Piccadilly Circus

Piccadilly Circus yani Piccadilly Meydanı, Londra’nın en işlek, en hareketli meydanlarından bir tanesidir. Hatta Londra’da hareketli bir yere gitmek için araştırma yaptığınızda ilk sırada Piccadilly Circus çıkacaktır. Shaftesburry Bulvarı, Regent Caddesi ve Piccadilly Caddesi olarak üç caddenin birleştiği bu meydanda hem neşeli kalabalıklara hem de tarihi yapılara rastlamak mümkündür.

17. ve 18. yy.’a ait yapılarının yanı sıra turistler kadar Londra halkının da yoğun ilgi gösterdiği bir bölgedir. Birçok mağaza ve alışveriş merkezi de Piccadilly Circus’u hareketli kılan nedenler arasında yer alıyor. Meydanın bir de simgesi bulunuyor: Eros heykeli. Bu heykel 1893 yılında meydana dikilmiş. Burada hem gece hem de gündüz vakit geçirmenin keyfi ayrı oluyor.

Piccadilly kelimesi aslında yakalıkçı anlamına geliyor. Meydana bu ismin verilme hikayesi ise şöyle: 17. yy.’da birçok insanın kullandığı fırfırlı yakalıkları üreten Robert Baker isimli terzi ününe ün katmış ve kraliyet ailesine kadar şöhretini ulaştırmış. Yakalıkları gittikçe ilgi görmeye başlayan bu terzi bu meydanda oldukça büyük bir dükkân açmış ve meydanın adı o zamandan beri Piccadilly yani yakalıkçı olarak anılmaya başlamış.

Piccadilly’e gitmişken özellikle görülmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor.

Alışveriş: London Trocadero, Barbour International, Lillywhite, Fortnum & Mason

Yeme – içme: Ritz Otel, Rainforest Cafe

Adres: Piccadilly Circus, London W1J 9HS, England

Yol Tarifi: Piccadilly Circus’a ulaşım için Oxford metro istasyonunda inebilirsiniz. Regent Caddesi boyunca yürüdüğünüzde bu meydan en sonda karşınıza çıkıyor.

Yakın Yerler: Piccadilly Craft market, Criterion Theatre