balığı görebilirsiniz.

Fotoğraf: http://4.bp.blogspot.com/-UtpUNbFYhcM/UVu6zzutF1I/AAAAAAAAD8A/HNdgNyUtSB...
 

Seopwipo
Seopwipo

Jeju Adası’nın güneyinde yer alan Seogwipo, dikey kayaları kaplayan renkli mercanlarıyla muhteşem bir görünüm oluşturuyor. Kayalar üzerinde yer alan heyecan verici mağaralar ve lav tüplerine sahip olan dalış noktası kış döneminde çok sayıda deniz canlısını keşfetme fırsatı sunuyor. Ahtapot, denizaslanı, iskorpit, lagos balığı, melek balığı, kırlangıç balığı gibi canlıları görebileceğiniz bu dalış merkezi sualtı manzaraları fotoğraflamak için en ideal yerlerdendir.

Fotoğraf: http://st8.diveboard.com/17888/24532_6baca2894e65ee553db89916f6750db0_la...
 

Güney Kore'deki En İyi Dalış Noktaları

Güney Kore’de dalış dünyaca üne sahip olmasa da yabancılar tarafından işletilen ve turistlere hitap eden çok sayıda dalış merkezi bulunuyor. Batı sahilleri çok tuzlu ve nispeten daha kötü bir görünüme sahip olduğu için çoğu dalış noktası doğu ve güney sahillerinde yer alıyor. Sıcak suları sayesinde mevsimsel dalışın tanımı olan Güney Kore’de dalış merkezlerine çoğu büyük şehirden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Fotoğraf: Pru3%5b1%5d (1).jpg.CROP.rectangle3-large.jpg
 
 

24 Eki 2016
Gezi Notu

ZERMATT'IN BEŞGÖLLERİ (5-SEENWEG)

Zermatt’taki ilk günümüzde en popüler yürüyüş rotalarından birisi olan 5-Seenweg (Five Lakes Walk), yani Türkçesiyle Beşgöller bölgesini dolaşmaya karar verdik. Zermatt turizm sitesinde verilen rotanın tersini yapacağız ve teleferikleri hiç kullanmayacağız. Bu kararımız hem pişmanlık (yürüyüş toplam 10 saat sürdü), hem de mutluluk (kişi başı 600 TL’lik pass almadık)... daha fazla

ZERMATT'IN BEŞGÖLLERİ (5-SEENWEG)
24 Eki 2016
Gezi Notu

KANALLAR KENTİ AMSTERDAM

6 gecelik bir gezi kapsamında Amsterdam, Brüksel ve Frankfurt'a gittik. İlk durağımız ve benim en çok beğendiğim yer Amsterdam idi. Amsterdam'a erken bir saatte uçaktan indik. Havaalanından şehre gidişin ilk başta biraz zor olduğunu söyleyebilirim. Schipol Havaalanı'na indiğinizde havaalanından çıkıp mağazaların olduğu yeri bulmanız gerek. Oradan da biraz yürüdükten... daha fazla

KANALLAR KENTİ AMSTERDAM
22 Eki 2016
Gezi Notu

ACIYI BAL EYLEYEN URFA

Sonbaharı seviyorum, hele bu mevsimde yazı yaşayabilenlere bayılıyor ve onları çok kıskanıyorum.  Madem öyleyim dedim; gündüz yazı, gece kışı yaşayabileceğim, en mutlu yerlerimden biri olarak seçtim Urfa’yı. Bunda, kaçıncı gidişi bilmiyorum ama sesini çıkartmadan razı olan gezgin arkadaşımın da payı büyük, çünkü kendisi yarı Urfalı. Her neyse sağ olsun beni (ki ikinci... daha fazla

ACIYI BAL EYLEYEN URFA