Orta Avrupa Turu: Prag

Viyana-Budapeşte ve Prag turu, her seyahatseverin göz bebeği olan turlardan biridir. Orta Avrupa sonuçta; her insanda ister istemez bir merak uyandırıyor. Bu anlamda merakı uyanmış kişilerden biri olarak; bende bir haftalık tatilimi bu turla değerlendirdim :)

Tura bu muhteşem üçlünün ilk ayağı olan Prag ile başladım. Prag, gerçekten bambaşka bir şehir. Henüz çarpık kentleşmeyle tanışmamış, buram buram tarih kokan ve masalımsı… Her yerinden tarihi bir güzellik fışkırıyor sanki… Aynı zamanda da ağır başlı ve naif. Başkent olmasının verdiği bir ağırlık olacak ki şehir de değişik bir durağanlık hissediyorsunuz.

Bir de gerçekten şehre doyamıyorsunuz. Prag’ı karış karış gezebilmek için bence en az dört güne ihtiyaç var. Bu şehir öyle üç günde kesmez sizi. Doya doya bu şehre karışmak, bu şehirle bir bütün olmak istiyor insan…

Neyse ben lafı fazla dolandırmadan şehir ile ilgili bilgileri vermeye başlayayım :)

Prag Saat FarkıÇek Cumhuriyeti, Türkiye’den bir saat önde. Yani Türkiye’de saat 15:00 ise Çek Cumhuriyeti'nde 14:00.

Prag'da Para Hesabı
Çek Cumhuriyeti'nde para birimi olarak Çek Kronu kullanılıyor. Euro kullanılan yerleri çok nadir görürsünüz. Bizim paramıza göre hesabı da şu şekilde yapılıyormuş (sağ olsun bunu da rehber öğretti). Diyelim ki elinizde 150 Çek Kronu var. Sonunda ki rakamı atın ve bir ekleyin. Yani; 150 ÇK= 0’ı atarsak 15, sonuna da 1 eklersek 16 TL eder. Bu arada parayı da Cafe Kralov diye bir cafenin içerisindeki dövizci de bozdurduk. Para bozduracağınız yerlere dikkat; sizi kandırmasınlar. Bahsettiğim yeri para bozdurmak için tavsiye edebilirim.

Prag'da Gezilecek Yerler
Başta da dediğim gibi bu şehre doymak mümkün değil ama kısıtlı gününüz varsa şehri yaşayacağınız belli noktalarla bu doyum noktasına kısmen ulaşabilirsiniz.

Franz Kafka Müzesi: Franz Kafka’ya olan hayranlık durumunuzu bilmiyorum fakat yolunuz Prag’a düşmüşse mutlaka bu müzeye uğramalısınız. İçerisinde Franz Kafka’ya ait el yazıları ile yazılmış günlükler, onun babasına, Milena’ya yazdığı mektuplar vb. bir çok şey bulacaksınız. Müzeye giriş öğrenciler için 120 Çek Kronu. Bu arada birçok yerde yapıldığı gibi; "AB öğrencisi değilsiniz sizden normal ücret alacağız." durumu yok Prag’da. Her yerde öğrenci indiriminden rahatça faydalanabilirsiniz.

Seks Makineleri Müzesi: Müzeye girmekten, müzeyi incelemekten çekinmeyin. Gerçekten çok değişik aletlerin bulunduğu bir müze. Amsterdam’daki Seks Müzesi’nin daha bilimsel bir türevi gibi düşünün. Öğrenciler için 120 Kron'du.

PRAG KALESİ: "Bunu neden büyük yazdın ki? Ne ayrıcalığı var?” derseniz Prag kalesinin şöyle bir ayrıcalığı var; altına sayacağım birçok yapı bu bölgede yer alıyor. Ayrıca kale Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başarmış en eski antik kale.

Kraliyet Bahçesi: Prag kalesine giriş bu bahçeden başlıyor. Asıl bahçe kısmı kapalı olunca bu bölüm ile yetindik. Girer girmez karşınızda çeşme, Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın görev yaptığı bina, çeşme vb. yapılar çıkıyor.

