Westminster Abbey

Londra'nın en görkemli yapılarından birisi Westminster Abbey'dir. Westminster Sarayı'nın batısında bulunur ve pek çok Birleşik Krallık hükümdarının ve Isaac Newton, Charles Darwin gibi önemli kişinin mezarı da Westminster Abbey'nin bünyesindedir. Westminster Manastırı olarak anılan yapı aslında manastır olarak kullanılmamaktadır.

Yapının temelleri 1042 yılında atılmıştır ve inşaat 10 sene sürmüştür. İngiltere Kralı Günah Çıkartıcı Aziz Edward tarafından yaptırılan yapı St. Peter's Abbey adını almıştır ve romanesk stilde tasarlanmıştır. Dinine çok bağlı olan kral aslında manastırı bir inanışa dayanarak yaptırmıştır. İnanışa göre 900'lü yılların sonunda manastırın bulunduğu yerde bir keşiş grubu yaşamıştır ve bu keşişlerin yaptığı manastırın kalıntıları da burada bulunmuştur.

Daha sonra İngiltere Kralı III. Henry zamanında düzenlemeler ve eklemelerle manastır bugünkü halini almıştır. VIII. Henry manastırların zenginliklerine el koymak için bir kanun çıkarmıştır ancak Westminster Abbey'nin etkilenmemesi için manastırı 10 yıl süreyle katedrale çevirmiştir. I. Elizabeth ise yapının ne bir katedral ne de bir manastır olmasını istemeyerek yapıya direk olarak İngiltere hükümdarlarına bağlı dini bir yapı statüsü vermiştir. O günden beri pek çok İngiliz hükümdar burada taç giymiş veya evlilik törenini burada gerçekleştirmiştir. 

Günümüzde Westminster Abbey bünyesinde pek çok önemli ismin ve hükümdarın mezarı, kraliyete ait değerli sergiler ve koleksiyonlar bulunmaktadır. Giriş ücreti yetişkinler için £20 ve çocuklar için £9'dur.