Google+

Balıkesir

AVRUPATürkiyeBalıkesir
Balıkesir - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 1.197.000 / İklim: Akdeniz ve Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün

Balıkesir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Balıkesir, ülkemizin en kalabalık on yedinci şehridirTürkiye’nin kuzeybatısında bulunur ve Bursa, KütahyaManisaİzmir ve Çanakkale ile komşudur. Büyükşehir statüsündeki şehrin 20 ilçesi vardır. Bu ilçeleri şöyle sıralamak mümkündür: Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk. Marmara ve Ege Denizi’ndeki 22 adaya sahiptir. Ancak Cunda Adası dışında bu adalarda yaşam yoktur.
 

Tanıtım Videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir’in tarihi bu kadar eskiye dayanınca her köşesinden ayrı bir özelliği çıkıyor. Yaz aylarında çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan Balıkesir, denize girmek isteyenleri ödüllü sahilleriyle, keşfedilmeyi bekleyen masmavi koylarıyla, geçmişe dönmek isteyenleri daha önceden ev sahipliği yaptığı antik şehirlerden kalan kalıntılarıyla, tüm ciğerlerine tertemiz oksijeni çekmek isteyenler içinse yüksek Kaz Dağları ile karşılıyor. Antik kent kalıntıları, doğa ile iç içe parkları, mavi bayraklı sahilleri, müzeleri gezilebilecek yerlerden sadece birkaçı.

Balıkesir Marmara Bölgesi’nde hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehirdir. Türkiye’nin kuzeybatısında bulunur. Balıkesir; Bursa, Kütahya, Manisa, İzmir ve Çanakkale şehirlerine komşudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Akdeniz iklimine sahip olan Ege ve Marmara kıyılarında yazlar sıcak geçer. Kış aylarında Ege kıyılarında yağışlı ve ılık olurken doğuya doğru karasal iklim kendini göstermeye başlar. İç kesimlerde kışın hava koşulları daha soğuk ve sert geçer. Balıkesir, mavi bayraklı sahilleri ve denizi için yaz aylarında, Kaz Dağları’nda doğanın uyanmasını izlemek içinse bahar aylarında görülmelidir.

İstanbul’dan tarifeli feribot ve deniz otobüsleriyle iki saatte Bandırma’ya ulaşabilir, dilerseniz uçakla Edremit’te bulunan Koca Seyit Havaalanı’na gidebilirsiniz. Aynı zamanda birçok şehirden, seyahat firmaları dönemlere bağlı olarak günde birkaç defa otobüs seferleri düzenlemektedir. 6 saat süren, 6 Eylül Ekspresi ile İzmir, Manisa, Balıkesir, Bandırma rotasını izleyerek tren yolculuğu da yapılabilir. Özel araçla da ücretli veya şehir içlerinden geçen yolları tercih ederek Balıkesir’e gidilebilir.

Balıkesir Nerede Kalınır?

Yaz turizmi oldukça gelişmiş olan Balıkesir’de yaz tatilinizi geçirmek istiyorsanız Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı olan sahilleri seçebilirsiniz. Birçok fiyat alternatifi olan konaklama seçenekleri arasında oteller, moteller ve pansiyonlar bulunuyor. Özellikle bayram dönemlerinde ve temmuz sonu ile ağustos başında bu bölgede büyük bir yoğunluk oluyor. Turizmin geliştiği Erdek, Ayvalık, Edremit gibi yerlerde de otel fiyatları sezonda oldukça artıyor ve haftalar öncesinden tükeniyor. Otel odası bulamazsanız veya daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız apart otelleri ve kiralık odaları da değerlendirebilirsiniz. Ama bu seçeneklerin de sezon döneminde pahalı olabileceğini hatırlatmamızda fayda var. Bu anlamda rezervasyonları biraz önceden yapmanız yararınıza olacaktır. İsterseniz sezonluk olarak da yazlık evler kiralayabilirsiniz. Erdek ve Ocaklar beldesi bölgesinde koy boyunca sıra sıra oteller bulunuyor. Birçok fiyat alternatifinin olduğu bu otellerde oda tutup her gün farklı bir Kapıdağ Koyu’nu gezebilirsiniz. Yoğun dönemlerde köy içlerinde yaşayan halk evlerini daha uzağa taşıyor ve kendi evlerini kiraya veriyorlar. Plansız bir şekilde yola çıktıysanız “kiralık ev/oda” yazılı kâğıtları da ihtimalleriniz arasına alabilirsiniz.

