Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan bir yeraltı su kaynağıdır. Gün yüzüne çıkan şifalı su ile sağlık turizminin baş kaynağı olan kaplıcalar hem rahatlatıcı hem de şifa verici özellikleri ile bilinir. Türkiye bu anlamda zengin bir ülkedir.

Sakarya‘da yer alan ve özellikle İstanbulda yaşayanlar için yakın olması sebebiyle tercih edilen Kuzuluk Kaplıcaları, yaz-kış gidebileceğiniz yerler arasında bulunur. Ilıca olarak da bilinen kaplıcaların çevresinde farklı işletmeler yer alır. Böylece hem konaklama yapıp hem de su kaynağından faydalanabilirsiniz.

Vücudunuzu dinlendirmek, arınmak, stres atmak ve çeşitli hastalıklarınıza derman istiyorsanız Sakarya’daki Kuzuluk Kaplıcaları‘na gidebilirsiniz.

Kuzuluk Kaplıcaları Faydaları

Kuzuluk Kaplıcaları tıpkı diğer yeraltı kaynak suları gibi hastalıklara şifa olmasının yanı sıra turizm yönünden de yoğun ilgi görür. Kaplıcalar tepeden tırnağa neredeyse her soruna çözüm olarak bilinir.

 

Kuzuluk Kaplıcaları faydaları arasında ilk sırada astım, bronşit ve alerjik üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesini sayabiliriz. Kaplıca ayrıca egzama, akne gibi cilt hastalıklarına da şifa olur. Yumuşak doku romatizmaları, kireçlenmeler, ortopedik travmalar gibi rahatsızlıklar için ise Kuzuluk Kaplıcaları’nın banyo kürlerinin iyi geldiği bilinir.

Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarında banyo ve iklim kürleri tavsiye edilirken; mide, bağırsak, metabolizma sorunları içinse içme kürü, şifalı çamur ve banyo kürü yoğun olarak uygulanır. 

Banyo kürü, kadın ve doğum hastalıklarında da yaygın olarak tedavi amaçlı kullanılır. Nörolojik rahatsızlıklardan olan felç gibi durumlarda ise inme rehabilitasyonu yine suyun içinde gerçekleşir.

Destek tedavisi olarak kronik bel ağrısında ve spor yaralanmalarında kaplıca alternatifine başvurulur.

Kuzuluk Kaplıcaları Sakıncalı Durumlar

Neredeyse her derde deva olan kaplıcalar bilinçsiz olarak ve doktora danışmadan tedavi amaçlı kullanılmaya kalkılırsa istenmeyen sonuçlara davetiye çıkarabilir. Örneğin; ateşli hastalığa tutulanlar, açık yarası olanlar, yeni ameliyat geçirenler, kanserliler ve tüberküloz olanlar, hamileler, yeni doğum yapanlar, lohusalar, regl olanlar, siroz hastalığı olanlar, idrar zorluğu geçirenler, tansiyonu değişken ya da yüksek olan kişiler, küçük yaştaki kişiler ve astım hastaları için kaplıcalar sakıncalı olabilir.

Ayrıca bir tedavi önerilmesi doğrultusunda kür uyguluyorsanız tavsiye edilen süre boyunca suda kalmalısınız.


Kaplıca Nedir?

Maden sularından faydalanmak için kaynarcaların çevresine kurulan tesislerin genel adı kaplıca olarak bilinir. Farklı hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu ortaya çıkan maden sularının oluşumuna ilişkin farklı görüşler vardır. Bu görüşlerden ilki, çatlaklardan sızan yerüstü sularının, yoluna çıkan minarelleri eriterek derinlerdeki ısınmış katmanlara ulaştığı ve burada yoğunlaşarak yeryüzüne geri döndüğü şeklindedir.

Görüşlerden diğeri ise magma tabakasına yakın olan bazı minarelleri eriten suların buharlaşıp yoğunlaşarak tektonik olaylar vasıtası ile yeryüzüne tekrar çıktığı şeklindedir.