Ankara Teleferik

Ankara teleferik, Türkiye’de ilk olarak toplu taşıma amacıyla yapılan başkent Ankara’da bulunan ve Yenimahalle – Şentepe arası düzenli olarak sefer yapan bir teleferik hattıdır. 2014 senesinden bu yana yolcu taşıyan teleferik, metro ile senkronize çalışır durumdadır. Günlük rutininiz gereği Ankara teleferiği kullanıyorsanız zamandan tasarruf etmeniz mümkün. Ancak yolunuz Ankara’ya düşerse dilerseniz güzergâhınız için, dilerseniz gezi amacı ile teleferiği kullanarak şehre yukarıdan bakma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Ankara Teleferik Hakkında Bilgi

Ankara’da bulunan bu teleferik saatte 2.400 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yenimahalle istasyonundan binecek olursanız Şentepe teleferik son durak olarak karşınıza çıkıyor. Yenimahalle ve Şentepe ile beraber toplamda 4 durak bulunuyor. 3257 metrelik uzunluğa sahip ulaşım sisteminde 106 adet kabin yer alıyor. Her kabin ise yaklaşık 15 saniyede bir durağa ulaşım sağlıyor. Bu da yaklaşık 13 dakikada 200 metre kot farkı ve 3257 metre yol kat edilmesini sağlıyor. Her kabin 10 kişi kapasiteye sahip. Acil durum butonları olan teleferikte 19 adet ana direk yer alıyor.
Yenimahalle metrosundan çıktıktan sonra zaman kaybetmeden ve seri şekilde Şentepe’ye ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ulaşım hattından yaşlı ve engelliler de rahatlıkla faydalanabiliyorlar.

Ankara Teleferik Nereden Binilir

Ankara’daki teleferiğe isterseniz Yenimahalle’den isterseniz Şentepe’den binebilirsiniz. 4 duraktan oluşan teleferikte Şentepe, TRT Seyir, Yunus Emre ve Yenimahalle durakları bulunuyor.

Ankara Teleferik Çalışma Saatleri

Ankara teleferik kaçta kapanıyor diye soracak olursanız metro ile koordineli çalışması amacıyla saat 06.00’da ilk seferini yaptığını ve 23.15’e kadar düzenli olarak devam ettiğini söyleyebiliriz.

*Saatler Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Ankara Teleferik Nasıl Gidilir

Ankara teleferiğe ulaşmak için Yenimahalle metrosundan aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca 153, 271, 530 – 3, 202 – 3,297 – 3, 563 – 3 hat numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Gençlik parkından M1 hat numaralı metro ile yaklaşık 17 dakikada teleferiğe ulaşabilirsiniz.

Ankara Teleferik Yeme İçme

Ankara teleferik durakları çevresinde yeme içme seçeneklerinin fazlasıyla olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca bir toplu ulaşım aracı olarak göremeyeceğiniz bu keyifli aracın duraklarında gezebileceğiniz gibi yemek de yiyebilirsiniz. Özellikle Ankara’nın yöresel tatlarını bu gezinize sığdırabilirsiniz. Özellikle Ankara simidi denince akan suların durduğu bir gerçek. İsterseniz teleferikte seyahat ederken bir yandan simit yiyerek hızlı ve keyifli bir atıştırma yapabilirsiniz. Ancak zaman ayırabiliyorsanız yöresel tatları da es geçmemenizde elbette fayda olacaktır.

Ankara tava, öllüğün körü, Beypazarı güveci, çubuk turşusu, Beypazarı kurusu, İnceğiz çorbası, kuru köfte, entekke böreği, yemlik cacığı, tamtak tiridi, şebit tatlısı, efelek sarması, bazlama kebabı Ankara’nın damak çatlatan lezzetleri arasında başı çekiyor.

Siz de Yenimahalle’de bulunan ve teleferiğe yakın olan restoranlardan dilediğinizi tercih ederek yöresel yemek arayışınızı sürdürebilirsiniz. Restoranlardan bazılarını inceleyebilirsiniz.

Merkez Lokantası: Demetevler Mahallesi, İvedik Cad. 121/C, Yenimahalle/Ankara
Telefon: (0312) 346 46 47

Doğata Bahçe: Emniyet Mahallesi, Çiftlik Cad. 06560 Gazi Mahallesi – Yenimahalle/Ankara
Telefon: (0312) 211 03 80

Çalıkuşu Lokantası: Ragıp Tüzün Mahallesi, Taşkın Sk. 29/B, Yenimahalle/Ankara
Telefon: (0312) 315 47 99

Yörük Evi: Tepealtı Mahallesi, İvedik Cad. No:354 D:A, Yenimahalle/Ankara
Telefon: (0312) 327 61 51