Londra Ulusal Galeri

London National Gallery yani Ulusal Galeri Orta Çağ döneminden 20. yy.’a kadar uzanan geniş bir zaman dilimine ait sayısız eserin sergilendiği bir müze. İçindeki eserler ile gerçekten çok ama çok özel olduğunu söyleyebileceğimiz Ulusal Galeri, resim sanatının güzel ve özel örneklerine ev sahipliği ediyor.

Ulusal Galeri’de eserlerin toplanması banker John Julius Angerstein’ın koleksiyonunun İngiliz hükümeti tarafından satın alınması ile başlayıp yapılan ciddi bağışlar üzerine de kuruluşundan 10 yıl sonra genişletilmek üzere yenilenmiş. Yıllar geçtikçe daha da zengin ve özel bir koleksiyon haline gelen Ulusal Galeri eserlerinde hayranlıkla izlenecek birçok eser bulunuyor.

Trafalgar Meydanı’nın ucunda yer alan müzenin kuruluş yılının 1824 olduğu biliniyor. Ulusal Galeri içinde yer alan eserlerin ait olduğu muhteşem sanatçıların birkaçı Leonardo Da Vinci, Albrecht Dürer, Van Dyck, Rubens, Poussin, Goya, Pissarro, Degas, Ingres, Turner, Rembrandt, Botticelli, Van Gogh, Renoir…Bu liste böyle uzayıp giderken Londra’ya gitmişken mutlaka burayı ziyaret ederek bu sanatçıların harika eserlerini kendiniz görmelisiniz. Müzeye gittiğinizde görmeden çıkmanız gereken eserlerden bazılarını listelemek gerekirse:

Tiger in a Tropical Storm – Henri Rousseau – 1991

Bathers at Asnieres- George Pierre Seurat – 1884

Venus and Mars- Sandro Botticelli – 1483

The Virgin of the Rocks – Leonardo Da Vinci – 1495-1508

12 Sunflowers in Vase (ilk versiyon)- Vincent Van Gogh – 1888

The Boulevard Montmarte at Night – Camille Pissarro – 1898

Şeklinde sıralanabilir.

Müzenin en güzel özelliklerinden bir tanesi de yıllık yaklaşık 6 milyonluk ziyaretçi sayısına rağmen herhangi bir giriş ücreti istemiyor olması. Londra Ulusal Galeri, İngiltere’nin en fazla ziyaret edilen üçüncü, dünyanın en çok ziyaret edilen beşinci müzesidir. Müzeyi eksiksiz bir şekilde gezmek için buraya mutlaka 3 saat ayırmak gerekiyor.

Ziyaret Bilgileri: Cuma günleri hariç her gün 10:00 – 18:00, cuma günü 10:00 – 21:00. Ulusal Galeri’ye giriş ücretsiz.

Adres: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN, Birleşik Krallık

Yol Tarifi: Müze çok merkezi bir yerde bulunduğu için birçok tren ve metro hattı buradan geçiyor. Charing Cross durağında inip çok az yürümeniz yeterli.

Yakın Yerler: Trafalgar Meydanı, IV. George Heykeli,