Dünyanın en kendine has, sıra dışı atmosferiyle görenleri şaşırtan, heyecanlandıran ve kesinlikle tam bir günü geçirmek için ideal olan en güzel Londra lokasyonu: Camden Town. Londra’nın İstanbul Karaköy ve Kadıköy civarlarına sıkça benzetilen bölgesi olan Camden Town her türlü tuhaflığa ev sahipliği ediyor denilebilir.

Burası tam bir ‘her yerden, her şeyden biraz biraz’ konseptli bir mahalle denilebilir. Dünyanın hemen her yerine ait mutfaklarından yemekler mi dersiniz, çeşit çeşit ürünlerin yer aldığı panayır, Pazar tarzı yerler mi…Camden Town resmen filmlerde bir oda içindeki normal bir kapının açılmasıyla bambaşka bir dünyaya geçişi simgeliyor. Londra’nın gayet normal bulduğunuz oldukça şık veya popüler herhangi bir yerinde inip Camden Town’da indiğinizde tam olarak bu hissi yaşıyorsunuz.

Garip insanlar alışık olmayanların biraz gözünü korkutuyor, bu doğru, nereden ne geleceğini tahmin etmek de hiç kolay değil. Yine de bu alışık olmadığınız kesimden insanların dik dik gözünün içine bakmaz, dünya mutfaklarının tadına, bölge pazarlarının ürünlerine odaklanırsanız herhangi bir sorun olmayacaktır.

Hem turistler hem de Londra’da yaşayan insanların özellikle hafta sonu akın ettiği CAmden Town’da çok sayıda market bulunuyor. Camden Lock Market, Camden Lock Village, Camden Market, Stables Market, Inverness Street Market, Electric Ballroom.

Electric Ballroom; kıyafet satılan ve yalnızca pazar günleri açılan bir pazar.

Inverness Street; Restoranlar, barlar, meyve sebze tezgâhları, kıyafet ve aksesuar gibi birbirinden alakasız her türlü şeyi bulabileceğiniz bir pazar.

Stables Market; Vintage ve sıra dışı kıyafetlerin yer aldığı 700’ün üzerinde dükkânın bulunduğu Chalk Farm Yolu üzerinde kurulan bir pazar.

Camden Lock Market; Camden Town’ın en uğranması gereken pazarı denilebilir. Lezzetli ve ucuz fast food yiyecekler, kitaplar, el işi ürünler, giysiler, kostümler kısacası ne ararsanız bulabileceğiniz zengin pazarlardan bir tanesi.

Camden Market; 200’ün üzerinde tezgahla kurulmuş olan Camden Market kıyafet ve aksesuar başta olmak üzere çok uygun fiyata alışveriş yapmak isteyenler için en ideal pazarlardan bir tanesi.

Camden Lock Village; Regent’s Kanal’ın yanında yer alan pazarda yine aklınıza gelebilecek birbirinden alakasız çok çeşitli ürünler yer alıyor.

Pazarlar dışında Camden Town’da yapılacak şeyler arasında dünya mutfaklarının tadına bakmak geliyor diye zaten en başta da belirtmiştik. Bunun yanı sıra tekne turuna katılabilir, canlı müzik yapan jazz barlara takılabilir veya sadece kanal boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Camden Town ile ilgili yapmanız gereken tek şey burayı görmeden dönmemek olmalıdır.

Adres: 32 Camden Lock Place, London NW1 8AF, England

Yol Tarifi: Ulaşım için Camden Town veya Chalk Farm isimli metro istasyonlarını kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Camden Town, Camden Locks Canalside