Londra Gezilecek Yerler

Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile göz kamaştıran, dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek o kadar yer, yapılacak bir o kadar çok aktivite vardır ki günlerinizi hatta ayınızı ayırsanız ve her gününüzü dolu dolu geçirseniz bile şehre doyamaz ve sıkılmazsınız. Şehirdeki en gözde turistik yerler ise Parlemento BinasıBig BenTower BridgeLondra KöprüsüLondon Eye ve Greenwich Gözlem Evi’dir.
 

Buckingham Sarayı

1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilen Buckingham Sarayı 1837'de Kraliçe Victoria'nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı olmuştur. 300 yıllık gibi köklü bir geçmişe sahip bu İngiliz Kraliyet Sarayı, Londra’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. 775 odadan oluşan ve 19 odasını gezebileceğiniz bu saray Westminster bölgesinde bulunmaktadır ve günümüzde daha çok resmi törenler ve önemli etkinlikler için kullanılmaktadır.

Devamını Oku

London Eye

Londra, dünyanın en çok turist alan şehirlerinden biri. Kültür sanattan spora, edebiyattan mimariye her alanda görülmesi gereken onlarca noktaya sahip oaln Londra'da eğlenceye de bolca yer ayrılmış elbette. Devasa büyüklükteki bir dönme dolap olan London Eye; gözlem tekerleği olarak tasarlanmıştır ve dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerleği.

Devamını Oku

Westminster Sarayı

The Palace of Westminster veya Houses of Parliament olarak bilinen sarayın bünyesinde, şehrin en ünlü saat kulesi olan Big Ben de bulunur. Thames Nehri'nin kuzey kıyılarında bulunan saray City of Westminster'da bulunur. Bugünkü saray kompleksinin temelleri 1016'da yılında atılmıştır. İnşasından sonra İngiltere hükümdarlarının ikamet ettiği saray olmuştur ancak 1512'de çıkan büyük bir yangında saray neredeyse tamamen harap olmuştur.

Devamını Oku

Tower Bridge

Londra'da görülmesi gereken yerlerden biri de 1894’te kullanıma açılan Tower Bridge'dir. Yapımı 8 sene süren ve 283 metre uzunluğundaki bu köprü özellikle fotoğraf çekilmek için gelinen önemli bir uğrak noktasıdır.  Şehrin önemli sembollerinden biti olan köprünün hem yayalar için hem de araçlar için geçiş yolu bulunmaktadır.

Devamını Oku

Tower of London

Şehrin en özel, görkemli ve birçok amaca hizmet etmiş yapılarından bir tanesi: Londra Kalesi… Zamanında kraliyet sarayı, darphane, hapishane, hayvanat bahçesi olarak bile kullanılan Londra Kalesi geçmişinde birçok acımasız olaya ev sahipliği etmiş.

Devamını Oku

Hyde Park

Londra büyük bir metropol olsa da yaklaşık %47'si yeşil alanlardan oluşmaktadır. Bu yeşil alanların çoğu kraliyete ait parklardan oluşur. Şehrin dört bir yanına dağılmış birbirinden güzel bu kraliyet parklarına giriş serbesttir. Bunlardan dünyaca ünlü Londra parkı Hyde Park; şehir merkezindeki çok önemli bir parktır.

Devamını Oku

Trafalgar Meydanı

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Meydanı; şehirde yapılan kutlamaların ilk adresidir. Şehirdeki birçok gezi rotasına yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz bu yer otobüs ağının da merkezi konumundadır. Otobüslerin ilk durağı olan meydan; gece otobüslerin de kalkış noktasıdır.

Devamını Oku

Westminster Abbey

Londra'nın en görkemli yapılarından birisi Westminster Abbey'dir. Westminster Sarayı'nın batısında bulunur ve pek çok Birleşik Krallık hükümdarının ve Isaac Newton, Charles Darwin gibi önemli kişinin mezarı da Westminster Abbey'nin bünyesindedir. Westminster Manastırı olarak anılan yapı aslında manastır olarak kullanılmamaktadır.

Devamını Oku

British Museum

Londra'nın Bloomsbury bölgesinde bulunan British Museum dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden birisidir. 13 milyonun üzerinde eserle insanlık sanatı, kültürü ve tarihine adanmış en önemli müzelerden birisidir. 1753 yılında, bilim insanı Sör Hans Sloane'ın koleksiyonlarıyla kurulan müzedeki eserler katlanarak çoğaldı ve müze bugünkü binasına taşındı.

