Londra Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi tabii ki yine Londra’nın ücretsiz müzeleri arasında yer alan ve ününü dünya geneline sarmış müzelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Londra gezilecek yerlere burayı eklemeden dönerseniz pişman olacağınız yerlerden bir tanesi olduğu da bir gerçek.

British Museum’un bir parçası olarak 1881 yılında Güney Kensington’daki binasına taşınmış ve 1992 yılında bugünkü Doğa Tarihi Müzesi adını almış. Turistler ve yerlilerin de her gün, hemen her saat boş bırakmadığı bu müzede birçok eser bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği üzere müzede hayvanlar, mineraller, madenler, bitkiler sergileniyor. Doğa Tarih Müzesi’nde bunların sergilendiğini duyunca bazı ziyaretçiler biraz garipsiyor, hatta bunun neden bu kadar görmeye değer olacağına dair şüphe duyuyor. Fakat söz konusu yeryüzünde bulunan 70 milyonun üzerinde bitki, hayvan, mineral ve daha birçok yapı olunca insanın ilgisini çekmiyor değil.

Bir müze olmasını yanı sıra aynı zamanda yürüttükleri bilimsel çalışmalar sayesinde enstitüler gibi çalışmalar sürdüren bu yerde 27 milyon hayvan, 9 milyon fosil, 28 milyon böcek, 6 milyon bitki, 500 bin üzerinde mineral ve madenler, 3 bin 200 adet meteorit sergileniyor.

Mavi Bölge, Kırmızı Bölge, Yeşil Bölge, Turuncu Bölge ve Dinozorlar Bölgesi olarak beş farklı bölge bulunuyor.

Turuncu Bölge: 2000’in üzerinde bitki ve hayvanın bulunduğu doğal yaşam bahçesi. Ayrıca belli seminer ve gösteriler de bu bölgede düzenleniyor. Özellikle çocuklar için muhteşem bir yer olan Doğa Tarih Müzesi’nin bu bölgesinden temin edilen kâşif sırt çantasıyla çocuklar bitki ve hayvanları yakından tanıma fırsatına sahip oluyor.

Mavi Bölge: Birçok çeşit hayvanın maket ve iskeletlerinin sergilendiği bölgede aklınıza gelen gelmeyen birçok hayvanı gözlemleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu bölgede genetik konulu çalışma ve etkinliklere de yer veriliyor.

Dinozorlar Bölümü: Müzeye girdiğiniz anda sizi karşılayan 30 metreyi aşan cüssesiyle Dppy dinozorunun iskeletinin ardından etrafınızda bir sürü dinozor iskeleti görüyorsunuz. Özellikle yükseltilmiş ve dinozorları göz seviyesinde inceleme fırsatı vermiş olan müzede aniden gelen kükreme sesi ziyaretçileri özellikle çocukları heyecanlandırarak ilginin hiç kaybolmamasını başarılı bir şekilde sağlıyor. Dinozorlara dair canlandırmalar müzenin en eğlenceli ve heyecanlı kısımlarından bir tanesi oluyor.

Yeşil Bölge: Bu bölgede Dünyaya ve üzerinde yaşayan canlılara, etkileşimde bulunduğumuz çevreye dair bilgiler veriliyor. Birçok dev fosilin iskeletini görüyor, ekoloji, kuşlar ve mineraller bölümünde her çeşidin tüm detaylarını öğreniyorsunuz. Kuş türler, minerallerin nasıl parladığı, ekolojik dengenin nasıl sağlandığı gibi…

Kırmızı Bölge: Doğa olaylarını keşfetmek ve dünyaya yakından bakmak için tasarlanmış bölgedir. Maketler, görseller, sunumlar, galeriler hem yetişkinler hem de çocuklar için çok eğlenceli ve bilgilendirici oluyor. Meteorları ve gezegenleri elinizi uzatıp dokunacak kadar yakınınızda buluyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri: Doğa Tarihi Müzesi ziyaret gün ve saatleri haftanın her günü 10:00 – 17:50 şeklindedir. Giriş ücretsiz.

Adres: Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD, Birleşik Krallık

Yol Tarifi: Metro ile gelecekler, Piccadilly ve Circle metro hatlarını kullanmanız gerekmekte. Otobüs için 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 ve C1 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Yakın Yerler: Victoria ve Albert Müzesi, Albert Memorial