Google+

Arama formu

Londra Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler

Londra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Charlotte Street Hotel, Firmdale Hotels, 41, Haymarket Hotel, Firmdale Hotels. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Bloomsbury Hotel, OYO London Guest House, London Olympus Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Safestay London Elephant & Castle, Rest Up Hostel, Kensal Green Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Londra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Londra gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile göz kamaştıran, dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek o kadar yer, yapılacak bir o kadar çok aktivite vardır ki günlerinizi hatta ayınızı ayırsanız ve her gününüzü dolu dolu geçirseniz bile şehre doyamaz ve sıkılmazsınız. Şehirdeki en gözde turistik yerler ise Parlemento BinasıBig BenTower BridgeLondra KöprüsüLondon Eye ve Greenwich Gözlem Evi’dir.
 

Londra Turları

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilen Buckingham Sarayı 1837'de Kraliçe Victoria'nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı olmuştur. 300 yıllık gibi köklü bir geçmişe sahip bu İngiliz Kraliyet Sarayı, Londra’da görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. 775 odadan oluşan ve 19 odasını gezebileceğiniz bu saray Westminster bölgesinde bulunmaktadır ve günümüzde daha çok resmi törenler ve önemli etkinlikler için kullanılmaktadır. Şehirdeki resmi törenler burada yapılmakta, devlet ziyaretleri bu sarayda gerçekleştirilmekte ve görev atamaları bu sarayın duvarları arasında karara bağlanmaktadır. Ayrıca saray Kraliçe II. Elizabeth'in ve Edingburgh Dükü’nün Londra’daki ikamet adresidir. Bu nedenle yalnızca yaz aylarında saraya ziyaretçi kabul edilmektedir.

Kraliçe Elizabeth sarayda bulunduğu zamanlarda sarı, kırmızı ve mavi renklerden oluşan bayrak göndere çekilir. 2016 yılından beri de Kraliçe'nin hükümdarlığı boyunca giydiği farklı elbiselerin gösterildiği "Fashioning a Reign: 90 Years of Style from The Queen's Wardrobe" sergisi ziyaretçilere açıktır.

Sarayda kraliyet koleksiyonunun sergilendiği Queens Galeri, kraliyet at arabaları ve diğer araçlarının bulunduğu Royal Mews ve daha önce söylediğimiz 19 odayı gezebilir ayrıca saray nöbetçilerinin nöbet değişimlerin izleyebilirsiniz. Nöbet değişimi haziran ve temmuzda her gün 11:30’da diğer aylarda ise iki günde bir şeklinde yapılmaktadır.
 
Buckingham Sarayı Ziyaret Saatleri:

 • 25 Haziran - 31 Ağustost 2015: Açılış Saati  09:30-19:30, Kapanış Saati 17:15
 • 1-27 Ekim 2015: Açılış Saati 09:30-18:30, Kapanış Saati 16:15

Saray Giriş Ücretleri:

 • Yetişkin £35.60
 • 60 yaşından büyükler ve öğrenciler için £32.50
 • 17 yaşından küçükler için £20.00
 • 5 yaşından küçük çocuklar için Free
 • 2 yetişkin 3 17 yaşından küçük çocuk için ücret £91.20
 • Web sitesi 

 ++ Toplu taşıma araçları ile Gren Park veya Victoria’ya gelip oradan saraya ulaşabilirsiniz. 

London Eye

London Eye

Devasa büyüklükteki bir dönme dolap olan London Eye; gözlem tekerleği olarak tasarlanmıştır ve dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerleğidir. Sabit olan tekerleğin bir tam tur atması 20 dakika sürmektedir. En yüksek noktası ise 135 metredir. Eğer yükseklik korkunuz yoksa bu inanılmaz dönme dolaba binmeli ve olağanüstü Londra manzarası izlemenin keyfini çıkarmalısınız. Thames Nehri kenarındaki London Eye yaz döneminde her gün 10:00 ile 21:00 arası dönüşünü gerçekleştirmekte ve eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenleri beklemektedir.

2000 yılında ziyarete açılan London Eye'da yolcuları taşıyan 32 yolcu kapsülü bulunmaktadır. 32 sayısı ise Londra'nın 32 ilçesini temsil etmektedir. Her bir kapsül yaklaşık 25 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve kapsüllerin içinde dolaşmak serbesttir. 2013 yılında kapsüllerden biri, Kraliçe Elizabeth'in hükümdarlığının 60. yılı şerefine, "Coronation Capsule" ismini almıştır.

