Tower of London

Şehrin en özel, görkemli ve birçok amaca hizmet etmiş yapılarından bir tanesi: Londra Kalesi… Zamanında kraliyet sarayı, darphane, hapishane, hayvanat bahçesi olarak bile kullanılan Londra Kalesi geçmişinde birçok acımasız olaya ev sahipliği etmiş.

1000’li yılların başından itibaren şehrin en korkulan, en kasvetli yapılarından bir tanesi olan Londra Kalesi aynı zamanda London Tower olarak da biliniyor ve günümüzde şehrin en görkemli, turistik cazibe mekanlarından bir tanesidir.

Londra Kalesi I. William tarafından 1078 yılında beyaz kulesi ile ortaya çıkmış. Bu kulenin yapım amacı şehri korumak olsa da seneler içinde gelen krallar sırayla ekleme yapıp yapıyı iyice genişletmiş. III. Henry zamanında en geniş haline kavuşan Londra Kalesi daha sonrasında darphane, hapishane gibi amaçlarla kullanılmış.

III. Henry zamanından buraya kraliyet mücevherleri taşınmış. Londra Kalesi’nin Jewel House bölümünde 2,2 kg ağırlığa sahip Aziz Edward Tacı gibi birçok göz alıcı mücevher burada sergileniyor.

Kraliyet zırhlarının sergilendiği ve kalenin ilk yapılan bölümü olarak en eski tarihe sahip Beyaz Kule, aynı zamanda Londra’nın en yüksek yapısı özelliğine sahip.

Kanlı Kule yani Bloody Hall, adını Kral III. Richard’ın yeğenleri ve abisinin öldürülüp, 200 yıl sonra burada çocukların iskeletine rastlandığı için bu isimle anılıyormuş. Bu olaya dair hikâye ve görseller Kanlı Kule bölgesindeki sergide yer alıyor.

Bunlar dışında Londra Kalesi’nde gezilecek diğer bölgeler St. John Şapeli, III. Henry tarafından Thames Nehri kıyısında 1220 yılında inşa ettirilen Orta Çağ Sarayı, soyluların ve hizmetçilerinin hapse mahkûm edildiği Beuchamp Kulesi, idamın gerçekleştiği açık alan olan Tower Green şeklinde sıralanıyor.

Ziyaret Bilgileri: ise Pazar ve pazartesi günleri 10:00 – 17:30, diğer günler 09:00 – 17:30 saatlerinde ziyarete açık. Giriş ücreti ise yetişkinler için 24.70 Pound. 16 yaş üzeri öğrenciler ve 60 yaş üzeri bireyler için 19,70 Pound, 15 yaşına kadar çocuklar için 12,75 Pound olarak belirlenmiş. Giriş yerine internet üzerinden bilet satın almak daha hesaplı oluyor.

Adres: St Katharine's & Wapping, London EC3N 4AB, Birleşik Krallık

Yol Tarifi: Londra Kalesi’ne ulaşım için metronun Tower Hill durağında inmek yeterli oluyor.

Yakın Yerler: Trinity Square Gardens, Trinity Hill Memorial, St. Katharine Docks