Google+

Bilecik

Bilecik - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 209.925 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Marmara ve İç Anadolu İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

hb_b_11142751_l-b.jpg

4.307 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Bilecik, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusundaki özel konumu sayesinde hızla büyüyen şehirlerden biri olmaya adaydır. Harita üzerinde komşu olduğu bölgelere açılan bir kapı gibi konumlanan Bilecik, aynı zamanda bölgeler arası yeryüzü şekillerinin ve iklimin değiştiği bir geçiş noktasıdır. Tarihteki ilk isimleri Agrilion ve Belekome olarak geçen şehir, eski çağlarda dorukların boğaz yeri (akra-ilion) olarak bilinmektedir.

Bilecik şehri, coğrafi konumunun yanında, tarihsel açıdan da çok özel bir yere sahiptir. Antik çağlardan beri büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan şehrin sınırları içinde, Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Söğüt bölgesi ve İnönü Savaşlarının gerçekleştiği Bozüyük ilçesi bulunmaktadır. Bilecik’te yaşanan bu iki tarihi olay, şehrin kuruluş ve kurtuluşun beşiği olarak anılmasını sağlamıştır.

Sakarya Nehri’nin etrafında büyüyen bir şehir olan Bilecik’in en çarpıcı doğal güzellikleri geniş ormanları, mesire alanları, göletleri ve dereleridir. Verimli topraklarında yetişen tarım ürünleri arasından buğday, baklagiller, arpa, mısır, ayçiçeği, soğan, sivribiber, domates, patlıcan, ceviz, üzüm, ayva, kiraz ve karpuz öne çıkar. Nar üretiminde bölge birincisidir. Bölgede çokça yetiştirilen şerbetçiotu ise bira sanayisinde kullanılır.

Bilecik’te ormancılık, madencilik, mermer, seramik ve tahta işlemeciliği de oldukça gelişmiştir. Mermer ocakları ile şehir merkezindeki ve Bozüyük ilçesindeki sanayi tesisleri Bilecik ekonomisinin gelişmesinde büyük rol oynar.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Geçmişi M.Ö. 3000 yılına dek uzanan Bilecik, antik çağlardan günümüze pek çok uygarlığın tarihi kalıntılarını barındırır. Osmanlı Devleti’nin doğduğu topraklarda, tam da bu sebeple, en çok Osmanlı Devleti’nin izleri görülür. Görülmeye değer tarihi mekanların ve doğal güzelliklerin bir kısmı şehir merkezinde bir kısmı da civar ilçelerde olduğundan, Bilecik’i bir günde gezmek mümkün değildir. Bilecik’te gezilecek önemli yerleri sizin için derledik.

Görülmesi gereken diğer yerler: Köprülü Mehmet Paşa Camii, Hamidiye Camii, Rüstem Paşa Camii, Çelebi Mehmet Camii, Kasım Paşa Camii, Kilise, Saat Kulesi, Dursun Fakıh Türbesi, Kuyulu Mescid, Taşhan, Atatürk Köşkü, Rüştiye Mektebi, Dar’ül Eytam, Karacalar Camii, Sofular Yaylası, Kamçı Yaylası.

Bilecik Müzesi Müdürlüğü

7310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bilecik Müzesi Müdürlüğü

1794 yılında jandarma binası olarak inşa edilen müze işgal yıllarında yıkıma uğramış; Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeniden yapılmıştır. Günümüze kadar sırasıyla adliye binası, hapishane ve müze olarak kullanılmıştır. Müzede, Roma ve Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere çeşitli dönemlere ait arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Sivil mimari örneklerinin sunulduğu panolar, yöresel kıyafetler, süs eşyaları, silahlar ve dahası teşhir salonlarında ziyaretçilerle buluşur. Roma ve Bizans döneminden kalan kalker sütün başlıkları, sütun kaideleri, mezar stelleri ve heykeller ise müze bahçesinde ve iç avlularda sergilenmektedir.

-

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi 

4510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi 

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan müze binasının geçmişi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Ön cephesindeki kemerli iki kapı, binanın çatısı ve ahşap işlemeleri ilk göze çarpan detaylar arasındadır. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik eserler, el dokuma kilim ve halılar, silahlar, ölçü ve tartı aletleri ile Yörüklere ait eşyalar müzede sergilenen eserlerden yalnızca birkaçıdır.

-

Ertuğrul Gazi Türbesi

1710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesindedir. Osman Gazi’nin 13. yüzyılın sonlarında yaptırdığı açık mezar, I. Mehmet’in emri ile türbe haline getirilmiştir. Üzeri kubbe örtülüdür ve altıgen planlıdır. Bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülü duvarları vardır. Girişte ve sandukanın bulunduğu odada dikdörtgen pencereler bulunur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan Bilecik, konumu itibariyle bölgenin Anadolu’ya açılan kapısı gibidir. Kuzeyde Sakarya, güneyde Kütahya, batıda Bursa, doğuda ise Bolu ve Eskişehir illeri ile komşudur. Akarsu ve gölet bakımından zengin olan Bilecik’in Gölpazarı, Osmaneli ve Söğüt ilçeleri, şehrin en önemli su kaynaklarından olan Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bölgeler arası iklim ve bitki örtüsünün değiştiği bir noktada oluşu, Bilecik sınırları içinde üç farklı iklim tipinin görülmesine neden olur. Bozüyük, Yenipazar ve Pazaryeri ilçelerinde İç Anadolu Bölgesi iklimi görülür. Merkez, Söğüt, Gölpazarı ve Osmaneli ilçelerinde ise Marmara Bölgesi iklimi etkilidir ancak bu ilçelerin Sakarya Nehri’nin kıyısındaki alanlarında mikro-klima iklim bölgeleri de vardır.

