​Aurora Borealis Ve Kıruna

Kuzey Işıkları diye bir şey varmış. Onu görenin dilekleri gerçekleşir, bir ömür mutlu yaşarmış. Bunun bilincinde gittim ve şansım varsa görecektim Kuzey Işıkları denen harika olayı. Sanırım ömür boyu mutlu yaşar denilen insanlar arasına girmiş olabilirim. Kısaca nasıl olur biter anlatmak isterim.

Kuzey Işıkları'nı Görmeye Nasıl Gittim?İstanbul’dan Stockholm’e 3 saat süren bir yolculuk yaptım. Sonrasında Stockholm’den Kiruna’ya 1,5 saat süren bir uçuşum daha oldu. Kiruna’ya indikten sonra 108 km uzaklıktaki Abisko National Park’a ulaştım.
 
Kiruna, Kuzey Işıkları görebileceğiniz en iyi noktalardan birisi. Dünyada 6 önemli nokta var ve en güzel açılardan birisi Kiruna’da. Ama buna rağmen Kiruna Havalimanı küçük kendi halinde bir yer. İnen kalkan çok fazla uçak yok. Bunun nedeni ise tabi ki havanın soğukluğu ve Kuzey Işıkları'nı görmeme ihtimali.

Kuzey Işıkları Hava Durumu
Hava durumu gerçekten çok önemli bir detay. Zira Ocak ayında -35’e kadar inebiliyor sıcaklık. Bu sizi zaman zaman zorlayabilir. Hazırlıklı gitmek şart! Kiruna’da şayet hazırlıklarınız yeterli gelmezse günlük ekipman da kiralayabilirsiniz.
 
Başka nereler var?
İsveç için bahsedeceğim. Lulea, Tarendo, Abisko ve Kiruna olarak 4 noktadan izleyebilirsiniz. Bunlardan Lulea gölet çevresinde bir yerleşim olduğu için göle yansımış bir Kuzey Işıkları çok keyifli olacaktır kesinlikle. Kiruna’da Ice Hoteller ilginizi çekebilir. Abisko ise kamp alanı olarak değerlendiriliyor. Turla giderseniz genelde Abisko Milli Parkı'nda ateş ve çadır eşliğinde bu doğa olayını izleyebilirsiniz.

Kuzey Işıkları'nı Ne Zaman Görebilirim?
Bir kere havanın açık ve yağışsız olması gerekiyor. Ayrıca soğuk olması önemliymiş. En güzel tarih ise Ocak itibariyle başlar ve Şubat'ın 2. haftasına kadar sürer. Aklında bu kadar emek verip gideceğim ya görmezsem diye bir düşünce olabilir. Bu ihtimal evet var. 10 gün bekleyerek havanın kapalı olmasından dolayı hiç göremeden geri dönenler de oluyormuş. Bunun içinde şöyle bir web site önereceğim. Aşağı yukarı görebilir misiniz tutturuyorlar: www.theaurorazone.com
 
Ice Hotel
Ben Ice Hotel’de konaklamadım. Fakat İsveç’te bu konseptte oteller genellikle Kiruna içinde toplanmış. Fiyatları 3 gece için 1000 TL civarından başlıyor. Konaklayanların söylediklerine göre 3 günün 1 gününde mutlaka kuzey ışıklarına denk gelirmişiz. Daha uygun bir konaklama düşünürseniz Kiruna içinde normal hotellerde bulunmakta.

Aurora Borealis Ne Demektir? Nasıl Oluşur?
Adını Şafak Tanrıçası Aurora'dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için KutupAurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Kuzey Işıkları'nın görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Bu doğa fenomenini Kasım-Şubat ayları içinde Kuzey Kutbu'na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekir.

Kuzey Işıkları'nı Başka Nerelerde Görebilirim?

  • Tromso, Norveç
  • Kakslauttanen, Finlandiya
  • Reykjavik, İzlanda
  • Kanada’nın kuzey bölgeleri
  • İskoçya, Büyük Britanya

Gündüz Ne Yapabilirim?
Gece bu muhteşem doğa olayının yerini tutmaz tabi. Ama gündüz yapılacak keyifli iki aktivite var. Kar araçlarıyla tur atabilirsin veya husky köpeklerle kızak turu yapabilirsiniz. Köpekler bu kızak turu için gözünüzün içine bakıyor resmen. Onların canı yanmıyor mu diye düşünebilirsiniz. Aksine bayağı keyif alıyorlar bu işten.
 

Maliyet
Normal bir hotelde konaklayarak ve erkenden planlı bir şekilde seyahat programı yaparsanız 2000 TL gibi bir rekama bu doğa olayını izleyebilirsiniz.

Fotoğrafların devamı Instagram'daKullanıcı adı: seymen.b

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir