Google+

Arama formu

EKONOMİK İTALYA TATİLİNİN İPUÇLARI

Öyle sırtçantalı gezgin falan değilim. Hostellerde pansiyonlarda yatamam vallahi. 5 yıldızlı otel filan da aramam ama temiz yatak, temiz banyo olmazsa olmazım. Kimi zaman kendim organize etsem de paket turları da gayet tercih ederim hesaplı ve güzel bir programı varsa.

Roma

İşte ekonomik İtalya tatilinin ipuçları:

1- İtalya için de eğer ilk kez gidiyorsanız size benim bulduğum gibi "tüm ekstra turlar dahil" bir paket tur tavsiye ediyorum. Nisan ayından 1 Temmuz için bir fırsat sitesinden almıştım turu. Ekstra turlar içnde ve 1 hafta boyunca başta başa 7 şehir içeren harika bir tur oldu. İtalya gibi pahalı bir ülkede o kadar az para harcadım ki kendi kendime inanamadım.

Roma bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Roma-1

Roma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Capricci Romani, Locanda Del Sole, Il Palazzetto. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bed&Bicycle GuestHouse, Hotel Tritone Rome, Hotel Giolli Nazionale gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Legends, Alessandro Palace Hostel & Bar, Le Charme House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

2- Kahvaltı zaten otelin fiyatına dahildi. Sıkı bir kahvaltı edin, onu yemem bunu yemem yok, ama yanınıza mutlaka siyah zeytin, beyaz peynir alın bolca. Siyah zeytin orada hiç yok, beyaz peynir ise şansa bala güzel çıkmıyor her zaman.

Roma-2

3- Ceviz, fındık ve (özellikle) leblebi her yurt dışı gezimde zaten vazgeçilmezim. Öğlen yemeğini sağlıkla geçiştirmek, etrafı gezerken keyifle atıştırmak için daha iyi çözümü olan?

Roma-3

4- Bir de tabii sallama çay ve paket cappuccinolar. Otobüs her mola verdiğinde herkes istasyondaki büfeye üşüşür. Bir çay veya kahve için sıra beklemeniz ve en az 5 Euro vermeniz gerekir. Oysa ki boş bir bardak ve sıcak su çabuk ve ücretsizdir.

Roma-4

5- Rehberin sizi götürdüğü mağazalar ve o tarihi pasajladaki şık dükkanlar genellikle kazıktır. Oysa hemen her şehirde semt pazarı benzeri hediyelikçilerde, işportalarda güzel şeyler var. İşportadan alışveriş yaparken fotoğraf çektirmeyin, memlekette sosyeteye rezil olmayın yeter.

Roma-5

6- Orası İtalya olabilir, ama biz Türk’üz Gardaş! Gayet de pazarlık yapın işportacıyla. Tamam Çin’deki kadar düşüremeseniz de dediğinin yarı fiyatına almışlığım vardır zenci abiden o güzelim fularları : )

Roma-6

7- Dondurmadan, Margherita pizzadan ekonomi yapmak olmaz. Onun da turistik olmayan lezzetli esnaf lokantası mekanları var elbet. Ne demişler: "Roma’da Romalılar gibi yap".

Roma-7

Roma-8

8- O cici paketli hazır renkli makarnalara kanmayın. Memlekette daha iyisi var vallahi. Vazgeçtim parasından, bavulunuzda yer işgal ettiğine değmez.

Roma-9

9- Rehberinizden ve otobüs şoförünüzden memnun kalmadıysanız hiç de gezi sonunda yapılan baskılara boyun eğip bahşiş vermek zorunda değilsiniz. Bizimki anlaşmalı mekanlarında ilk gün bizi kazıklatarak bahşişini peşin almıştı zaten, kusura bakmasın.

Pek yakında ---> "2. Bölüm: İtalya’da Yapmadan Dönme"

Roma-10

Roma-11


Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...