Ekonomik İtalya Tatilinin İpuçları

Öyle sırtçantalı gezgin falan değilim. Hostellerde pansiyonlarda yatamam vallahi. 5 yıldızlı otel filan da aramam ama temiz yatak, temiz banyo olmazsa olmazım. Kimi zaman kendim organize etsem de paket turları da gayet tercih ederim hesaplı ve güzel bir programı varsa.

İşte ekonomik İtalya tatilinin ipuçları:

1- İtalya için de eğer ilk kez gidiyorsanız size benim bulduğum gibi "tüm ekstra turlar dahil" bir paket tur tavsiye ediyorum. Nisan ayından 1 Temmuz için bir fırsat sitesinden almıştım turu. Ekstra turlar içnde ve 1 hafta boyunca başta başa 7 şehir içeren harika bir tur oldu. İtalya gibi pahalı bir ülkede o kadar az para harcadım ki kendi kendime inanamadım.

2- Kahvaltı zaten otelin fiyatına dahildi. Sıkı bir kahvaltı edin, onu yemem bunu yemem yok, ama yanınıza mutlaka siyah zeytin, beyaz peynir alın bolca. Siyah zeytin orada hiç yok, beyaz peynir ise şansa bala güzel çıkmıyor her zaman.

3- Ceviz, fındık ve (özellikle) leblebi her yurt dışı gezimde zaten vazgeçilmezim. Öğlen yemeğini sağlıkla geçiştirmek, etrafı gezerken keyifle atıştırmak için daha iyi çözümü olan?

4- Bir de tabii sallama çay ve paket cappuccinolar. Otobüs her mola verdiğinde herkes istasyondaki büfeye üşüşür. Bir çay veya kahve için sıra beklemeniz ve en az 5 Euro vermeniz gerekir. Oysa ki boş bir bardak ve sıcak su çabuk ve ücretsizdir.

5- Rehberin sizi götürdüğü mağazalar ve o tarihi pasajladaki şık dükkanlar genellikle kazıktır. Oysa hemen her şehirde semt pazarı benzeri hediyelikçilerde, işportalarda güzel şeyler var. İşportadan alışveriş yaparken fotoğraf çektirmeyin, memlekette sosyeteye rezil olmayın yeter.

6- Orası İtalya olabilir, ama biz Türk’üz Gardaş! Gayet de pazarlık yapın işportacıyla. Tamam Çin’deki kadar düşüremeseniz de dediğinin yarı fiyatına almışlığım vardır zenci abiden o güzelim fularları : )

7- Dondurmadan, Margherita pizzadan ekonomi yapmak olmaz. Onun da turistik olmayan lezzetli esnaf lokantası mekanları var elbet. Ne demişler: "Roma’da Romalılar gibi yap".

8- O cici paketli hazır renkli makarnalara kanmayın. Memlekette daha iyisi var vallahi. Vazgeçtim parasından, bavulunuzda yer işgal ettiğine değmez.

9- Rehberinizden ve otobüs şoförünüzden memnun kalmadıysanız hiç de gezi sonunda yapılan baskılara boyun eğip bahşiş vermek zorunda değilsiniz. Bizimki anlaşmalı mekanlarında ilk gün bizi kazıklatarak bahşişini peşin almıştı zaten, kusura bakmasın.

Pek yakında --->"2. Bölüm: İtalya’da Yapmadan Dönme"

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.