Google+

Arama formu

Sakarya

Sakarya, Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde bulunan bir...
Devamı oku
Adapazarı olarak da anılan Sakarya, Marmara Bölgesi’nde bulunur ve...
Devamı oku
Sakarya, İstanbul – Ankara otoyolu üzerindeki konumu ile ulaşımı...
Devamı oku
Coğrafi konumu nedeniyle tarihte birçok medeniyete ev sahipliği...
Devamı oku
Hem Karadeniz kıyısında hem de Marmara Bölgesi’nin doğu bölümünde...
Devamı oku
Barındırdığı doğal güzellikleriyle çeşitli turizm imkânları sunan...
Devamı oku
Sakarya’da şehir içi ulaşım genellikle büyükşehir belediyesinin...
Devamı oku
1800’lü yıllardan itibaren Kafkasya ve Balkanlardan göç alan Sakarya...
Devamı oku
Her ne kadar sürekli gelişmekte olan bir şehir olsa da yaklaşık 1...
Devamı oku
Yıl içerisinde çok büyük festivallere ev sahipliği yapmasa da,...
Devamı oku
Sakarya, şehirde alışveriş yapmak isteyenler için de birçok...
Devamı oku
Ambulans: 112 Sakarya Valiliği: 0 264 251 35 15 Sakarya Belediyesi:...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 8℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 15℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 976.948 / İklim: Karadeniz iklimi – Marmara tipi Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sakarya, Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde bulunan bir şehirdir. Bulunduğu konum nedeniyle özellikle İstanbul – Ankara arası seyahat edenlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle şehirden kaçıp doğa içinde huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biri olan Sakarya’nın 16 ilçesi ve ilçe belediyesi bulunmaktadır. Bu ilçelerde toplam 655 mahalle bulunur. Kuzeyde Karadeniz’e sınırı bulunan Sakarya’nın komşu illeri olarak batısında Kocaeli ve Bursa, doğusunda Düzce, güneyinde Bilecik, güneydoğusunda ise Bolu bulunmaktadır. Şehir merkezi, Kızılırmak ve Fırat Nehri’nden sonra Türkiye’nin en uzun üçüncü nehri olan Sakarya Nehri’nin kıyısında kurulmuştur. Sakarya Nehri gene il sınırları içerisinde bulunan Karasu ilçesinden Karadeniz’e dökülmektedir. Şehrin Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi hâkimken, il merkezi ve güney kısımlarda Marmara tipi Akdeniz iklimi gözükür.


Tanıtım Videosu:
 

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Coğrafi konumu nedeniyle tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Sakarya, günümüzde İstanbul Ankara arasında kalan konumuyla yoğun geçiş yollarında bulunur. Sakarya, doğal güzellikleri ile öne çıkan yerleşim yerlerinden biridir ve gezilecek görülecek yerler bakımından birçok seçenek sunar. Sakarya’da gezilmesi görülmesi gereken yerlerin bazıları il merkezinde olsa da özellikle doğal güzellikleri il merkezinden belli bir mesafede kalan Sapanca, Geyve gibi ilçelerle birlikte Karadeniz kıyısında Karasu ilçesi etrafında bulunmaktadır. İl merkezini bir gün gibi kısa bir sürede gezmek mümkün olsa da Sakarya ilinin sınırları geniş bir alanı kapsadığı için Sakarya’da gezilecek görülecek yerleri tamamen keşfetmek için en az iki gün ayırılması önerilmektedir.

Sakarya Nerededir?

Adapazarı olarak da anılan Sakarya, Marmara Bölgesi’nde bulunur ve bölgenin en büyük beşinci şehridir. Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri etrafına kurulmuş şehir yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 66. büyük ili olsa da İstanbul – Ankara arasında konumlanması nedeniyle her geçen yıl gelişen il, nüfus bakımından yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. şehridir.

Kuzeyde Karasu, Kocaali gibi ilçeleriyle Karadeniz’e sınırı bulunan Sakarya’nın komşu şehirleri olarak, batıda Kocaeli ve Bursa, güneyde Bilecik, doğuda ise Düzce ve Bolu bulunmaktadır.