Ücret:

 • Yetişkinler için: £14.50
 • Çocuklar içinse: £7.25
 • Web sitesi

++ Ayrıca buraya gelmek için araçtan Westminster istasyonunda inmeniz gerekiyor. 

Westminster Sarayı

Westminster Sarayı

The Palace of Westminster veya Houses of Parliament olarak bilinen sarayın bünyesinde, şehrin en ünlü saat kulesi olan Big Ben de bulunur. Thames Nehri'nin kuzey kıyılarında bulunan saray City of Westminster'da bulunur. Bugünkü saray kompleksinin temelleri 1016'da yılında atılmıştır. İnşasından sonra İngiltere hükümdarlarının ikamet ettiği saray olmuştur ancak 1512'de çıkan büyük bir yangında saray neredeyse tamamen harap olmuştur. Daha sonra tamir edilen saray parlamento binası olarak hizmet etmeye başlamıştır. Ancak 1834'te büyük bir yangın daha çıkmıştır ve saray tekrar kullanılamaz hale gelmiştir. 1840'ta mimar Charles Barry tarafından onarımına başlanan sarayın tamamen yeniden inşa edilmesi 30 sene sürmüştür. 14.-16. yüzyıllar arasında Avrupa'nın hemen hemen her yerinde hakim olan gotik mimariden esinlenen Charles Barry de sarayı bu anlayışla tasarlamıştır. 1100 odadan oluşan Westminster Sarayı 1870'ten günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiştir. Günümüzde de parlamento binası olarak kullanılmaktadır ve girişler St. Stephen Kulesi'ndeki St. Stephen Girişi'nden yapılmaktadır.

Big Ben veya Elizabet Kulesi olarak bilinen meşhur kulenin tasarımı Augustus Pugin’a aittir ve dünyanın en büyük ikinci 4 taraflı saatidir. 96.3 m. yüksekliğindeki gotik tarzı ürünü kule şehrin hatta Birleşik Krallık’ın en önemli sembollerinden biridir. Ayrıca aslında Big Ben kulenin değil saatinin adıdır fakat Elisabeth Tower isimli kule yaygın olarak Big Ben adıyla ifade edildiği için bu şekilde alışılmış ve Big Ben olarak kalmıştır. Kule, Londra'da görülmesi gereken yerler arasında oldukça önemlidir.

++ Metrodan Westminster durağında inerek kuleye ulaşabiliyorsunuz. 
 

Tower Bridge of London (Kule Köprüsü)

Tower Bridge of London (Kule Köprüsü)

Londra'da görülmesi gereken yerlerden biri de 1894’te kullanıma açılan Tower Bridge'dir. Yapımı 8 sene süren ve 283 metre uzunluğundaki bu köprü özellikle fotoğraf çekilmek için gelinen önemli bir uğrak noktasıdır.  Şehrin önemli sembollerinden biti olan köprünün hem yayalar için hem de araçlar için geçiş yolu bulunmaktadır.

1800'lerin sonuna gelindiğinde Londra'da köprüler bulunmaktaydı ama bir köprüye daha ihtiyaç duyulduğuna karar verildi ve bu köprünün inşasıyla ilgili 1877 yılında bir komite kuruldu. Birçok mimar ve mühendis tarafından komiteye 50'den fazla tasarım sunuldu ancak hiçbiri komite tarafından kabul edilmedi. Sör Horace Jones tarafından 1884 yılında sunulan tasarım komite tarafından hemen onaylandı ve 1886 yılında köprünün sekiz yıllık inşaatı başladı. 65 metre yüksekliğindeki iki büyük kuleden oluşan köprü Thames Nehri'nin trafiğini engellememek için hidrolik sistemlerle açılacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca köprünün kulelerinde köprünün dizaynı, işleyişi ve tarihi hakkında bilgilerin verildiği bir sergi bulunmaktadır. Tower Bridge Exhibition olarak bilinen bu sergide cam zeminli koridorlar, Victoria dönemi motor odaları gibi ilgi çekici alanlar bulunmaktadır.

