Google+

Arama formu

SAKARYA MADEN DERESİ'NDE TREKKİNG

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hafta sonu gelmeden ‘’Nereye gitsem, nerede yürüsem?’’ diye düşünenler için yakın trekking rotalarından biri de Maden Deresi. Sakarya’nın Karadeniz kıyısına açılan Karasu ve Kocaali ilçelerinin arasında yer alan Maden Deresi doğa tutkunlarının sık sık tercih ettiği yerlerden biri. İstanbul’a yakın oluşu, macerayı sevenleri mıknatıs gibi çekiyor. Aynı zamanda tabiat parkı olması için de teklif verilmiş. Korunması gereken doğal güzelliklerden biri, belli mi olur günün berinde tabiat parkı da olur.

Sakarya

 Sakarya-1

Eskiden maden ocaklarının da yer aldığı alanda yürüyüşümüze yeşilliklerin arasında yer alan geniş düzlükte, ortada şırıl şırıl akan bir nehir ve etrafında konuşlanmış ahşap evlerin seyriyle başlıyoruz. Bilmiyoruz ki biraz sonra bizi nasıl bir macera bekliyor.

Sakarya-2 

Sakarya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Ramada By Wyndham Sakarya Hotel, Richmond Nua Wellness Spa Hotel - Sapanca, Limapark Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pause Hotel, Yankı Otel, Ada Elit Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Wind Hotel, Sapanca Alfa Suites Spa, Ng Sapanca Wellness Convention tesislerini incelebilirsiniz.

Sakarya otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Sakarya otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Araç yolundan devam ederken yanda Maden Deresi levhasını görünce birkaç dalın desteklediği doğal merdivenlerden yukarı doğru sırayla çıkıyoruz. İşte macera da tam burada başlıyor! Yolun hep böyle mi devam edeceğini düşünürken, genişliği yarım metreyi bulan; bir tarafı kayalık, diğer tarafı uçurum olan bir yerde yavaş yavaş ilerliyoruz. Yolculuğun ilerleyen bölümünde karşımıza kayadan bir tünel çıkıyor. Yaklaşık yüz metre uzunlukta yer alan ve ardı ardına devam eden üç tünelin içinden iki büklüm geçmeye çalışıyoruz. Biraz kilonuz varsa zaten baştan eleniyorsunuz. Tünel yolu dar ve kilolara geçit vermiyor. Yarı açık dar bir mağarada ilerliyormuş hissine kapışıyoruz. Yol uzun, karalık ve etrafı sadece cep telefonlarımızın ışığı aydınlatıyor. Ara sıra belli aralıklardan ışık süzülse de her yer loş bir atmosfere bürünmüş.
 
Sakarya-3

Birkaç defa kafayı vurduğum ve birkaç çizikle tünel yolculuğunu tamamlıyoruz. Tam "Aydınlığa çıktık" derken bu sefer tehlikeli yolculuğun bitmediğini görüyoruz. Yanda bir metre yükselen duvara düşmemek için tutunarak kalker bloklarının derin aşınmasıyla oluşan sarp vadiyi aşıyoruz. Uzaktan şırıl şırıl akan suyun sesine doğru ilerliyor ve sonunda şelaleye kavuşuyoruz. Bayağı yorulmuşuz. Nehrin kenarında ayakkabılarımızı çıkarıp serin surların tatlı okşamalarına izin veriyoruz.
 
Sakarya-4

Su sesi, kuş sesi biraz olsun yorgunluğumuzu alıyor. Gitme vakti gelince aynı yolun tekrarını yaşamak biraz ürkütse de artık bu yolculuğa yabancı olmadığımızı anlıyor, zorlu yola kendimizi bırakıyoruz.
 
Sakarya-5

Maden Deresi, gittiğim bir çok trekking parkurundan hem farklı hem de daha tehlikeli. Buraya gelirken muhakkak deneyimli yol arkadaşları, kıyafet olarak rahat hareket edebileceğimiz, sağlam ve kaymayan ayakkabılar tercih edilmeli. Biraz da dizlere güveniyor ve macerayı seviyorsanız o zaman doğru adresteniz.

Sakarya-6

Etiketler


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...