Londra'nın en popüler ve kalabalık yerlerinden birisidir Oxford Street. Günde ortalama 500.000 kişinin bu caddeden geçtiği düşünülmektedir. Marble Arch'tan başlayıp Park Lane'e kadar uzanan bu caddenin uzunluğu 1.9 kilometredir. 300'den fazla dükkanın bulunduğu cadde Londralılar'ın alışveriş noktasıdır ve dünyaca ünlü bütün markaların bu caddede mağazası bulunur. 

Tüm popülerliğinin yanında Oxford Street Avrupa'nın en yoğun caddesi olarak kabul edilmektedir ve trafik yoğunluğu büyük bir problem haline gelmiştir.

Caddenin kökenlerı Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanmaktadır. O dönemden günümüze dek yoğun olarak kullanılan bir yol olarak gelmiştir. Orta Çağ'da Tyburn Yolu olarak adlandırılmıştır ve Newgate Hapishanesi'ne götürülen mahkumlar bu yoldan götürülmekteydi. 18. yüzyılda yolun adı Oxford Caddesi olarak değiştirilmiştir. Yol boyunca yavaş yavaş konutlar yapılmaya başlamıştır ancak 19. yüzyılda kadar elit kesimin tercih etmediği bir yer olmuştur.

19. yüzyılda bir anda yol boyunca mağazaların açılmasıyla hızlı bir değişim geçirmiştir ve o dönemden itibaren özellikle lüks alışverişin merkezi olmuştur. 2. Dünya Savaşı'nda ağır hasar alan caddeyle ilgili ünlü yazar George Orwell günlüğünde caddenin harap ve boş halinden bahsetmiştir.

London College of Fashion gibi okullar, Marks and Spencer ve Burberry gibi markaların mağazaları, The 100 Club gibi canlı müzik yapan mekanlar bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca her yıl noel zamanı ışıklarla süslenen caddede ışıklarını açılışını ünlü isimler yapmaktadır.