Devamını Oku

Oxford Street

Londra'nın en popüler ve kalabalık yerlerinden birisidir Oxford Street. Günde ortalama 500.000 kişinin bu caddeden geçtiği düşünülmektedir. Marble Arch'tan başlayıp Park Lane'e kadar uzanan bu caddenin uzunluğu 1.9 kilometredir. 300'den fazla dükkanın bulunduğu cadde Londralılar'ın alışveriş noktasıdır ve dünyaca ünlü bütün markaların bu caddede mağazası bulunur. 

Devamını Oku

Londra Ulusal Galeri

London National Gallery yani Ulusal Galeri Orta Çağ döneminden 20. yy.’a kadar uzanan geniş bir zaman dilimine ait sayısız eserin sergilendiği bir müze. İçindeki eserler ile gerçekten çok ama çok özel olduğunu söyleyebileceğimiz Ulusal Galeri, resim sanatının güzel ve özel örneklerine ev sahipliği ediyor.

Devamını Oku

Victoria ve Albert Müzesi

Tasarım ve süsleme sanatını odak kabul ederek göz alıcı bir müze haline getirilmiş olan Victoria ve Albert Müzesi Güney Kensington bölgesinde yer alıyor. Kuruluş yılı 1852 olan müzenin temelleri Henry Cole önderliğinde atılmış. 5 bin yıllık geçmişe sahip nesnelerin yer aldığı koleksiyon sayesinde Birleşik Krallık’ın genelinde tasarım kültürünün hızla gelişmesine katkı sağlamış.

Devamını Oku

Madame Tussauds Londra

İnsanların sevgi ve saygısını toplamış, güzel işlere imza atmış, hafıza ve gönüllere yer etmiş sanatçıların balmumu heykelleri adeta canlıymış gibi gözüküyor. Gezmesi son derece eğlenceli olan bu müzede en sevdiğiniz ünlülerle fotoğraf fırsatı yakalıyorsunuz.

Devamını Oku

Camden Town

Dünyanın en kendine has, sıra dışı atmosferiyle görenleri şaşırtan, heyecanlandıran ve kesinlikle tam bir günü geçirmek için ideal olan en güzel Londra lokasyonu: Camden Town. Londra’nın İstanbul Karaköy ve Kadıköy civarlarına sıkça benzetilen bölgesi olan Camden Town her türlü tuhaflığa ev sahipliği ediyor denilebilir.

Devamını Oku

Tate Modern

Londra’da birbirinden güzel onlarca müze var. Eğer zaman kısıtlamanız yoksa ve modern sanata, tarihe, zanaatkarlığa ve Londra müzelerinde yer alan diğer konulara ilgi duyuyorsanız bunların her birini mutlaka ziyaret etmek gerekiyor. Fakat aralarından tercih yapmak durumunda kalacaksanız ve modern sanatlara ilgi duyuyorsanız Tate Modern da öncelik vermeniz gerekenlerden bir tanesi olabilir.

Devamını Oku

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus yani Piccadilly Meydanı, Londra’nın en işlek, en hareketli meydanlarından bir tanesidir. Hatta Londra’da hareketli bir yere gitmek için araştırma yaptığınızda ilk sırada Piccadilly Circus çıkacaktır. Shaftesburry Bulvarı, Regent Caddesi ve Piccadilly Caddesi olarak üç caddenin birleştiği bu meydanda hem neşeli kalabalıklara hem de tarihi yapılara rastlamak mümkündür.

Devamını Oku

Shakespeare's Globe

Shakespeare's Globe isimli tiyatro Londra’da yapılabilecek en keyifli aktivitelerden bir tanesine ev sahipliği ediyor. 1599 yılında inşa edilse de 1613 yılında bir yangınla küle dönen Shakespeare's Globe Tiyatrosu Shakespeare oyunlarına ev sahipliği etmiş. Yangından sonra tamamıyla aynı şekilde inşa edilen Shakespeare's Globe hala meraklılarına muhteşem Shakespeare oyunlarını izletiyor.

Devamını Oku

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi tabii ki yine Londra’nın ücretsiz müzeleri arasında yer alan ve ününü dünya geneline sarmış müzelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Londra gezilecek yerlere burayı eklemeden dönerseniz pişman olacağınız yerlerden bir tanesi olduğu da bir gerçek.

Devamını Oku