Ayrıca buraya kadar gelmişken köprüye gidiş yolu üzerinde bulunan restoranlardan birinde Fish and Chips yiyebilirsiniz.
 
Köprüde yapacağınız yürüyüş ücretli olup fiyatları:

 • Yetişkin: £ 9.00
 • Öğrenci: £ 6.30
 • 5 15 yaş arası çocuk: £ 3.90
 • 5 yaş altı çocuk: ücretsiz
 • 2 yetişkin 1 çocuk: £ 18

Ayrıca kule anıtını da gezmek isterseniz ise:

 • Yetişkin ücreti: £10.50
 • Öğrenci: £7.20
 • Çocuk: £4.70
 • Web sitesi

++Thames Nehri üzerinde yer alan köprüye gelmek için metronun Tower Bridge istasyonunda inmeniz gerekmektedir.
 

Tower of London (Londra Kulesi)

Tower of London (Londra Kulesi)

Tower of London, Thames Nehri kıyısında, Londra'nın Tower of Hamlets ilçesinde bulunur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Londra Kulesi; 1000 yıllık bir yapıdır. Günümüze gelene kadar gözlemevi, hapishane, işkence yeri gibi birçok amaçla kullanılmış bu kule şehrin en turuistik yerlerinden biridir.

11. yüzyılda Avrupa'dan gelen Norman'ların işgaliyle İngiltere yeni bir döneme geçmiştir. Fatih William olarak anılan İngiltere Kralı'nın emriyle 1066 yılında Tower of London'ın inşaatı başlamıştır. Ortaçağ İngiliz tarihinde önemli bir yeri olan Londra Kulesi, Aslanyürekli Richard, Beyaz Kraliçe Elizabeth gibi İngiliz tarihine damga vurmuş hükümdarların ikamet ettiği saray olmuştur. Ortaçağda aktif kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır ancak Tudor hanedanı döneminde krallar ve kraliçeler buradan vazgeçmeye başlamıştır. Dönemin askeri gelişmelerinin gerisinde bir kale olarak görülüp güçlendirilmesi için çalışmalar yapılmıştır ancak yine de hükümdarların gözünden düşen bir yer olmuştur. Bundan sonraki dönemde daha çok işkence yeri ve hapishane olarak kullanılmaya başlanmıştır. Anne Boleyn, Kraliçe I. Elizabeth, Leydi Jane Grey gibi İngiliz tarihinin bilinen isimleri bu kulede tutsak olarak kalmıştır. Kompleksin içerisinde bulunan White Tower özellikle tutsakların tutulduğu yerdi.

Tower of London, 19. yüzyıldan itibaren müze olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Crown Jewels of the United Kingdom olarak bilinen hükümdarların tahta çıkarken kullandıkları 141 obje de burada bulunmaktadır. Bu seremonyal objeler arasında birbirinden değerli mücevherler, taçlar ve asalar bulunmaktadır.

Yalnız bilet gişelerinde uzun kuyruklar olduğunu hatırlatalım. İçeri girmeniz için biraz beklemeniz gerekecek. Buraya gelmek için ise en yakın metro durağı olan Tower Hill’de inmelisiniz.
 
Ziyaret Saatleri- Pazartesi’den Cuma’ya kadar: 09:00 / 17:00 arasında
 
Ücretleri;

 • Yetişkin: £ 22.00
 • Çocuk: £ 17:00
 • Aile Bileti: £ 55.10 
 • Web sitesi

Hyde Park

Hyde Park

Londra büyük bir metropol olsa da yaklaşık %47'si yeşil alanlardan oluşmaktadır. Bu yeşil alanların çoğu kraliyete ait parklardan oluşur. Şehrin dört bir yanına dağılmış birbirinden güzel bu kraliyet parklarına giriş serbesttir. Bunlardan dünyaca ünlü Londra parkı Hyde Park; şehir merkezindeki çok önemli bir parktır. Londra'nın Westminster ilçesinde bulunan parkın geçmişi aslında yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. VIII. Henry bu bölgeyi öncesinde Westminster Abbey'e ait olan bir arazi olarak aldı. Bu dönemde park olarak kullanılmamıştır ve kralların av gezileri yaptığı bir alan olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1637'de halkın kullanabileceği bir park olarak kullanıma açılmıştır. New York’un Central Park'ı kadar büyük bir üne sahip olan yeşil alan 350 dönümlük geniş bir alana yayılmıştır. Güneşlenenler, yürüyüş yapanlar, piknikçiler ve spor yapanlarıyla park küçük büyük herkesin gelmeyi tercih etiği yeşil bir cenneti andırır. Yürüyüşünüz esnasında oradan oraya koşuşturan sincaplar da görebilirsiniz. Park içerisinde Kraliçe Victoria’nın eşi için yaptırdığı bir anıt, Wellington ArkıKensington Sarayı ve bir şelale bulunmaktadır. Ayrıca parkın ana girişi Decimus Burton tarafından tasarlanan şık sütunlar ve süslemelerden oluşan the Gate'dir. 