Bu arada çekmeyi unutmuşum ya da araya kaynamış ama bu bölümde bir de kuyu vardı. Çevresi demirlenmiş ve zamanında kadınlar orada cezalandırılmış.

St. Vitus Katedrali: 1344 yılında bir Fransız mimar sayesinde bu katedralin yapımına başlanmış ve katedral anca 1929 yılında bitebilmiş. Yaklaşık 585 sene yani :) Yapı, gotik ve barok yapımının bir araya gelmesiyle oluşmuş. Bir de katedralin üzerinde çirkin yüzlü heykeller bulunuyor. Normalde bu heykeller yağmurdan korunmak içinmiş fakat şeytan girmesin diye konulduğuna da inananlar varmış. Aslında bu yapı ile ilgili daha birçok teknik bilgi var; ama o kadarına gerek yok :) Sadece şunu diyeyim; St. Vitus Katedrali sizi Prag’a aşık eder. (Bu arada maalesef ki içine giremedik.)


Bu da arka tarafından bir görüntü :)
 
Kralovsky Sarayı: Saray, 16. yüzyıla kadar bohem kral ve prensesler tarafından kullanılmış.


 
Maria Theresia Kadın Sığınma Evi: St. Vitus Katedrali'nin arka bölümlerine doğru ilerledikçe daha farklı yapılar görmeye devam edeceksiniz. Bunlardan biri de Maria Theresia kadın sığınma evi. Maria Theresia 16 çocuğa sahip :) Evet, yanlış duymadınız 16. Tabi 16 çocuğunun olması kadar önemli başka bir özelliği daha var; o da Habsburg hanedanından devleti yöneten tek imparatoriçesi olması.

St. George Bazilikası: Bazilika 920 yılında inşa edilmiş.

Altın Yol-Zlatá Ulička: Kadın sığınma evinin bulunduğu yolun aşağısı sizi bu yola çıkaracaktır. Gerçekten adı gibi altın olan bir yol olan Zlatá ulička’da insanın kendini kaybedesi geliyor. Ayrıca yolun üzerinde oyuncak müzesi ve Lobkowiczký Sarayı bulunuyor.

Oyuncak Müzesi: Prag’da bulunan oyuncak müzesi, Avrupa’nın en büyük ikinci oyuncak müzesiymiş. Müzenin ilk katında tren, ayıcık ve bebek gibi oyuncaklar bulunuyor. Üst katında ise Barbie’ler :)

Jelení Příkop: Prag’a doymak istiyorsanız bu güzel şehre bir kere de buradan bakın! Bu arada jelení příkop altın yolun sonunda çıkacağınız bölüm.

Petrin Tepesi: Tepe, Prag’ın Eyfeli sayılıyor. Eğer tepeye çıkmak isterseniz finiküler kullanmanız gerekiyor ama bu dönem çalışmıyormuş. Yokuş yolları bir güzel tırmanmak durumundasınız yani. Eğer benim gibi Petrin’i uzaktan sevmek aşkların en güzeli diyorsanız; jelení příkop’dan da Petrin’i izleyebilirsiniz.

Charles Köprüsü: Muhteşem heykellerin bulunduğu bu köprüyü ziyaret etmeden turunuzu bitirmeyin. Çünkü hem o heykelleri görmek hem de Vltava Nehri'ni izlemek paha biçilemez. Ayrıca mutlaka Vltava Nehri'nin yakınlarına da gidin. Zaten Charles Köprüsü'ne ulaşmak için o yoldan geçmeniz gerekiyor.

Köprünün üzerinde ayrıca Osmanlı heykeli bulunuyor. Heykel, Osmanlı’ya karşı duyulan korkuları temsil ediyor.

Narodni Müzesi: Narodni müzesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz gittiğimizde mesela ”Noah’s Art” vardı. Her saat başı müzeyi gezebilirsiniz. Öğrencilere 100 Çek Kronu olan müze güzel görünüyordu ama maalesef uzun bir süre orada beklemek istemediğim için müzeye giremedim. Ayrıca, müze Muzeum durağına yakın.

St. Nicholas Kilisesi: Prag’ın önemli kiliselerinden biri olan St. Nicholas, eski şehirde bulunan en eski kiliseler arasında bulunuyor. Gotik ve romantik esintiler taşıyan bu müzenin, 12. yüzyılın sonunda yapıldığı düşünülüyor.

