National Gallery Londra

Türkçesiyle Ulusal Galeri, 19. yüzyılın başındaki kuruluşundan itibaren zenginleşmeyi sürdürmüştür. 1824 yılında Avam Kamarası, aralarında Raffaelllo ve Rubens’in eserlerinin de bulunduğu 38 önemli eserin satın alınmasına ikna edilmiş, böylece ulusal koleksiyonun temeli atılmıştır. Yıllar içinde zengin yardımseverlerden gelen bağışlarla, koleksiyon, yaklaşık 2300 esere ulaşmıştır. Yunan Canlandırmacı tarzdaki ana galeriyi William Wilkins tasarlayıp inşa etmiştir (1833-8). Bir süpermarket işletmesinin finanse ettiği, yapımı 1991 yılında tamamlanan Sainsbury Kanadı ise sol taraftadır.

Fotoğraf | National Gallery, Londra

Ulusal Galeri, 2.300’ü aşkın parçaya sahiptir ve bunların çoğu sürekli olarak sergilenir. Koleksiyon 13. yüzyıl Cimabue’nin erken çalışmalarından, 19. yüzyıl Empresyonistlerine kadar çeşitlidir; Felemenk, erken İtalyan Rönesansı ve 17. yüzyıl İspanyol resimlerinde daha güçlüdür. İngiliz koleksiyonunun çoğu Tate Brirain’da sergilenir; Tate Modern ise uluslararası modern sanata yoğunlaşmıştır.

ERKEN RÖNESANS (1250 – 1500): İTALYAN VE KUZEY RESMİ

Duccio’nun Siena katedrali altar panosu için yaptığı Maestà’dan üç panel en eski resimler arasındadır. Döneme ait bir diğer İtalyan eseriyse yine Duccio’nun çarpıcı Madonna’sıdır.

İngiltere Kralı II. Richard’ın portresinin yer aldığı Wilton Diptiği bir Fransız sanatçıya atfedilmektedir, resimde Uluslararası Gotik tarzın şiirsel zarafeti gözler önüne serilir.


Fotoğraf |The Arnolfini Portrait -Jan van Eyck

Bu tarzın İtalyan ustaları Pisanello ve Gentile da Fabriano’dur. Fabriano’nun 1426 tarihli Madonna’sı, Masaccio’nun aynı adlı ve aynı tarihli resmiyle birlikte sergilenir. Masaccio’nun ardılları Fra Filippo Lippi, Botticelli ve Uccello’nun çalışmaları da buradadır. Umbria resmi, Piero della Francesca’nın İsa’nın Doğumu ile İsa’nın Vaftizi’nin yanı sıra, Mantegna ve Bellini gibi Venedik ve Ferrara okullarının eserleriyle temsil edilmiştir. Antonello da Messina’nın Aziz Hieronymus İnananlarla resminin van Eyck’a ait olduğu sanılmıştır; Eyck’ın Arnolfini’nin Portresi ile karşılaştırıldığında bunun nedeni anlaşılır. Rogier van der Weyden ve ardılları gibi Flaman ressamların eserleri ise Sainsbury Kanadı’nda yer alır.

YÜKSEK RÖNESANS (1500 – 1600): İTALYAN, FELEMENK VE ALMAN RESMİ

Sebastiano del Piombo’nun Lazarus’un Yükselişi, orijinali Vatikan’da bulunan Raffaello’nun Tecelli’sine rakip olması için Michelangelo’nun gözetiminde yapılmıştır.

Yüksek (ya da Geç) Rönesans dönemi genellikle büyük parçalar seçilerek çok iyi temsili edilmiştir. Parmigianino’dan Madonna ve Çocuk İsa Azizlerle, Leonardo da Vinci’den Madonna ve Çocuk İsa eskizi (Madonna ismi İtalya’da Hz. Meryem için kullanılır) (asıl resmi bu eskizi kopyalayarak yapmıştır) ile Kayalıkların Bakiresi’nin ikinci versiyonu görülmeye değer güzelliktedir. Piero di Cosimo ile Tiziano’nun yumuşak hatlı çarpıcı eserleri de buradadır. Tiziano’nun Bacchus ve Ariadne’si 18402larda galeri tarafından temizlenip sergilendiğinde halk tarafından çok parlak ve renkli bulunmuştu.


Fotoğraf |The Virgin of the Rocks - Leonardo da Vinci

Felemenk ve Alman koleksiyonları biraz daha zayıftır. Yine de Holbein’ın çifte portresi Sefirler ile galerinin 1980 yılında satın aldığı Altdorfer’in İsa Annesiyle Vedalaşırken, koleksiyonun en güzel parçaları arasındadır. Hieronymus Bosch’dan, kimi zaman Dikenli Tacın Giydirilmesi olarak bilinen İsa’nın Alaya Alınışı ve Brueghel’den mükemmel bir örnek olan Müneccim Kralların Tapınması da burada görülebilir.

