Victoria ve Albert Müzesi

Tasarım ve süsleme sanatını odak kabul ederek göz alıcı bir müze haline getirilmiş olan Victoria ve Albert Müzesi Güney Kensington bölgesinde yer alıyor. Kuruluş yılı 1852 olan müzenin temelleri Henry Cole önderliğinde atılmış. 5 bin yıllık geçmişe sahip nesnelerin yer aldığı koleksiyon sayesinde Birleşik Krallık’ın genelinde tasarım kültürünün hızla gelişmesine katkı sağlamış.

Müze adını Kraliçe Victoria ve Prens Albert’tan alıyor. Londra’nın ilgi çekici müzelerinden bir tanesi olan Victoria ve Albert Müzesi’nde yer alan eserler arasında göz alıcı ve nefes kesici mücevherler de yer alıyor. Rönesans Dönemi’nden kalma olan bu eserler gerçekten oldukça etkileyici güzelliğe sahip. Mücevherlerin yanı sıra müzede Britanya Tarihi, moda, sanat, tasarım konuları, demir işçiliği, fotoğrafçılık gibi birçok dala ait sergiler bulunuyor.

Victroia ve Albert Müzesi’nin dünyaca ünlü seramiklerinin İstanbul Pera Müzesi’nde sergilenme geçmişi ülkemizde de büyük ilgi görmüştü. Müzede sergilenen İtalyan Rönesans çömlekleri, Çin heykelleri, Sevr porselenleri, İznik çinileri gibi birçok parça zaman zaman çoğu dünya ülkesinde de sergileniyor. 4,5 milyon esere ev sahipliği eden müze Londra’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Müzenin ilgi çekici bir kısmı da Duruşma Salonu adı verilen epey büyük iki oda oluyor. Özellikle heykellere meraklı olan ziyaretçilerin müzedeki bu kısmı kaçırmaması ve yüzlerce heykeli en ince ayrıntısına kadar incelemek için müzeye yaklaşık 2 saat ayırmak gerekiyor.

Grup olarak gezmeyi düşünenlerin müze ziyaretinden önce tur ayarlaması daha keyifli ve düzenli bir gezi olmasını sağlayabilir. Bunun için detaylı bilgilere müzenin web adresinden ulaşılabilir. (https://www.vam.ac.uk/)

Ziyaret Bilgileri: Victoria ve Albert Müzesi’nin ziyaret gün ve saatleri cuma günü 10:00 – 22:00 iken, diğer günler 10:00 – 17:45 şeklindedir. Giriş ücreti olmayan Victoria ve Albert Müzesi’nde bazı sergi ve organizasyonlar ücrete tabii olabiliyor. Bununla ilgili gerekli bilgiyi danışmadan veya internet adresinden öğrenebiliyorsunuz.

Adres: Cromwell Road, London, SW7 2RL

Yol Tarifi: Otobüsü tercih edecekler 14, 430, 74 ve C1 no’lu otobüsleri kullanabilir. Tren için Heathrow Express ile müzeye ulaşmak mümkün.

Yakın Yerler: The London Oratory, Doğal Tarih Müzesi