Sakarya Nerededir?

Adapazarı olarak da anılan Sakarya, Marmara Bölgesi’nde bulunur ve bölgenin en büyük beşinci şehridir. Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri etrafına kurulmuş şehir yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 66. büyük ili olsa da İstanbul – Ankara arasında konumlanması nedeniyle her geçen yıl gelişen il, nüfus bakımından yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. şehridir.

Kuzeyde Karasu, Kocaali gibi ilçeleriyle Karadeniz’e sınırı bulunan Sakarya’nın komşu şehirleri olarak, batıda Kocaeli ve Bursa, güneyde Bilecik, doğuda ise Düzce ve Bolu bulunmaktadır.

İl merkezi ile Karadeniz sınırı yaklaşık 65 kilometre bulunan Sakarya; en yakın komşu il merkezi olan Kocaeli’yle 67 kilometre, İstanbul’un merkezine Kocaeli üzerinden 160 kilometre, İstanbul’un Anadolu yakası sınırından (Pendik) 120 kilometre, Ankara’ya Ankara – İstanbul otobanı üzerinden 310 kilometre, İzmir’e ise Yalova, Bursa, Susurluk ve Manisa üzerinden yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İl merkezi, Sapanca Gölü ile şehrin turistik odağı olan Sapanca ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.