İl merkezi ile Karadeniz sınırı yaklaşık 65 kilometre bulunan Sakarya; en yakın komşu il merkezi olan Kocaeli’yle 67 kilometre, İstanbul’un merkezine Kocaeli üzerinden 160 kilometre, İstanbul’un Anadolu yakası sınırından (Pendik) 120 kilometre, Ankara’ya Ankara – İstanbul otobanı üzerinden 310 kilometre, İzmir’e ise Yalova, Bursa, Susurluk ve Manisa üzerinden yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İl merkezi, Sapanca Gölü ile şehrin turistik odağı olan Sapanca ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Sakarya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sakarya’ya Ne Zaman Gidilir?

Hem Karadeniz kıyısında hem de Marmara Bölgesi’nin doğu bölümünde geniş bir alana konumlanmış Sakarya ilinde birbirinden farklı iklim özellikleri gözükmektedir. İlin Karasu, Kocaali gibi Karadeniz kıyısında bulunan ilçelerinde Karadeniz ikliminin özellikleri hâkim sürerken, iç bölgelerinde ise Marmara tipi Akdeniz iklimi özellikleri gözükmektedir.

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

110449,yeni-terminal-800x600.png

Sakarya, İstanbul – Ankara otoyolu üzerindeki konumu ile ulaşımı kolay bir ilimizdir. İl merkezine karayolu ve demiryolu ile ulaşma imkânı bulunurken Sakarya merkezinde havalimanı bulunmaz.

Sakarya’ya özel araç ile seyahat edilecek ise İstanbul’dan yola çıkarak E80 otobanı üzerinden Kocaeli ve Sapanca rotası ile 161 kilometre sonra ulaşılabilir. Ankara’dan Bolu, Düzce rotası kullanılarak 310 kilometre, İzmir’den ise Balıkesir, Bursa ve Yalova rotası ile 506 kilometre sonra Sakarya’ya ulaşmak mümkündür.

İl merkezine yakın bir konumda bulunan Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin birçok yerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali, İstanbul’un Karadeniz ve İç Anadolu ile bağlantı yolları üzerinde bulunduğu için Türkiye’deki en işlek otobüs terminallerinden biridir. İl merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan otobüs terminalinden merkeze ulaşım genellikle otobüs firmalarının servisleri ile sağlanır.

Sakarya’ya ulaşmak için bir diğer alternatif ise trendir. İstanbul – Ankara yüksek hızlı tren rotası üzerinde bulunan Sakarya’ya hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan yüksek hızlı trene binerek Arifiye durağında inip ulaşmak mümkündür. İstanbul Pendik’ten kalkan yüksek hızlı trenler yaklaşık 1 saat 10 dakika sonra Arifiye durağına ulaşmaktadır. Ankara yönünden ise yaklaşık 3 saat sonra Arifiye durağına ulaşılabilir. Gün içerisindeki tüm yüksek hızlı tren seferleri Arifiye durağında durmadığı için bilet alırken Arifiye durağında duran seferler seçilmelidir.

Her ne kadar Sakarya’da havalimanı olmasa da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı nedeniyle Türkiye’nin uzak noktalarından Sakarya’ya seyahat edecekler için havayolu da önemli bir opsiyondur. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sakarya’ya yaklaşık 120 kilometre sonra ulaşılabilir. Havayolu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen yolcular için bazı uçak firmalarının servisleri ile birlikte özel firmaların da Sakarya’ya servisi bulunmaktadır.

Sakarya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sakarya’da Nerede Kalınır?

Sakarya’da Nerede Kalınır?

Barındırdığı doğal güzellikleriyle çeşitli turizm imkânları sunan Sakarya’da konaklamak için hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde birçok seçenek bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan genellikle standart otel özelliklerine sahip olan tesislerdir. Çevre ilçelerde ise doğa ile iç içe, doğal tatil köyleri gibi seçenekler bulunur.

Sakarya il merkezinde konaklanacak yerler genellikle Adapazarı ilçesinde toplanmıştır. Şehir merkezinde beş yıldızlı, lüks konaklama seçeneklerinden pansiyonlara kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan konaklama seçeneklerinin birçoğu birbirine yakın bir konumda bulunmaktadır. Adapazarı ilçesinde bulunan bu konaklama seçenekleri genellikle Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Adnan Menderes Caddesi, Ankara Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur.