Otel olarak eski Rum evlerinin restore edilip tekrardan turizme kazandırılmış olanları tercih edebilirsiniz. Eski taş evleri konaklamak için seçerseniz yörenin havasına daha çabuk kapılıp bölgeyi tam anlamıyla yaşayabilirsiniz. Balıkesir merkezini gezmek isteyenler içinde şehir merkezinde birçok alternatif var. Beta ResidenceAltın OtelWillmont Hotel bunlardan bazıları. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bu otelleri değerlendirebilirsiniz.

Şifalı kaplıca sularından yararlanmak istiyorsanız Gönen bölgesinde birçok kaplıca oteli var. Burada odanızdaki banyoda kaplıca suyunu kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı otellerin kendine ait kaplıca suyu ile dolu havuzları var. Dilerseniz kaplıcası olmayan bir otelde daha uygun fiyata konaklayıp, gün içinde kaplıca suyu olan otellerde saatlik oda kiralayabilirsiniz. Sadece banyo kiralayabileceğiniz oteller de mevcut.

Doğa ile iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız Kaz Dağları’ndaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kaz Dağları’nın muhteşem havasını içinize çekerek gün içinde parkurlarda yürüyüş yapabilir, şelaleleri, küçük akarsuları keşfedebilirsiniz.


Balıkesir Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Balıkesir Otelleri

Balıkesir ilçeleri arasında BTT (Balıkesir Toplu Taşıma) ile ulaşım sağlanır. Bu araçları kullanmak için BalKart’ı bayilerden almak gerekmektedir. Bu kartlara para yükleyerek şehir içinde ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak toplu taşıma araçları bazı bölgelerde, belli bir saatten sonra hizmet vermemektedir. Gidilen yer ve dönem göz önüne alınarak bu bilgiler kontrol edilmelidir. Duraklar ve kalkış saatleri için Balıkesir Belediyesi’nin resmi internet sayfasında tüm bilgiler yer almaktadır.

İlçe içindeki ve ilçeler arasındaki ulaşım BBT ile sağlanabilirken, Kapıdağ Yarımadası’ndaki köylere Erdek Otobüs Terminali’nden ve Bandırma minibüs duraklarından kalkan minibüslerle ulaşılabilir. Taksi kullanmak ise bir başka alternatiftir. Yazlık bölgelerde bisiklet ulaşım için en kolay ve hızlı yollardan biridir. Özel araçlarınızla da şehir içi ulaşımını sağlayabilir, toplu taşımın gitmediği birçok noktaya gidebilirsiniz.

Koylar arası ulaşım için Ayvalık, Edremit, Erdek, Ocaklar gibi sahil bölgelerinde, birçok tekne kiralanabilmektedir. Bu tekneler hem ulaşım aracı olarak, hem de tüm gün koyları gezmek amacıyla kullanılabilmektedir. Aynı zamanda limana demirli olan gezi teknelerini tercih edip hem bölgeyi gezebilir hem de çevredeki köylere ulaşım sağlanabilmektedir. Avşa Adası ile Erdek arasında kalan Paşalimanı Adası’na da bu şekilde gidebilirsiniz. Bu teknelerin biletleri için otel resepsiyonundan veya teknelerin önündeki stantlardan yardım alınabilmektedir. Erdek’ten kalkan ve yaz sezonunda her gün Avşa Adası’na giden deniz motorları bulunmaktadır. Ocaklar Sahili’ne de uğrayan bu deniz motorunun biletleri Erdek Limanı’nda ve Ocaklar İskelesi’nde satılmaktadır.

Balıkesir Mutfağı
 

Marmara bölgesinde olsa da Ege kıyısına sahip olduğu için iki bölgenin de yemek kültüründen biraz etkilenmiş Balıkesir. Kendi topraklarında yetiştirdiği ürünleriyle, hayvancılıktan gelen sütü kullanarak süt ürünleriyle kendi mutfağını oluşturmaktadır.

Yemeklere gelecek olursak şerbetli kek arasında kaymak konarak yapılan Balıkesir kaymaklısıkaranfilli ekmek, Bigadiç ilçesinden ismini alan Bigadiç güveci oldukça ünlüdür. Bu güveci diğerlerinden ayıransa oğlak eti ile yapılmasıdır. Yine aynı böğe ile özdeşmiş Bigadiç helvası da denenebilir. Boyut olarak Kayseri mantısından daha büyük olan ve kıymasız yapılan Balıkesir mantısı, üzerine tavuk ve haşlanmış nohutla servis edilmektedir. Aynı zamanda saçaklı mantı olarak da bölgede bilinmektedir. Sahil kısımlarında birçok deniz ürünü yapılmaktadır. Kuru üzüm ve baharatlı pirinçle doldurulan kalamar dolmasımidye dolması ve sezona göre değişen balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Yazlıkların çoğunlukta olduğu sahil kesiminde yazlıkçılar öğleden sonra küçük tekneleriyle balık tutmaya çıkıyorlar. Bereketli güne denk gelirse iskelede tuttukları balıkları satarken görebilirsiniz. Buranın en ünlü tatlılarından höşmerimi her yerde hazır paketlerde görebilirsiniz. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de geçen bu peynir tatlısı Edremit yakınlarındaki Havran ilçesinin de simge lezzeti. Ayrıca şerbetli bir hamur tatlısı olan mafiş tatlısı da Balıkesir de yenebilir.

