Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi, çikolata severlerin tutkunu olacağı bir mekan. 1957 yılından beri ürettikleri çikolatalarla adından söz ettiren Pelit Çikolataları‘nın sanat anlayışıyla harmanlanınca ortaya çıkan hem sanat dolu hem de çikolata kokulu bir müze. Belki de hayatınızda gideceğiniz en tatlı gezi olarak aklınızda kalacak bir yer.

Müzede tarihte iz bırakan liderlerden, sanatçılardan ilham alınarak yaratılan eserler sergileniyor. Bu ilham ile çikolatan yapılan Türk İslam sanatının şaheserlerini, dünya sanatının baş yapıtlarını, masal kahramanlarını ve ünlü efsaneleri görebilirsiniz. Ayrıca iştahı kabartan çikolata şelaleleri de hem sanatseverlerin hem de çikolata tutkunlarının ilgisini çekebilecek nitelikte.

 İstanbul‘un Esenyurt ilçesinde bulunan ve türünün Türkiye’deki tek örneği olan çikolata müzesini gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

Pelit Çikolata Müzesi Hakkında Bilgi 

Pelit Çikolata Müzesi, alıştığınız tüm müzelerden farklı bir kategoride bulunuyor. Pelit üretim tesislerinde bulunan müzede işinde uzman yetkililer tarafından her yaştan çikolata severler için özel olarak tasarlanan eserler yer alıyor. 

Müzenin içerisinde; çikolatadan oluşturulmuş köylerden çikolata çeşmelerine kadar gezerken yememek için kendinizi çok zor tutacağınız tatlı yapıtlar bulunuyor. Salonlardan meydana gelen müzenin ana salon kısmında gerçek boyutlu çikolata ev, çikolata şelalesi, Nuh’un gemisi, çikolatanın tarihini anlatan tablolar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bir diğer salon olan İstanbul salonunda ise Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü gibi İstanbul ile özdeşleşen tarihi eserlerin çikolata hallerine rastlayabilirsiniz.

Atatürk ile başlayan Türk büyükleri salonunda Türk tarihi boyunca adlarından söz ettiren Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi ve birçok önderin çikolatadan büstlerini gezerken tarihe yön veren liderlerin en tatlı yüzlerini göreceksiniz. Aralarında Pablo Picasso’nun da bulunduğu, dünya sanatına yön veren sanatçılardan bir seçki sunulurken Osman Hamdi Bey’in meşhur tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi’ne kadar birçok esere de çikolatadan yorum katıldığına tanıklık edebilirsiniz. Medeniyet salonu diye anılan salondaysa dünya tarihinde yer almış Hitit, Antik Yunan, Bizans, Osmanlı devlet ve milletlerini sembolize eden çikolata tablolar ve yapılar yer alıyor.

Pelit Çikolata Müzesi‘nin belki de en dezavantajlı durumu çok merkezi bir noktada olmaması. Şehir merkezinden kısmen uzak olsa da toplu ulaşımla rahatlıkla gidilebildiği için sorun oluşturmuyor. Burayı gezip uzun ve güzel bir kahvaltı ettikten sonra hemen dönüş yoluna geçmek istemezseniz tüm gününüzü burada geçirmek için Akbatı Alışveriş Merkezi‘nin Pelit Çikolata Müzesi’nin hemen önünde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Merkezin içinde 200 civarı mağaza, 9 tane sinema salonu, dünyanın farklı mutfaklarından alternatifler sunan restoranlar, çocuk oyun ve eğitim alanının yanı sıra 3000 araç kapasiteli bir de otopark yer alıyor. Müşterilerin doğa ile iç içe bir atmosferde alışveriş yapılması amaçlandığı için içeride süs havuzu, şelaleyi andıran Fountain Court, peyzaj alanları ve köprüler de bulunuyor. AVM 10:00- 22:00 saatleri arasında açık oluyor.

PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

Pelit Çikolata Müzesi Kahvaltı

Pelit Çikolata Müzesi, çikolataya kattığı sanat kadar açık büfe kahvaltılarıyla da adından söz ettiriyor. İstanbul’daki en iyi açık büfe kahvaltı deneyimini vadeden pastane kahvaltı çeşitliliği ve kalitesiyle biliniyor.

Yaklaşık saat 15.00’e kadar devam eden kahvaltıda kruvasanlardan minik pizzalara, makaronlardan çocuklar için tasarım yumurtalara, tatlı çeşitlerinden zeytinyağlılara ve et çeşitlerine kadar zengin bir menü bulunuyor. Bir çikolata rüyası olarak anacağınız pastanenin kahvaltısında elbette çikolata şelalesi ve ona eşlik eden meyveleri de unutmamak gerek.

Kahvaltıdaki iddiası da çikolataları kadar büyük olan Pelit pastanesini uzun ve lezzetli bir kahvaltı için tercih edebilirsiniz.

Pelit Çikolata Müzesi Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Pelit çikolata müzesi haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00.

Pelit Çikolata Müzesi giriş ücreti: 60 TL. 1 yaş sonrası tüm ziyaretçiler ücrete tabi. Okulların toplu girişi için ise rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve biletler 50 TL.

Pelit Çikolata Müzesi Nerede?

Adres: Koza Mahallesi 1678 Sk. No: 19 (Sanayi Mahallesi, Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt- İstanbul

Telefon: 0212 411 13 00 Dahili: 1160 – 1326 (Rezervasyon numarası)

Pelit Çikolata Müzesi  Nasıl Gidilir?

Minibüs: Avcılar–Karaaağaç minibüslerini kullanarak, Pelit Çikolata Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Otobüs: 142A Boğazköy – Avcılar Metrobüs ve 144A Deliklikaya – Ömerli Kiptaş Konutları – Avcılar Metrobüs belediye otobüsleriyle müzeye gidebilirsiniz. Taksim’den gitmek için 76E’ye binip, Esenkent durağında indikten sonra yürüyerek varabilirsiniz. Esenler ve Bayrampaşa yönünden gidecek olursanız Yenikapı – Havalimanı metrosuyla Topkapı – Ulubatlı istasyonunda indikten sonra, 76E hat numaralı otobüse aktarma yapabilirsiniz. Bu otobüsle Esenkent durağında inerek Akbatı Alışveriş Merkezi’nin arka tarafına yürüdüğünüzde, Pelit Çikolata Müzesi’ne varmış olursunuz.

Metrobüs: Buraya metrobüsle direkt bir ulaşım sağlayamıyorsunuz. Otobüse aktarma yapmak içinse Avcılar durağına gitmeniz gerekiyor. Buradan sonra dolmuş, otobüs ya da taksiyi tercih ederek müzeye gidebilirsiniz.