Bilecik’in yüzölçümünün yüzde 47’sini oluşturan zengin ormanların, akarsuların, göletlerin, vadilerin ve yaylaların baharla buluşmasıyla ortaya çıkan muhteşem manzaralar düşünüldüğünde, şehre daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında gidilmesi önerilir. Yöresel festival ve etkinlikler çoğunlukla eylül ve ekim aylarında yapıldığından, şehri ziyaret edecekler özellikle bu ayları tercih edebilirler.

Bilecik’e karayolu ya da demiryolu ile ulaşım mümkündür. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Bilecik seferi bulunmaktadır. İstanbul-Bilecik arası 245 kilometre (yaklaşık 3 saat), Ankara-Bilecik arası 316 kilometre (yaklaşık 3 buçuk saat) ve İzmir-Bilecik arası 432 kilometredir (yaklaşık 5 saat). Bilecik, İstanbul-Ankara demiryolu bağlantısı üzerinde bulunmaktadır.

Bilecik’in merkezinde, Söğüt, Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerinde 2, 3 ve 4 yıldızlı oteller mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Bilecik’te şehir içi ulaşım için minibüsler tercih edilmektedir. Bilecik’te hizmet veren minibüs güzergahlarını bu adresten çğrenebilirsiniz.

Bilecik Mutfağı

Yüzölçümünün neredeyse yarısını kaplayan geniş ormanları sayesinde Bilecik bol yağış alır. Verimli topraklar ve zengin su kaynakları, tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Tahıl üretimi birinci sırada gelir, haliyle beslenme de bu yönde gelişmiştir.

Yöresel yemeklerin en ünlüleri hamur işleridir. Bilecik’te evde ekmek yapımı da yaygındır. Yöreye özgü bir ekmek türü olan kömme, ocağın yeni sönmüş ateşinde, kıvılcım ve küllerin içine gömülerek pişirilir. Dağ erikli ekşili kesme aşı çorbası, bıldırcın kebabı, nohutlu mantı, büzme tatlısı, ovmaç çorbası, keklik kebabı ve pancar pekmezi Bilecik’in en ünlü yöresel yemekleri arasındadır.

 

Küçük bir Anadolu şehri olan Bilecik’te gelişmiş bir gece hayatı yoktur. Halk, çay/kahve içmek için ya da akşam yemeği yemek için şehir merkezinde ve ilçelerde bulunan kafe ve restoranlara gitmektedir.

Şehir merkezinde bulunan Şelale Park gece 01.00’e kadar açıktır. Bilecik manzaralı Gökçem Cafe ile futbol maçlarını yayınlayan Cafe Keyf Bistro gençlerin sıkça gittiği, bilinen merkezi mekanlardandır.

Bilecik Festivaller

Bilecik festivalleri yöreye özgü konu başlıklarıyla düzenleniyor. Özellikle kurtuluş günleri ve anmalar ön plana çıkıyor.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri (Eylül ayının ikinci haftası): Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan şenlikler Yörük Bayramı olarak da bilinmektedir. Her yıl eylül ayının ikinci haftasının son üç gününde, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kafkas şehirlerinden gelen Yörük aşiretleri Söğüt ilçesinde bir araya gelmektedir. Şenlikte Yörüklerin günlük yaşantıları, kıyafetleri, kına gecesi gibi özel günlerdeki gelenek görenekleri canlandırılır, cirit oyunları düzenlenir ve konuklara pilav ikram edilir.

pexels-photo.jpg

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinin Kınık Köyü’nün sakinleri geçimlerini tarım ve el sanatları ile sağlamkatadır. Çömlekçilik ise yaklaşık 100 yıllık geçmişi ile köyün en önemli faaliyetidir. Burada kırmızı topraktan yapılan bin bir çeşit obje bulmak mümkündür. Vazo, ibrik, sürahi ve daha pek çok alternatif köydeki atölyelerden çok uygun fiyatlara alınabiliyor. Bilecik’te ağaç oymacılığı ve dokumacılık da yaygındır. Dereköy’ün ünlü ağızlıkları ve el dokuma Bilecik bezleri şehir merkezinde veya ilçelerde bulunabilir.

Nar üretiminde birinci sırada olan İnhisar ilçesinden nar ve nar lokumu, Osmaneli ilçesinden ayva ve ayva lokumu, Pazaryeri ilçesinden ise helva ve boza almayı unutmayın.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0228 212 11 68 (Çağrı Merkezi 444 88 58)