İngiltere'de Nereleri Gezmeli?

İngiltere, hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir ülke. Yemyeşil doğası ve kendine has huzurlu şehirleriyle İngiltere’de gezip görülmesi gereken yerler oldukça çeşitli. Örneğin, ülkenin başkenti Londra’nın sokaklarında yürürken tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şehir her ne kadar yağmurlu havasıyla bilinse de bu özelliğinin ona ayrı bir romantiklik ve özgür bir ruh kattığını düşünüyorum. Bununla birlikte, tam bir kültür ve sanat şehri olan Londra’da dünyaca ünlü müzeleri, sanat galerilerini ziyaret etmek de mümkün.

Bu yazıda Londra’da bulunduğum kısa bir süre içerisinde çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum.

Covent GardenTezgahlardan anahtarlık, buzdolabı magneti gibi hediyelik eşya, takı ve antika alışverişi yapabileceğiniz gibi yakındaki pub ve bar’larda oturmayı da tercih edebilrsiniz. Etrafta, buranın ünlü olduğunu duyup gelmiş ve ellerinde fotoğraf makinesiyle dolaşan pek çok ülkeden insanı görebilirsiniz.

London’s Transport Museum
1980’de kurulan Londra Ulaşım Müzesi’nde, son iki yüz yıldır Londra ulaşımının nasıl değiştiğini at arabalarını, lokomotifleri, çift katlı otobüsleri gibi toplu taşıma araçlarını görebilirsiniz.

Ünlü Çift Katlı Kırmızı Otobüsler
Yolda yürürken resimde görülen meşhur çift katlı kırmızı otobüslerden birkaç defa gördüğümüzü söylemeliyim.

Big Ben
Filmlere de konu olmuş dünyaca ünlü saat kulesinin fotoğrafını herhalde çekmeyen yoktur. Sonradan öğrendiğim kadarıyla 2012 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 60. yıldönümünden sonra Big Ben’e Elizabeth Kulesi adı da verildi.

Thames Nehri’ndeki tekne turu sırasında Londra’daki pek çok önemli yerin de hızlıca önünden geçme fırsatımız oldu. Thames Nehri üzerindeyken gördüğümüz birkaç yerin fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

Tate Modern
2000 yılında kurulmuş olan modern sanat galerisi, dünyadaki pek çok sanatsever tarafından ziyaret edilmektedir. Önemli sergilere ev sahipliği yapan Tate Modern’in, Londra’ya yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında olduğunu düşünüyorum.

Tower Bridge (Kule Köprüsü)
Thames Nehri üzerinden geçerken Tower Bridge ya da Kule Köprüsü ihtişamıyla dikkat çekiyor. Sadece gündüz değil, gece ışıklandırmalarıyla da güzel göründüğü söyleniyor.

London Eye
Yapımı 2000 yılında tamamlanan London Eye, Londra şehrinin güzelliğini tepeden görebileceğiniz Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olduğu söyleniyor. Şehrin muhteşem manzarasını fotoğraflamak isteyen turistlerin tercih ettiği önemli noktalardan birisi olma özelliğini taşıyor.

Buckingham Sarayı
1705 yılında inşa edilen Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Londra’daki ‘ev’idir. Sarayda resmi törenler de gerçekleştirilmektedir.

Victoria Memorial (Viktorya Anıtı)
20. yüzyılda inşa edilen Viktorya Anıtı, Buckingham Sarayı’nın hemen önünde yer almaktadır.

Tower of London (Londra Kulesi)
Thames Nehri’nden görülen bir başka önemli yapı; Tower of London ya da Londra Kulesi’dir. Kule, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

İngiliz Askerleriİngiltere’ye gelen çoğu turist, özel üniformalarıyla İngiliz askerlerinin fotoğrafını mutlaka çekiyor.

Kuşkusuz, yeşilliklerle dolu bu güzel ülkede, Londra’dan başka görülmesi gereken pek çok önemli şehir var. Tatil için uzun bir zamanınız varsa daha detaylı bir İngiltere turu yapmanızı öneririm.