Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

110449,yeni-terminal-800x600.png

Sakarya, İstanbul – Ankara otoyolu üzerindeki konumu ile ulaşımı kolay bir ilimizdir. İl merkezine karayolu ve demiryolu ile ulaşma imkânı bulunurken Sakarya merkezinde havalimanı bulunmaz.

Sakarya’ya özel araç ile seyahat edilecek ise İstanbul’dan yola çıkarak E80 otobanı üzerinden Kocaeli ve Sapanca rotası ile 161 kilometre sonra ulaşılabilir. Ankara’dan Bolu, Düzce rotası kullanılarak 310 kilometre, İzmir’den ise Balıkesir,Bursa ve Yalova rotası ile 506 kilometre sonra Sakarya’ya ulaşmak mümkündür.

İl merkezine yakın bir konumda bulunan Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin birçok yerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali, İstanbul’un Karadeniz ve İç Anadolu ile bağlantı yolları üzerinde bulunduğu için Türkiye’deki en işlek otobüs terminallerinden biridir. İl merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan otobüs terminalinden merkeze ulaşım genellikle otobüs firmalarının servisleri ile sağlanır.

Sakarya’ya ulaşmak için bir diğer alternatif ise trendir. İstanbul – Ankara yüksek hızlı tren rotası üzerinde bulunan Sakarya’ya hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan yüksek hızlı trene binerek Arifiyedurağında inip ulaşmak mümkündür. İstanbul Pendik’ten kalkan yüksek hızlı trenler yaklaşık 1 saat 10 dakika sonra Arifiye durağına ulaşmaktadır. Ankara yönünden ise yaklaşık 3 saat sonra Arifiye durağına ulaşılabilir. Gün içerisindeki tüm yüksek hızlı tren seferleri Arifiye durağında durmadığı için bilet alırken Arifiye durağında duran seferler seçilmelidir.

Her ne kadar Sakarya’da havalimanı olmasa da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı nedeniyle Türkiye’nin uzak noktalarından Sakarya’ya seyahat edecekler için havayolu da önemli bir opsiyondur. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sakarya’ya yaklaşık 120 kilometre sonra ulaşılabilir. Havayolu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen yolcular için bazı uçak firmalarının servisleri ile birlikte özel firmaların da Sakarya’ya servisi bulunmaktadır.