Sakarya Mutfağı

dortlumenu3.jpg

1800’lü yıllardan itibaren Kafkasya ve Balkanlardan göç alan Sakarya ilinin bu çeşitliliği mutfağına da yansımıştır. Karadeniz’e kıyısı ile birlikte Karadeniz mutfağının da esintilerini taşıyan Sakarya mutfağı, çeşitliliğiyle birlikte ziyaretçilerini bu konuda hayal kırıklığına uğratmaz.

Sakarya mutfağının seçkin lezzetleri arasında ıslamaköfte, keşkek, dartılı keşkek, Çerkez tavuğu gibi yiyeceklerin yanı sıra adı Karadeniz’le özdeşleşmiş hamsili pilav, kara lahana haşlaması, kuymak ve Karadeniz hamsisi gibi lezzetler de bulunmaktadır.

Sakarya Mutfağı denince akla gelen ilk yemeklerden biri Sakarya’nın meşhur ıslama köftesidir. Balkanlardan gelen göç ile 20. yüzyılın başında Sakarya’ya gelmiş olan ıslama köfteyi diğer köftelerden ayıran en önemli özellik kemik unu ve toz biberli sosla kızartılan ekmeğidir. Islama köfteyi, Sakarya ili içerisinde yiyebileceğiniz mekanların en ünlülerinden biri Adapazarı ilçesi SakaryaCaddesi üzerinde bulunan Meşhur Köfteci Mustafa’dır. 3 jenerasyondur “ne kadar köfte, o kadar ekmek” mottosuyla bu işi yapan Meşhur Köfteci Mustafa, konusunda iddialı mekânların başında gelmektedir. Bununla birlikte Sakarya’nın en ünlü yiyeceği olduğu için ıslama köfteyi kent genelinde birçok yerde kaliteli bir şekilde bulmak mümkündür.

Sakarya’da tatlı denince akla çeşit çeşit kabak tatlıları gelir. Cevizli, fındıklı, sütlü çeşitlerinin yanı sıra ince açılmış yufkaların arasına rendelenmiş bal kabağı konularak yapılan kabak kıvırması da Sakarya’da tatlı kültüründe önemli yer tutmaktadır. Yemek yenilen birçok mekânda tatlı seçeneği olarak kabak tatlısı da sunulmaktadır.

Sakarya’nın Sapanca ilçesi özellikle hafta sonunda İstanbul gibi büyük şehirden kaçmak isteyenlerin kahvaltı için de uğrak noktasıdır. Yöreye özel olmasa da Sapanca gölü etrafında, organik ürünlerle birlikte zengin kahvaltı içeriği sunan birçok mekân bulunmaktadır.