Google+

Arama formu

8 SORUDA LONDRA'DA DİL OKULU ÖĞRENCİSİ OLMAK

Bu yazı Gezimanya üyesi Gizem Şahin tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

2012 yılında dilimi geliştirmek için hazırlık okumuş her Türk genci gibi Londra’ya gitmiştim. Hazırlık bitince malum üzerinizde enteresan bir baskı oluyor. Sanki anadil gibi İngilizceyi bilmek zorundasınız. İki kelime eksik konuşsanız: ”Aaa nasıl hazırlık okudun sen?” tepkileri… Kendinizi BBC kanalından fırlamış gibi konuşuyor hayal edip; ”How are you?” derken bile sesinizin titremesi… İşte bunların hepsi dil okuluna gitmeye sebep oluşturabiliyor.

Bir de ben turizmci olduğum için hem sektörel hem de akademik açıdan bu dili çok iyi seviyede bilmek zorundaydım. Bastım gittim… Peki, Londra dil okulu açısından nasıl bir şehir? Düşüneni varsa sorabilme ihtimali olan soruları yazıp cevapladım. Bakalım Londra’da dil okulu öğrencisi olmak nasılmış?

1-Londra pahalı bir şehir mi?

Londra
Londra Köprüsü

Bana göre orada çalışıp kazanan birine göre normal sayılabilecek bir şehir; fakat Türkiye gibi bir ülkeden gidiyorsanız çok pahalı. Yazdığım an itibariyle Pound’un 4.0185 TL’ye denk geldiğini ve her şeyi düz hesap 4 ile çarptığınızı düşünürseniz bir Mc Chicken menüyü 3-4 Pound’dan 12-16 TL gibi bir fiyata yersiniz.

Londra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Lets Holiday In London Greenwich, Charlotte Street Hotel, Firmdale Hotels, Haymarket Hotel, Firmdale Hotels. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Bloomsbury Hotel, OYO London Guest House, London Olympus Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rest Up Hostel, St Christopher's Greenwich, Kensal Green Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Londra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu arada, orada yaşayanlara göre fiyatlar uygun dedim ama benim ev sahibim tek başına geçinmek için hostluk ile beraber üç iş yapıyordu.

2-Konaklamayı aile yanı mı yoksa kendim mi ayarlamalıyım?

Londra-1
Big Ben

İlk defa yurt dışı tecrübesi yaşıyorsanız aile yanı derim. Çünkü orayı bilen insanlar sizi daha rahat yönlendiriyor ve siz o afallama dönemini atlatıyorsunuz. İlk yurt dışı tecrübeniz değilse de bir şey dememe gerek yok zaten.

3-Hangi dil okulunu seçmeliyim?

Londra-2
Tottenham Court Road

İşte bu en önemli hadise. Şimdi burada şu kursa gidin, bu kursa gidin demek biraz reklama girer. O yüzden sadece şunu diyebilirim ki kursa Türk dolduran kursları tercih etmeyin. Mümkünse buradan bir kursla gidin ve 2. ayınızda kursa oradan ayarlayacağınız bir kursla devam edin ama kısa süreli gidiyorsanız sizin durum biraz daha sıkıntı olabilir. Çünkü beğenmediyseniz bir ayınız heba olabilir. O yüzden mutlaka çeşitli ülkeler ile anlaşması olan ve birçok ülkede şubeleri bulunan dil kurslarını tercih edin.

NOT: Ben gittiğim kurstan memnun kalmamıştım.

4-Ne kadar maddiyat ayırmam gerekiyor?

Londra-3

Londra için iyi bir maddiyat ayırmanız gerekiyor. Çünkü başta da dediğim gibi Londra pahalı bir şehir. Dil okulu, konaklama, oradaki harcamalarınız derken ciddi bir bir maddiyat gidiyor. Benim konaklama, dil okulu, ulaşım ve oradaki harcamalarımdan oluşan giderim 10.000 TL’den fazla tutmuştu.

5-Dil okulu için Londra iyi bir tercih mi?

Londra-4

Bana göre bir dili öğrenmek için o dilin konuşulduğu ülkeye gitmek en doğrusu. Ucuza dil öğreneceğim diye değişik değişik ülkelere gidip, paranızı boşa harcamayın. Eğer derdiniz sadece İngilizce öğrenmekse o dile yoğunlaşın.

6-Vize mevzusunu ne yapacağız?

Londra-5

Bir dil okulu ile gidiyorsanız onlar vize konusunda size yardımcı olacaklardır. Zaten bir aracı şirkete belgelerini veriyorsunuz sonra da o şirketler belgenizi konsolosluğa ulaştırıyor. Öğrenci olduğunuz için vize konusunda muhtemelen bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca bana 6 aylık bir vize verilmişti. Yani; vize sürenizde öyle uzun olabilir.

7-İngilizceyi çok iyi öğrenebilir miyim?

Londra-6

Hayalperest ve aceleci olmayın. 2 aylık bir süreçte daha yeni yeni kıpırdanmalar oluyor. Bu sizin dil öğrenme azminize bağlı olarak değişse de ana dil gibi konuşmanız zor. 6 ay gibi bir süre kalır ve fazlaca yabancı arkadaş ile dil pratiği yaparsanız önemli bir yol kat edebilirsiniz.

8-Türklerin az olduğu ortamları bulabilir miyim?

Londra-7

Öyle bir ortam yok :) Çünkü biz Türkler her yerde olduğumuz için hiç ummadığınız anda bile karşınıza bir Türk çıkabilir. Bir de gurbetçilik mantığından olsa gerek, dil okuluna giderken: ”Asla bir Türk arkadaş grubuyla takılmam, yabancı arkadaşlar edinirim.” cümleniz ”Aaa bu da Türkmüş, canım benim. Sen hat işini ne yaptın ya?” gibi bir cümleye dönüşüyor.

NOT: Dil eğitimleri de bize göre daha farklı. Eğer buradan intermediate olarak gittiyseniz orada pre-intermediate olarak başlıyorsunuz. Çünkü, advanced seviyesi yok :)

Sonuç olarak; Londra iyi şehir, güzel şehir. Dil okulu olarak maddi açıdan tavsiye etmesem de manevi açıdan tavsiye ederim. Bu arada başka sorularınız da olursa bana iletin mutlaka olur mu?

Sevgilerimle…

Melike Şimşek1 kullanıcısının resmi
Melike Şimşek1
Pzt, 03/20/2017 - 03:57
Merhaba yazınızı okudum bu sitede yeniyim özelden ulaşmak istedim ancak öyle bi şey bulamadım :D Size bi kaç soru sormak istiyorum
Gizem Şahin kullanıcısının resmi
Gizem Şahin
Pzt, 03/20/2017 - 04:04
Merhaba Melike hanım, E-mail adresim gizemliyollar1@gmail.com .İsterseniz oradan isterseniz buradan yazabilirsiniz. Yardımcı olurum :)
Asooo kullanıcısının resmi
Asooo
Sa, 12/19/2017 - 23:32
4 aylık gideceğim londra maceramı 3 sene kalarak tamamladım çok şehir çok okul gezdim ama oxford circus taki LSBSF okulunu tek geçerim evet pahalı ama çok fazla yararını gördüm