İngiltere'ye Genel Bakış

İngiltere tarihi 5.yy’da Britanya adasına Anglosaksonların ayak basması ile başlar. Anglosaksonlar adaya yerleşip, 6. ve 7. Yüzyıllarda birbirine rakip küçük krallıklar kurmuşlar. 8. Yy’da Hristiyanlığı kabul ederek büyük bir medeniyet kurdular. 795’te başlayan İskandinav istilası 11. yy başına kadar aralıklarla tekrarlandı. Sonunda Danimarkalı Büyük Knud adayı tamamen fethetti.

1042-1066 yılları arasında Anglosakson hanedanından Edward birliği tekrar kurdu. Edward’ın ölümü ile tahta geçen Harold’ı tanımayan Normandiya Dükü William taht üzerinde hak iddia etti. Normandiya krallarının Fransa’da geniş zengin toprakları olduğundan ve Fransa ile akrabalıkları olduğundan, İngiltere Krallığı Avrupa’nın bir uzantısı gibi yaşadı.

Avrupa ile olan yakınlaşma, İngiltere ve Fransız krallığı arasında (1337 – 1453) yüzyıl savaşlarının yaşanmasına neden oldu.

3. Henry, Galler ülkesinde uç beyliklerin gelişmesini destekledi. 1170 senesinde İrlanda’da “Pale” sömürgeleri kuruldu. 1. Edward Galler ülkesini fethetti. 14 ve 15. yüzyıllarda İngiltere Krallığı bir takım iç karışıklıklar yaşadı. 7. ve 8. yy’da Henry, Monarşi otoritesini (1458-1541) millete kabul ettirmiş ve birliği sağlamlaştırmıştır.

1. Elizabeth’in uzun saltanatında İngiltere'deki Tudorlar ile İskoçya'daki Stuartları arasında yapılan evlilikler nedeniyle yakınlaşmalar oldu. İskoçya kralı 1. James 1707’de iki krallığı birleştirerek İngiltere kralı oldu. İşte bu tarih itibariyle de Büyük Britanya tarihi başlamış olmuştur.

18. ve 19. yüzyıllarda Britanya büyük bir sanayi devleti oldu. 19.yy başlarında Avusturalya, Kanada, Hindistan, Afrika’daki bazı devletler, Karayıp adaları, Hong Kong gibi dünyanın büyük bir kısmına yayılan dev bir sömürge imparatorluğu oldu. 19.yy sonları 20. Yy başlarında bu sömürgeler ayaklanmalarla yavaş yavaş bağımsızlıklarını ilan ettiler.

20. yy’ın başlarında, 1. Dünya savaşı sonrası imparatorluğunun en geniş sınırlarına sahip oldular. 1922’de İrlanda bir ayaklanma ile Birleşik Krallık’ tan ayrıldı. 1949’da İrlanda Cumhuriyeti kuruldu. İrlanda adasının kuzeydoğusundaki kısım ise Birleşik Krallık ’ta kaldı.

İngiltere’de 2. Dünya savaşından sonra pek çok hükümet değişikliği gerçekleşti. Muhafazakâr ve işçi partileri arasında hükümet el değiştirmiştir.

Britanya NATO ve AET’nin aktif üyesidir.

1979’da iktidara gelen Margaret Teacher, 1990’da istifa ederek yerine John Major başbakan olmuştur.

Başkenti Londra, tam bir finans merkezi. Çok büyük bankaların merkezleri Londra’da yer alıyor. İngiltere’de ciddi bir üretim yok. Ancak esas gelir kaynağı ticaret. Dünyanın pek çok yerindeki sömürgelerinden aldığı ham maddeyi işleterek yine kendi sömürgesi olan ülkelere ve diğer dünya ülkelerine işlenmiş olarak satıyor.

İngiltere geziniz boyunca konaklayabileceğiniz şehir merkezine yakın, uygun fiyatlı oteller arasında Rue Saint Jacques Guest House ve Holiday Inn Express London-Ealing geziniz için iyi seçenekler olabilir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.