 • Saat sabah 05:00’dan gece yarısına kadar ziyaret edebileceğiniz paka giriş ücreti yoktur. Yazları burada önemli isimlerin konserleri gerçekleşmektedir. Parka ulaşmak için metronun Hyde Park istasyonunda inmelisiniz. 

Trafalgar Square (Trafalgar Meydanı)

Trafalgar Square (Trafalgar Meydanı)

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Meydanı; şehirde yapılan kutlamaların ilk adresidir. Şehirdeki birçok gezi rotasına yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz bu yer otobüs ağının da merkezi konumundadır. Otobüslerin ilk durağı olan meydan; gece otobüslerin de kalkış noktasıdır. Meydanda anıtlar, tarihi yapılar ve önemli eserler bulunmaktadır. Meydanda Nelson SütunuNational GaleriAmiral Lod Nelson adına 1805’ye yapılan 50 metrelik sütun gibi birçok durağınız olacak. 

Trafalgar Meydanı ismini İspanya'nın Trafalgar Burnu'nda geçen Trafalgar Deniz Savaşı'ndan alıyor. 1805 yılındaki savaşta Fransa ve İspanya'ya karşı Birleşik Krallık büyük bir zafer kazanıyor. 1805 yılında bu zaferin anısına meydanın adı Trafalgar olarak değiştirilmiş. Meydan 13. yüzyıldan beri Londra'nın önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık hükümdarlarının atlarının ahılı ve eğitim alanı olmuştur. IV. George dönemine kadar bu bölge ahıl olarak kullanılmıştır ancak onun döneminde ahıllar Buckingham Sarayı'na taşınmıştır. Bu boşalan alandaki binalar da ünlü müze National Gallery'e verilmiştir. Çeşmeleri, anıtları, heykelleri ve yüzlerce güvercini ile Trafalgar Meydanı çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca bu geniş meydan yıllardır yılbaşı, noel gibi kutlamaların ve protestoların da merkezi olmuştur. Her sene noel zamanı Oslo'nun 2. Dünya Savaşı'nda İngiltere'ye duyduğu minnettarlığın göstergesi olarak hediye ettiği devasa çam ağacı da meydana kurulur.

Westminster Abbey

Westminster Abbey

Londra'nın en görkemli yapılarından birisi Westminster Abbey'dir. Westminster Sarayı'nın batısında bulunur ve pek çok Birleşik Krallık hükümdarının ve Isaac Newton, Charles Darwin gibi önemli kişinin mezarı da Westminster Abbey'nin bünyesindedir. Westminster Manastırı olarak anılan yapı aslında manastır olarak kullanılmamaktadır. Yapının temelleri 1042 yılında atılmıştır ve inşaat 10 sene sürmüştür. İngiltere Kralı Günah Çıkartıcı Aziz Edward tarafından yaptırılan yapı St. Peter's Abbey adını almıştır ve romanesk stilde tasarlanmıştır. Dinine çok bağlı olan kral aslında manastırı bir inanışa dayanarak yaptırmıştır. İnanışa göre 900'lü yılların sonunda manastırın bulunduğu yerde bir keşiş grubu yaşamıştır ve bu keşişlerin yaptığı manastırın kalıntıları da burada bulunmuştur. Daha sonra İngiltere Kralı III. Henry zamanında düzenlemeler ve eklemelerle manastır bugünkü halini almıştır. VIII. Henry manastırların zenginliklerine el koymak için bir kanun çıkarmıştır ancak Westminster Abbey'nin etkilenmemesi için manastırı 10 yıl süreyle katedrale çevirmiştir. I. Elizabeth ise yapının ne bir katedral ne de bir manastır olmasını istemeyerek yapıya direk olarak İngiltere hükümdarlarına bağlı dini bir yapı statüsü vermiştir. O günden beri pek çok İngiliz hükümdar burada taç giymiş veya evlilik törenini burada gerçekleştirmiştir. 