Eski Şehir: Eski şehir dedikleri bölümde, astronomik saat kulesi ve Tyn kilisesi gibi Prag’ın en önemli yapıları bulunuyor.

Astronomik saatin en dikkatimi çeken özelliği; her saat başı İsa’nın on iki havarisinin açılan pencerelerden görünmesi.

Tyn Kilisesi: 14. yüzyıldan beridir şehrin bu bölümünün ana kilisesi olma özelliğini taşıyor. Uzunluğu da 80 metre. Bu muhteşem kiliseyi gece görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.


Arkamdaki bölüm de Tyn Kilisesi :)

Ayrıca bu bölümde birçok kafeye de rastlamanız mümkün. Dediğim gibi, gece bu bölümün eşsiz bir manzarası olduğu için, bu kafelerden birinde oturup şehre doyabilirsiniz. Prag’ın hem tarihi hemde büyülü havasını yaşamak için paha biçilemez bir yer.

Yeni Şehir: Adından da anlaşılacağı üzere şehrin diğerine göre daha günümüze uyarlanmış bölümü diyebiliriz. Burada da birçok kafe, mağaza ve Komedi Müzesi bulunuyor.

Komedi Müzesi: Altı bar üstü müze olarak kullanılan bu yapıda, Çek asıllı bir komedi yazarı olan Kaja Saudek’in çizimleri gösteriliyor. Yaşanılan birçok olayı mizahi çizimleri ile eleştiren bir üstatmış kendisi. Müze hakkında sarışın ve uzun saçlı bir rehber arkadaş bilgi verdi.

Wenceslas Meydanı: Birçok alışveriş mağazasının bulunduğu bu meydana girmeden Narodni müzesini de görebilirsiniz. Meydana girişte sizi St. Wenceslas’ın heykeli karşılıyor.

Ayrıca bu meydan da Svatý Václav heykelini de göreceksiniz.

Statni Opera: Binanın dış görüntüsü muhteşem; fakat içerisinde oynanan oyunların 700-720 Çek Kronu olduğunu gördüğünüzde sadece dış görüntüsü yeterli diyorsunuz ya da ben sadece öyle dedim.

Ulusal Müze: Biz gittiğimizde maalesef ki tadilattaydı; o yüzden giremedik. Fakat; ulusal müze en önemli rotalardan biri. Mutlaka Prag gezi rehberinize ekleyin yani :)

Havelska Çarşısı: Küçük ve şirin bir çarşı olan Havelska’da hediyelik eşyadan meyveye kadar birçok şeyi bulabilirsiniz. Fiyatları da piyasa düzeyindeydi.

Cumhuriyet Meydanı (Namesti Republiky): Alabildiğine geniş bu cadde de birçok mağaza, Palladium gibi geniş bir alışveriş merkezi ve casinolar bulunuyor.

Buyurun onların Palladium’u :)

Jerusalem Sinagogu: Bu olağan üstü yapıyı görmeden geçmeyin. O kadar ihtişamlı, rengarenk ve göz alıcı ki ara sokaklardan giderken birden sizi kendine çekiyor. Bu arada maalesef ki 31 Mart'a kadar kapalı.

Municipal House: Bu muhteşem yapı da, konser tarzı etkinlikler düzenleniyormuş. Yetişkinler için 290 Çek Kronu, öğrenciler için ise 240 Çek Kronuna tekabül ediyor.

Powder Kulesi: Harry Potter filmlerinden fırlamış gibi duran bu eşsiz eser, Gotik bir yapıya sahip. Kule, Prag’a kuşbakışı bakmanızı sağlıyor.

Parizska Caddesi: Prag’ın Nişantaşı ve Bağdat caddesi bölümü burası oluyor. En pahalı markalar burada konumlanmış durumda.

John Lennon Duvarı: Çok gitmek istedim ama gidemedim. Eğer yolunuz Prag’a düşerse ben gidemedim ama benim yerime mutlaka siz gidin.

Yazımın devamı olan yeme-içme, ulaşım (şehir içi) gibi bölümler için takipte kalın.

Sevgilerimle :)