Asam Kilisesi

Münih gezilecek yerler listesi görkemli dini yapılar açısından da oldukça zengin. Bunlardan biri olan Asam Kilisesi (Asamkirche) Sendlinger Strasse’de yer alıyor. Kilise, 1746’da Cosmas ve Egid Asam kardeşlertarafından inşa edilmiştir. Şahsi kiliseleri olarak inşa edilmiş ve bir süre halka kapalı tutulmuş. Sonra kent ahalisinin ısrarı üzerine herkesin kiliseden faydalanmasına izin verilmiş. Barok mimarisine sahip ve gördüğünüze değebilir.

1733 yılında inşasına başlanan kilise, 13 yılda bitirilerek kullanılmaya başlanmış. Kilise önceleri Asam kardeşler tarafından kullanılsa da zamanla halkın ziyaretine de açılmış. Asam kardeşler, ikametgah olarak da kilisenin hemen güney tarafındaki evde kalıyorlardı. İlginç bir ayrıntıyı paylaşalım, Asam Kardeşler, evlerindeyken sunağı görebilmek için evlerine özel bir pencere yaptırmışlar. Kardeşlerden biri ressam, diğeri de heykeltıraşmış ve rivayete göre Asam Kilisesi'ni de kendi sanatlarını ölümsüz kılmak için yaptırmışlar. Tavanda yer lan "Aziz Nepomuk'un hayatı1 adıını taşıyan fresk de kardeşlerin başyapıtı sayılıyor. Kilisede görev yapan din adamları ise kuzeydeki konutta oturmaktaydılar. 

Freskler, alçı figürler ve yağlı boya resimlerin yer aldığı kilise özenle dizayn edilmiştir. İçeride dev sütunlarla çevrelenmiş diz çökmüş bir Aziz John figürünün yer aldığı kapı en dikkat çeken kısımlardan. Kilise barok stilinin hem en güzel örneklerinden biri hem de birtakım aykırı detyalarıyla bu stili bozan, kendine has bir yapı olmasıyla da dikkat çekiyor. Bu kilise de İkinci Dünya Savaşı bombardımanından nasibini almış, özellikle koro kısmı büyük hasar gören kilise 70'li yıllarda restore edilmiş. 

Ziyaret Bilgileri: Tüm gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

AdresSendlinger Str. 32, 80331 München, Almanya

Yakın Yerler: Ruffinihaus, Alexander Krist Theater