Kolay Seyahat İpuçları: Küçük Bavul Hazırlama Sırları

Daha ufak bir bavulla hatta sadece sırt çantasıyla seyahat etmeyi istemez misiniz? Düşünsenize uçaktan inip valiz bantında endişeyle bakan diğerlerinin yanından bıyık altı bir gülümsemeyle geçip gideceksiniz. Çünkü kaybolma riski taşıyan bir bavulunuz yok. Çünkü zaten hepsi baştan beri yanınızdaydı. Kolay seyahat ipuçları içinde belki en önemlisi hafif seyahattir. Özellikle her gün bir şehir değiştirerek sabit kalmayacağınız gezilerde ağır bir bavulu sürekli odaya taşıyıp odadan indirmenin 'zevkini' anlayamazsınız ;)

Peki ne yapmalı? Bir haftadan az seyahatler için tüm yükü kabin boy bagaja sığdırmanın sırları neler? İşte size yıllar içinde kişisel tecrübelerle edindiğim  kolay seyahat ipuçlarından en önemlisi: Küçük bavul hazırlama sırları...

# Giysilerinizi rulo yaparak yerleştirin: Evet kıvırın, yuvarlayın. Puro yapın onları. Güzelce katladıktan sonra rulo halinde sıkı sıkı yan yana dizseniz bile hem buruşmaz hem çok daha az yer kaplar.
# İlaç çantası hazırlayın: Devamlı kullandığınız veya tedbir için yanınıza aldığınız ilaçları bu çantaya kutusuz halde koyun. Adlarını ve ne işe yaradıklarını kesin biliyorsanız tabii.
# Hacimsel boşlukları fark edin: Fill the blanks... Ayakkabıların içine çorap vb ufak şeyleri tıkıştırın.
# En kalın ayakkabınız ayağınızda gitsin: Spor ayakkabılar ya da çizmeler genellikle bavulda en çok yer kaplayan şeydir. Yola babet veya terlikle devam etmek isteyebilirsiniz ama en azından yola çıkarken onu bavulda değil ayağınızda taşımak bavulunuzda hektar hektar yer açılmasına sebep olur.
# Banyo ürünlerinizi küçültün: O koskoca şampuan şişesi de ne öyle? Evdeki ürünlerden küçük bir şişeye boşaltıp 'numune paketler' hazırlayabilirsiniz. Hatta çok elzem olmayanları almayın bile. (5 gün oje sürmeden de hayatta kalınabiliyor.)
# Defileye mi gidiyorsunuz, seyahate mi karar verin: Her fotoğrafta farklı bir kostümle poz vermek istiyor olabilirsiniz. Ama unutmayın, siz seyahati kendi keyfiniz için yapıyorsunuz. Fotoğraflara bakıp 'A hep aynı tişört varmış üstünde' diyen arkadaşları umursamayın. Onlara sizin kıyafetinize değil arka fonda düzeltmeye çalıştığınız Pisa Kulesi'ne odaklanmalarını önerebilirsiniz.
# Elde yıkama diye bir şey vardı, hatırlayın: Önümüz yaz, 5 günlük geziye ya terlersem diye 5 farklı tişört koymanın alemi yok. Grönland'a gitmiyorsanız akşam iki dakikada yıkayıverin sabaha mis gibi olur. (Otel şampuanları bu iş için var.)
# Deniz havlusu yerine peştemal kullanın: Hem su emer hem çabuk kurur. Rulo yaptığınızda o pofidik deniz havlusunun aksine mikro seviyede yer kaplar.

kolay-seyahat-kucuk-bavul-hazirlama-ipuclari

# Ütüsüz gezmem, seyahat ütümü nereye koyayım?: Seyahat çamaşır makinası ya da seyahat koltuk takımı kadar saçma bir icat bu. Otelde ütü yapmak kadar kolay birşey yok. Küveti sıcak suyla doldur. Giysileri askıyla üstüne as, banyoyu yarım saat kapalı tut. Ütülemek istediğin bütün giysiler tiril tiril olmuş bile. (Bu yöntemi evde de mi yapsak ki?)
# Birbirine kombin edilecek giysiler seçin: "Az eşya taşımak isterim ama şıklığımdan da ödün veremem" diyorsanız her seyahat için bir renk belirleyin. Bu tonlarda değiştirip kullanacağınız uyumlu giysiler seçin ya da kıyafetlerinizi ufak aksesuarlarla tamamlayıp değiştirin. (Siyah bir fular örneğin; gündüz saç bantı, öğle fular, gece de bir elbise kemeri olabilir.)
# Paylaşmaktan çekinmeyin: Eşinizin kazağını ya da kızınızın şortunu ara sıra paylaşabilirsiniz. Çok dikkatli gözler dışında kimse farketmeyecektir. (Evet o beyaz kazağı ailecek giyiyoruz biz.)
# Tek ve kalın bir kazak yerine üst üste giyilebilen birkaç ince kazak tercih edin. Permütasyon şansınızı yükseltin.(Bknz: Ortaokul 2. sınıf matematik , üçlü permütasyon yapmak)
# Kendinize karşı dürüst olun: Bunca zamandır bavulunuzda hiç dokunulmadan geri gelen eşyaları taşımaktan bıkmadınız mı? Sırt çantasındakilerin yüzde 100'ünü kullanmış bir şekilde dönmenin keyfini tatmak istemez misiniz? Bütün bunlara rağmen orada ihtiyacınız olan ama yanınıza almadığınız her neyse gittiğiniz yerden de satın alabilirsiniz. Eğer safariye ya da kutuplara gitmiyorsanız orada alıp kullandığınız bir şey dönüşte en güzel hatıralık olacak sizin için unutmayın ;)

Peki sizin Kolay Seyahat ya da pratik ve hafif bavul hazırlama konusunda önerileriniz neler?

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.