Sakarya’daki Festivaller

munich-1220908_1280.jpg

Yıl içerisinde çok büyük festivallere ev sahipliği yapmasa da, Sakarya’da ve ilçelerinde sene boyunca düzenlenen birçok festival ve şenlik bulunmaktadır. Sakarya ve ilçelerinde düzenlenen festivallerden bazılarının detayları aşağıdaki gibidir.

Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali: Her sene temmuz ayının son haftalarında Karasu ilçesinde düzenlenen festival, 30 yıldan uzun bir süredir düzenlenmektedir. Festivalde Karasu ilçesinin Türkiye’ye tanıtımıyla birlikte ilçedeki turizme katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Festival boyunca birçok konser ve etkinlik düzenlenmektedir.

Geleneksel Hıdırlık Doğa Kültür ve Turizm Şenliği: Sakarya’nın Taraklı ilçesinde düzenlenen ve Hıdır Dede Türbesi’nin tanıtımının amaçlandığı şenlikte Resim ve Fotoğraf yarışmaları, Halk oyunları gösterileri ve ücretsiz pilav dağıtımı gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Sapanca Soğucak Yayla Şenliği: Sapanca’ya 17 kilometre uzaklıkta bulunan Soğucak Yaylası’nda temmuz aylarının ikinci haftası gerçekleşen festivalde yayla en yoğun günlerini yaşamaktadır. Şenlik kapsamında bisiklet ve at yarışları, karakucak güreş müsabakaları ve halk konserleri düzenlenir.

Dartılı Keşkek ve Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni: Her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalde sema gösterileri, halk konserleri ve havai fişek gibi etkinlikler bulunur. Halka Sakarya mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan dartılı keşkeğin dağıtıldığı şölende yöre çocukları için toplu bir sünnet töreni de düzenlenmektedir.

Yukarıda detayları verilen festival ve şenlikler dışında Sakarya il sınırlarında yıl içerisinde haziran ayının son haftasında Yeşil Yurt Yayla Şenlikleri, temmuz ayının başında Söğütlü Geleneksel Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali, Kerem Ali Zirve Yürüyüşü ve Çiğdem Yaylası Şenlikleri gibi çeşitli festivaller düzenlenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.