Günümüzde Westminster Abbey bünyesinde pek çok önemli ismin ve hükümdarın mezarı, kraliyete ait değerli sergiler ve koleksiyonlar bulunmaktadır. Giriş ücreti yetişkinler için £20 ve çocuklar için £9'dur.

British Museum

British Museum

Londra'nın Bloomsbury bölgesinde bulunan British Museum dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden birisidir. 13 milyonun üzerinde eserle insanlık sanatı, kültürü ve tarihine adanmış en önemli müzelerden birisidir. 1753 yılında, bilim insanı Sör Hans Sloane'ın koleksiyonlarıyla kurulan müzedeki eserler katlanarak çoğaldı ve müze bugünkü binasına taşındı.

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca eserin toplanarak sergilendiği British Museum'da eserler 10 departmana ayrılarak sergilenmektedir.

 • Afrika, Okyanusya ve Amerika
 • Antik Mısır ve Sudan
 • Asya
 • Paralar ve Madalyonlar
 • Doğal ve Tabii Kaynakların Korunması ve Bilimsel Araştırma
 • Yunan ve Roma
 • Ortadoğu
 • Britanya, Avrupa ve Tarihöncesi
 • Resimler ve Çizimler
 • Taşınabilir Antikalar ve Hazineler

Yıllık ortalama 6 milyon ziyaretçi alan müze Birleşik Krallık'ın en çok ziyaret edilen destinasyonudur. Birleşik Krallık'ta çıkarılan kanunla devlet müzelerinde ziyaretçilerden giriş ücreti alınmaz. Ancak müzeye giriş ücretsiz olsa da devasa büyüklükteki bu müzeyi hakkıyla gezmek için birkaç gün gibi çok uzun bir zaman ayırmak gerekmektedir. Veya özellikle ilgi duyduğunuz bir departmanı gezerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca müzenin internet sitesinde ziyaretçiler için ziyaret programı örnekleri de vardır. Yıl boyunca müzede geçici sergiler ve koleksiyonlar da gösterilmektedir ancak bunlar ücretlidir.

Oxford Street

Oxford Street

Londra'nın en popüler ve kalabalık yerlerinden birisidir Oxford Street. Günde ortalama 500.000 kişinin bu caddeden geçtiği düşünülmektedir. Marble Arch'tan başlayıp Park Lane'e kadar uzanan bu caddenin uzunluğu 1.9 kilometredir. 300'den fazla dükkanın bulunduğu cadde Londralılar'ın alışveriş noktasıdır ve dünyaca ünlü bütün markaların bu caddede mağazası bulunur. Ayrıca Oxford Street Avrupa'nın en yoğun caddesi olarak kabul edilmektedir ve trafik yoğunluğu büyük bir problem haline gelmiştir.

Caddenin kökenlerı Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanmaktadır. O dönemden günümüze dek yoğun olarak kullanılan bir yol olarak gelmiştir. Orta Çağ'da Tyburn Yolu olarak adlandırılmıştır ve Newgate Hapishanesi'ne götürülen mahkumlar bu yoldan götürülmekteydi. 18. yüzyılda yolun adı Oxford Caddesi olarak değiştirilmiştir. Yol boyunca yavaş yavaş konutlar yapılmaya başlamıştır ancak 19. yüzyılda kadar elit kesimin tercih etmediği bir yer olmuştur. 19. yüzyılda bir anda yol boyunca mağazaların açılmasıyla hızlı bir değişim geçirmiştir ve o dönemden itibaren özellikle lüks alışverişin merkezi olmuştur. 2. Dünya Savaşı'nda ağır hasar alan caddeyle ilgili ünlü yazar George Orwell günlüğünde caddenin harap ve boş halinden bahsetmiştir.

London College of Fashion gibi okullar, Marks and Spencer ve Burberry gibi markaların mağazaları, The 100 Club gibi canlı müzik yapan mekanlar bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca her yıl noel zamanı ışıklarla süslenen caddede ışıklarını açılışını ünlü isimler yapmaktadır.