Kayak Tatili

Kayak tatili planınız varsa bu tatilinizde sadece kayaktan fazlasını yapmanız aslında mümkün. Pist dışında da neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu galeride alternatif fikirler bulabilirsiniz.   Pistin dışına çıkıp snow-shoeing yapmayı tercih edebilirsiniz. Snow-shoeing, karda rahat yürüyebilmek için ayağa geçirilen özel ayakkabılarla yürüyüş yaparak muhteşem dağ manzaralarını görmenizi sağlayacak farklı bir spor.   

Snow-shoeing

Saatte 70 mil hıza ulaşabilen donmuş bir tüpün içinde kızağa benzer özel bir araçla bob-sledding yapabilirsiniz. Adrenalin dolu bu spor, hız severler için oldukça eğlenceli.  

Kayak yaptıktan sonra gece hayatını tercih edenler, dağın yamacındaki bir gece kulübünde içki içmek isteyebilir. Parti severler Apres Ski adı verilen bu kayak sonrası etkinliğin tadını çıkarabilir. 

Kayak

Kayak sevmeyenler ise snowboarding yapabilir. Hatta son günlerde kayak konseptinin yanı sıra snowboarding de bir hayli popüler.  

Snow-scooting ise tekerleksiz bir scooter ile karın üzerinde ilerleyebileceğiniz yeni bir ekstrem spor. Bilmeniz gereken önemli bir nokta ise snow-scooter'ların frenleri olmadığı için güvenli bir sürüş için iyi pratik yapmanız gerektiği.   

Dağları gökyüzünden görmek istiyorsanız yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü özellikle Avusturya ve İtalya gibi Avrupa'daki bazı ülkelerde gözde bir spor.  

Snowboard

Karda rafting fikri kulağa biraz çılgınca gelse de saatte yaklaşık 40-50 mil hıza ulaşan şişme bir botla, dağda bir yolculuk yapma alternatifine de sahipsiniz. Snow-raftingin bir avantajı da tek başınıza değil, arkadaşlarınızla yapabileceğiniz bir spor olması.   

Snowboardingin size göre olmadığını düşünüyorsanız telemark-kayağını deneyebilirsiniz.

Kardan adam yaparken sadece çocuklar değil yetişkinler de eğlenmektedir. Snow-sculpting ya da kardan heykel yaparak da kayak tatili daha keyifli hale getirilebilir.

Kayak

 

Kayak yapmaktan sıkıldıysanız hediyelik eşya ve yiyecek alabileceğiniz yerel pazarları gezebilirsiniz. Adrenalin dolu olmasa da böyle bir kültüre deneyimi kayak tatilinizde de yaşayabilirsiniz.   

Eğer 3-4 gün boyunca sürekli kayak yapmaktan sıkıldıysanız, bir araba kiralayıp ilgilendiğiniz tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.  

Kayak

Gittiğiniz yerin mutfağını da tanımanız için yeni tatlar deneyebilirsiniz. Fransız Alpleri'ndeyseniz kurbağa bacağı ve salyangoz deneyip gerçekten tadının "iğrenç" olup olmadığını kendiniz anlayabilirsiniz.

Kayağa gitmişken Latince adı Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları'nı, bir dağın tepesinden izlemek, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olabilir. 

Aurora Borealis