Kilyos Plajları

Kilyos, İstanbul‘un Avrupa yakasında yer alan ve Sarıyer‘e bağlı olan bir yerleşim yeridir. Karadeniz kıyısındaki Kilyos, İstanbul’dan çıkmadan farklı bir yere gitme algısı yarattığı için özellikle yaz sezonlarında ziyaretçi akınına uğrar. Piknikten uçurtma sörfüne pek çok aktivite yapabileceğiniz Kilyos, farklı konserlere de ev sahipliği yapan bir tatil cenneti olarak bilinir.

 Karadeniz kıyısında olması sebebiyle plaj seçeneklerinin de çok olduğu Kilyos, konaklama ve restoran alternatifleri açısından da zengin bir yer olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Gündüz deniz ve plaj keyfi akşamları ise eğlenceli partiler düşünüldüğü zaman Kilyos, vakit kaybetmeden gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kilyos Plajları

Kilyos Hakkında Bilgi

Geçmiş zamanlarda Kilyos, Kumköy adıyla anılmıştır. Yerleşimin eski dönemlerde başladığı bölge, küçük bir balıkçı köyü olarak ilgi görmüştür. Roma İmparatorluğu zamanında gelişmeye devam eden yerleşim daha sonra Bizans egemenliğine girmiştir.

Coğrafi konumu gereği Karadeniz’in eşiğinde bulunan Kilyos pek çok uygarlığın gözdesi olarak varlığını sürdürmüştür. Tarihte bir dönem Cenevizlilerin himayesinde bulunmuş ve daha sonra Osmanlı sınırlarında kalmıştır.

Kozmopolit yerleşim yeri Cumhuriyet döneminde Sarıyer’e bağlanmıştır. 1960’lı yıllardan sonra ise turizmle adından söz ettiren Kilyos günümüze kadar aynı popülerliğini korumuştur.

Kilyos’un kelime kökünün Rumcadaki kum anlamına gelen “kilya”dan geldiği söylenir. Başka bir söylenceye göre de aslı “Kuwaila” olan ve boğaz anlamına gelen “Killa” sözcüğünden türeyip zamanla Kilyos’a döndüğü yönündedir. Kilyos’un özellikleri düşünüldüğünde iki anlama da uyar.

Yerleşim yerinin adı Cumhuriyet döneminde Kumköy olarak değiştirilse de alışılan ismin yerini tutamadığı için Kilyos olarak kalmaya devam etmiştir.

Bir tarafı orman, diğer tarafı deniz olan Kilyos bu özellikleriyle İstanbul’un en önemli tatil beldelerinden biri olarak Sarıyer‘e 11, Taksim’e 32 ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na 50 kilometre mesafede bulunur.

Kilyos Plajları

Burç Beach: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından işletilen sahil, iki kilometrelik kumsal ve güneşlenme terasına sahip. Ayrıca 200 kişilik restoranıyla da hizmet veren Burç Beach her gün 09.00-21.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Plajda yapabileceğiniz etkinlikler arasında kite board, katamaran, rüzgar sörfü, plaj voleybolu ve futbolu bulunuyor.

Adres: Kilyos Yolu Üzeri, Gümüşdere Mevkii. Telefon: (0212) 203 02 36

High Beach: Eski adıyla Solar Beach olarak bilinen High, bir kilometrelik bir plaja sahip. 2000 kişilik deck ve plajı, restoranları, barları, çeşitli yetişkin aktiviteleri, su sporları, extreme spor merkezi ve akşam partileri ile keyifli günler vadediyor.

Adres: Kumköy Mah. Tatlısu Cad. No:4, Sarıyer / İstanbul Telefon: 0 533 967 46 71

Baykuş Plajı: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde hizmet veren işletme, gündüzleri ailece deniz ve plaj keyfi yapmak isteyenler için iyi bir alternatif. Plajda yaklaşık bir kilometrelik kumsal, 1000 metrekarelik güneşlenme terası ve 250 kişilik bar ve restoranı ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Adres: Gümüşdere köyü Sarı Çiçek Sok, Kilyos, Sarıyer / İstanbul Telefon: 0 212 203 80 03

Kilyos Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçe sınırlarında yer alan Kilyos’a farklı gidiş yollarınız bulunuyor.

Kilyos Nerede ve Nasıl Gidilir?


Otobüs: 25T ve 40 Sarıyer-Taksim, 25B Sarıyer-Beşiktaş, 25E Sarıyer-Kabataş, 25H Sarıyer-Hacıosman, 41 Sarıyer-4. Levent, 59RS Rumeli Hisarüstü-Sarıyer hat numaralı İETT otobüslerini kullanarak Sarıyer’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Sarıyer’den de Kilyos’a giden otobüs ve minibüsleri tercih edebilirsiniz. Direkt olarak Kilyos’a gitmek için ise 151 Demirciköy-Kilyos-Hacıosman otobüslerini kullanabilirsiniz.

Otomobil: Otomobil ile Sarıyer üzerinden gidebileceğiniz gibi Maslak istikametinden giderek Bahçeköy üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Maslak civarında göreceğiniz Orman İşletmeleri’nin ilerisinde solda bulunan Kilyos tabelasını takip ederseniz rahatlıkla gidersiniz.