Sakarya Şehir İçi Ulaşım

Sakarya Şehir İçi Ulaşım

Sakarya’da şehir içi ulaşım genellikle büyükşehir belediyesinin belediye otobüsleriözel halk otobüsleri, minibüsler, taksi dolmuşlar ve taksi ile sağlanmaktadır. Belediye otobüsleri genellikle Sakarya il merkezinde hizmet verirken çevre ilçelere özel halk otobüslerinin düzenlediği seferler ile ulaşmak mümkündür. Özel halk otobüsleri ile şehir merkezindeki donatım garajından il merkezi dışında kalan AkyazıSapanca ve Hendek gibi ilçelere rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Özel halk otobüsleri ayrıca ilçe merkezi dışında kalan ilçeler arası seferler düzenlemektedir. İl merkezinin yaklaşık 60 kilometre uzağında kalan Karadeniz kıyısındaki Karasu ve Kocaali gibi ilçelere ise Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden özel otobüs firmalarının 15 dakikada bir düzenlediği seferler ile ulaşılabilir.

Sakarya Mutfağı

Sakarya Mutfağı

1800’lü yıllardan itibaren Kafkasya ve Balkanlardan göç alan Sakarya ilinin bu çeşitliliği mutfağına da yansımıştır. Karadeniz’e kıyısı ile birlikte Karadeniz mutfağının da esintilerini taşıyan Sakarya mutfağı, çeşitliliğiyle birlikte ziyaretçilerini bu konuda hayal kırıklığına uğratmaz.

Sakarya mutfağının seçkin lezzetleri arasında ıslama köfte, keşkek, dartılı keşkek, Çerkez tavuğu gibi yiyeceklerin yanı sıra adı Karadeniz’le özdeşleşmiş hamsili pilav, kara lahana haşlaması, kuymak ve Karadeniz hamsisi gibi lezzetler de bulunmaktadır.

Sakarya Gece Hayatı

Sakarya Gece Hayatı

Her ne kadar sürekli gelişmekte olan bir şehir olsa da yaklaşık 1 milyon nüfusu olan Sakarya’nın gece hayatı pek aktif olmasa da geceleri eğlenmek isteyenler için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Sakarya’da gece hayatı genellikle kafe, bar, club ve meze, rakı, balık tarzı sofraların kurulabileceği meyhane tarzı mekânlarda geçer. Yaz döneminde deniz turizmi ile öne çıkan Karasu ilçesinde ise gece hayatı il merkezine göre özellikle yoğun dönemlerde daha canlıdır.

Sakarya’daki Festivaller

Sakarya’daki Festivaller

Yıl içerisinde çok büyük festivallere ev sahipliği yapmasa da, Sakarya’da ve ilçelerinde sene boyunca düzenlenen birçok festival ve şenlik bulunmaktadır. Sakarya ve ilçelerinde düzenlenen festivallerden bazılarının detayları aşağıdaki gibidir.

Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali: Her sene temmuz ayının son haftalarında Karasu ilçesinde düzenlenen festival, 30 yıldan uzun bir süredir düzenlenmektedir. Festivalde Karasu ilçesinin Türkiye’ye tanıtımıyla birlikte ilçedeki turizme katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Festival boyunca birçok konser ve etkinlik düzenlenmektedir.

Sakarya’da Alışveriş

Sakarya’da Alışveriş

Sakarya, şehirde alışveriş yapmak isteyenler için de birçok alternatif sunmaktadır. Şehirde geleneksel tarihi çarşı örneklerinden biri olan Uzun Çarşı bulunur. Uzun Çarşı’nın ilk kurucuları yıllar önce burada yaşayan Rum ve Ermeni esnaflardır. Yaklaşık 150 yıldır, depremlerden sağ çıkmış bir şekilde ayakta duran Uzun Çarşı, günümüzde kuru kahvecisinden tatlıcısına, bakırcısından aktarına birçok esnafın bulunduğu, Sakarya tarihine tanıklık etmiş bir yerdir.

Sakarya’ya özgü alınabilecek eşyalardan biri el emeği ile üretilen bastonlardır. Baston üretimi Sakarya’da gelenekselleşmiş bir meslektir ve başta Taraklı ve Akyazı ilçeleri ile birlikte Kayalar Memduhiye köyünde baston üretimi devam etmektedir. Akyazı’da geçme ağaçlı, çok motifli bastonlar öne çıkarken Kayalar Memduhiye köyünde ise biçim ve işleme zenginliği olan bastonlar üretilmektedir.

Sakarya İçin Faydalı Bilgiler

Ambulans: 112

Sakarya Valiliği: 0 264 251 35 15

Sakarya Belediyesi: 444 40 54

Sakarya Emniyet Müdürlüğü: 0 264 241 54 00