SAINSBURY KANADI

1991 yılında açılan kanadın planları büyük tartışma yaratmıştır. Prens Charles planı “çok sevdiği bir arkadaşının yüzünde çıkan dev bir çıban” olarak tanımlamış, yapıya son halini veren Venturi’nin çalışmaları ise fazla uzlaşmacı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiştir.


Fotoğraf | Sainsbury Wing

Önemli geçici sergiler burada düzenlenir. Dokunmatik ekranlardan oluşan etkileşimli Artstart rehberiyle (barda da var) koleksiyon hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
FELEMENK, İTALYAN, FRANSIZ VE İSPANYOL RESMİ (1600 – 1700)

National Gallery’nin muhteşem Felemenk koleksiyonunda Rembrandt’a tam iki salon ayrılmıştır. Ayrıca Vermeer, I. Charles’ın atlı portresinin de dahil olduğu Van Dyck’ın yanı sıra, Rubens’in (ünlü Hasır Şapka) çalışmalarına yer verilmiştir.
İtalya’dan Carracci ile Caravaggio eserleri ile Salvatore Rosa’nın kendi portresi burada görülebilir.


Fotoğraf | Self Portrait at the Age of 63 - Rembrandt

Fransız resimleri arasında ise Philippe de Champaigne imzalı muhteşem bir Kardinal Ricbelieu portresi yer alır. Claude’un deniz manzarası Saba Melikesi Turner’ın isteği üzerine kendi tablosu Dido Kartaca’yı Kurarken’in yanına asılmıştır.
İspanyol okulu Murillo, Velázquez, Zurbaran ve diğer sanatçılar tarafından temsil edilmiştir.

VENEDİK, FRANSIZ VE İNGİLİZ RESMİ (1700 – 1800)  

Galerinin 18. yüzyıl tarihli en ünlü eserlerinden biri Canaletto’nun Taş Ustalarının Avlusu resmidir. Longhi ve Tiepolo ise temsil edilen diğer Venedikli ressamlardır.


Fotoğraf | Mr and Mrs Andrews – Thomas Gainsborough

Fransız koleksiyonunda Rokoko ustaları Chardin, Watteau ve Boucher’ın yanı sıra, manzara ve portre ressamlarına da yer verilir.

Gainsborough’nun Bay ve Bayan Andrews ile Sabah Yürüyüşü ziyaretçilerin gözdesidir. Rakibi Sir Joshua Reynolds ise Klasik eserleri ve daha samimi portreleri ile temsil edilmiştir.

İNGİLİZ, FRANSIZ VE ALMAN RESMİ (1800 – 1900)

19. yüzyılın başat konularından biri olan manzara resmi, Constable ve Turner’ın yanı sıra, Fransız ressamlar Corot ve Daubigny’nin çalışmalarıyla da temsil edilmektedir. Constable’ın Saman Arabası, Turner’ın ise Deniz Kazası görülmeye değer.


Fotoğraf | Calais Pier – William Turner

Romantik akımdan Géricault’un canlı eseri Şimşeğin Ürküttüğü At ve Delacroix’nın bazı çalışmaları ilgi çekicidir. Her ne kadar Romantizm’den izler taşıdığı düşünülse de, Ingres’ın biraz daha ölçülü ve Klasik sayılabilecek tarza sahip Mme Moitessier’si de buradadır.

Empresyonistler ile diğer Fransız avangard ressamlar da yetkin bir koleksiyonla yansıtılmıştır. Monet’den Nilüferler, Renoir’dan Tiyatroda, Van Gogh’dan Günebakanlar ve Rousseau’nun ünlü orman manzaralarından kaplanların kâşifleri avladığı Şaşırtıcı dikkate değer. Seurat’nın eseri Asnières’de Denize Girenler, sanatçının daha sonra geliştirdiği noktacı teknik kullanılmamış ama sonra resmin bazı kısımlarını renkli noktalar kullanarak yeniden çalışılmıştır.
 
Ziyaretçi Bilgileri:
Açık Olduğu Saatler: Her gün saat 10:00 ile 18:00 arası, Cuma günleri 21:00’a kadar ziyarete açıktır. 1 Ocak ve 24 – 26 Aralık’da müze ziyarete kapalıdır.
 
Açık Adres: The National Gallery
Trafalgar Square, London WC2N 5DN
 Ayrıntılı Bilgi:www.nationalgallery.org.uk