Viyana Opera Binası

Dünya çapında bir üne sahip olan Viyana Opera Binası, 1709 koltuk ile 509 ayakta seyirci kapasitesine sahiptir. Opera gösterilerinin yanı sıra bale gösterileri ve konserler sergilenen binanın ne var ki konser biletleri çok uç değerlerdedir. Aynı zamanda turistik geziler için de kullanılan Viyana Opera Binası Pazar günleri haricinde haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Konser haricinde turistik hizmet veren Viyana Opera Binası’na günlük olarak çok sayıda ziyaret gerçekleşmektedir.

Viyana şehrinin önemli merkezlerinden birisi olan bu bina, şehrin tarihi ve modern dokusunu ortaya koymaktadır. Ziyaret ücreti 10 Euro'dur. Opera Binası’nda gerçekleştirilen 1 saatlik turlar da bu ücrete dahildir. Bina turunda 5 farklı dilde rehberlik hizmeti veriliyor. Maalesef Türkçe rehber hizmeti bulunmamaktadır.

Bina 1869 tarihinde İmparatoriçe Elizabeth ile İmparator Franz Joseph tarafından açılmıştır. Binanın mimarları Eduard von der Null ve August von Sicardsburg’tur. Bina İkinci Dünya Savaşı sırasında atılan bir bomba nedeniyle büyük hasar görmüştür. Binanın yeniden inşasının 10 yıl sürdüğü bilinmektedir.

Viyana Opera Binası, Mozart ve Beethoven gibi tarihe adını altın harflerle yazdırmış dünyaca ünlü opera sanatçılarının eserlerinin de çalındığı eşsiz bir sanat mabedidir. Dünyanın en önemli konserlerinin gerçekleştirildiği Viyana Opera Binası, Dünyanın sayılı zenginlerinin de en fazla tercih ettiği konser yerlerindendir.

Adres: Opernring 2, Viyana 1010, Avusturya

Yakın Yerler: 3D PicArt Museum Vienna, Albertina, Volksgarten, Maria Theresia Denkmal, Doğa Tarihi Müzesi, Stadtpark, Graben and Kohlmarkt, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Globe Museum of the Austrian National Library, Church of Jesuits, Dominician Church, Historic Center of Vienna.

Yol Tarifi: Viyana Opera Binası’na ulaşım U1, U2 ve U4 metro hatları ile gerçekleşiyor. Opera binasına en yakın konumdaki metro durağı Karlsplatz durağıdır.