Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi

Roma açık hava müzesi, tarih ve kültür başkenti olmakla birlikte Avrupa'nın en romantik şehirlerinden biri. Bu nedenle Roma gezilecek yerler listenizi hazırlarken Trevi Çeşmesi'ni (Fontana di Trevi) eklemeyi unutmayın. Trevi ‘üç yol’ anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Çeşmenin ismini altında üç yer altı suyunun  birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmüştür. Yapının hikayesi ise rivayete göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken şu an bulunduğu noktada olan bu çeşme belirmiştir. Çeşmedeki suyu içerek kral ve askerler ölmekten kurtulmuştur.

Trevi Çeşmesi'nin yapımına 1732 yılında döneminin en başarılı mimarlarından olan Nicola Salvi tarafından başlanmıştır. Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olan çeşmenin yapımı tam 30 yıl sürmüş. 

Trevi Çeşmesi'nin  çeşmenin üzerinde birçok heykel bulunmaktadır. Trevi Çeşmesi ya da daha çok bilinen adıyla söylersek Aşk Çeşmesi'ni süsleyen heykellerden en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün’dür. Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden olan yapı aynı zamanda birçok filmde yer almaktadır. Ayrıca Roma'ya gelen turistlerin çoğu dilek tutup çeşmeye para atmaktadırlar. Böylece dileklerinin kabul olacağına ve Roma'ya tekrar geleceklerine inanmaktadırlar. Çeşmenin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanmaktadır. Bu paralar hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılmaktadır.

Roma’nın en ünlü yapılarından biri olan çeşmenin etrafı günümüzde özellikle gece saatlerinde çok hareketlidir. Işıklandırmayla çok daha etkileyici bir havaya bürünen çeşmenin etrafında oturup Neptün Heykeli'ni seyre dalabilir, dilek dileyip havuza bozuk para atabilirsiniz. Trevi Çeşmesi etrafındaki dondurmacılardan meşhur Roma dondurması alarak İspanyol Merdivenleri'ne doğru yürümeye başlayabilirsiniz. 

Ulaşım: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 numaralı otobüs hatları ile Aşk Çeşmesi'ne ulaşabilirsiniz. Çeşmeye en yakın durak Barberini durağıdır. Bu durakta inerek hem İspanyol Merdivenleri’ni hem de çeşmeyi gezmek mümkündür.

Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma, İtalya

Yakın Yerler: Piazza Navona, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Trojans Market, Trojan’s Column, Roma Forumu