Sakarya Şehir İçi Ulaşım

5KsBuBjBNp.jpg

Sakarya’da şehir içi ulaşım genellikle büyükşehir belediyesinin belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, minibüsler, taksi dolmuşlar ve taksi ile sağlanmaktadır. Belediye otobüsleri genellikle Sakarya il merkezinde hizmet verirken çevre ilçelere özel halk otobüslerinin düzenlediği seferler ile ulaşmak mümkündür. Özel halk otobüsleri ile şehir merkezindeki donatım garajından il merkezi dışında kalan Akyazı, Sapanca ve Hendek gibi ilçelere rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Özel halk otobüsleri ayrıca ilçe merkezi dışında kalan ilçeler arası seferler düzenlemektedir. İl merkezinin yaklaşık 60 kilometre uzağında kalan Karadeniz kıyısındaki Karasu ve Kocaali gibi ilçelere ise Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden özel otobüs firmalarının 15 dakikada bir düzenlediği seferler ile ulaşılabilir.

Büyükşehir Belediye Otobüsleri, 30 güzergâhta genellikle sabah 06.00 – 23.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler dışında şehir içi ulaşımda kalan kalan tek alternatif taksidir.

Sakarya’da il içi ulaşımda büyükşehir belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri için ödeme sistemi olarak 2009 yılından beri Kart 54 veya tek kullanımlar için manyetik biletler kullanılmaktadır. 2017 yılı ortalarına kadar nakit ödemenin de geçerli olduğu otobüslerde bu tarihten sonra nakit ödeme seçeneği kaldırılmıştır. Bu nedenle şehir içi ulaşımda otobüsleri tercih edenlerin Kart 54 alması gerekmektedir. Şehir içinde 200’den fazla dolum noktasına sahip olan Kart 54’ler 6 TL karşılığında satın alınabilir.

2017 ortasında güncellenen fiyatlar ile birlikte Sakarya’da şehir içi ulaşım ücretleri belediye otobüsleri için kısa hatlarda 1,75 TL iken uzak hatlarda 2,50 TL’dir. Minibüslerde bindi indi ücretleri kısa hatlarda 2,00 TL (Öğrenci 1,50 TL), uzak hatlarda ise 2.50 TL (Öğrenci 2,00 TL) ücretle çalışmaktadır. Taksi dolmuşlar için ise bindi indi ücretleri tam 2,25 TL iken öğrenci 1,75 TL’dir.