Balıkesir merkezinde gece hayatı daha çok Milli Kuvvetler Caddesi’nde yaşanıyor. Sezon başladığındaysa sahil kenarları daha çok hareketleniyor. Eğlenmek için şehir merkezindense daha çok sahil bölgeleri tercih edilebilir. Yaz ayları ile kalabalıklaşan sahil kısmı eğlencenin de dozunu arttırıyor. Ayrıca eğlenmek için birçok alternatif sunuyorlar.

Yaz aylarında sabahı sahillerde geçiren turistler ve yerliler akşamları sokağa çıkıyor. Yemekten sonra bir yürüyüşle gece hayatına geçiş yapılabilir. Sıcak gecelerde bu bölgenin gece hayatı da oldukça yoğun oluyor. Otelinizde ya da seçtiğiniz restoranda akşam yemeğinizi canlı müzik eşliğinde yiyebilir ya da yedikten sonra canlı müzik yapan kafeleri tercih edebilirsiniz. Aileler için belde sahillerinde birçok aile çay bahçesi var. Ayrıca Erdek’te kayalar arasında yapılan Kaya The Rock açık hava diskosunda gönlünüzce dans edebilirsiniz. Sakin bir gece geçirmek isterseniz. deniz kenarına inip kumsalda oturabilirsiniz. Kumsalda ateş yakıp gitar çalanları dinleyebilir, kum üzerindeki şezlonglara uzanıp milyonlarca yıldızı görebilirsiniz. Şehrin ışıklarından uzak kalınca kayan yıldızları daha rahat görebilir, dilek dileyebilirsiniz. Cunda Adası’nda Yunan kültürünün etkilerini taşıyan tavernalara gidebilirsiniz, ya da Cunda’nın güzel taş sokaklarında yürüyerek adayı gece keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda Cunda Adası’nda birçok şarap evi de bulunmaktadır. Bu şarap evlerine giderek hem güzel tatlar keşfedebilir hem de atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Balıkesir’e gittiğinizde halkın geleneksel eğlencelerine katılmak kaçınılmaz olacaktır. Sinemadan müziğe birçok etkinliğe katılabilir, ilçelerin kendilerine özgü yaptığı festivallerle yöre halkını daha iyi tanıyabilirsiniz. Özellikle Zeytinli Rock Festivali son dönemlerde ünlenmiş bir festival olup günden güne ziyaretçi sayısı artmaktadır. Balıkesir’in bazı festivallerini aşağıda sizler için sıraladık.

Zeytinli Rock Festivali: Edremit Dalyan Sahili’nde gerçekleşen festival oldukça ilgi görüyor. 1 hafta süren festival boyunca birçok sanatçı ve grup sahne alıyor. Geceleri kamp yaparak festivalin keyfini çıkarabilirsiniz. Konserler boyunca festivalde çeşitli etkinlikler de yapılıyor. 2016 yılında 75 sanatçı ve 150.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan festival, her sene ağustos ayında gerçekleşiyor.

6 Eylül Kurtuluş Günleri: Balıkesir’in düşman askerlerden kurtuluşunun kutlandığı 6 Eylül, Balıkesir’in birçok ilçesinde kutlanıyor. Hem şenlikler yapılıyor hem de il kutlama komitesi tarafından etkinlikler düzenleniyor.

Balıkesir Sinema Günleri: Balıkesir Amatör Sinema Derneği tarafından 10 yıldır yapılan sinema günleri, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleşiyor. 1 hafta süren bu etkinliğin güncel tarihini gitmeden önce kontrol etmek gerekiyor.

Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür Ve Turizm Festivali: Kuşcenneti Milli Parkı’nın geniş kitlelere tanıtımı yapılması amacıyla 1987 yılından bu yana yapılan festival, çevre bilincine dikkat çekmek için yapılıyor. Festival boyunca çeşitli sergiler, tiyatrolar, etkinlikler düzenleniyor.

Erdek Zamanı: 1 hafta süren festivalde ilçe meydanına stantlar kuruluyor, çeşitli konserler ve performanslar sergileniyor, ilçedeki tarihî mekânlara geziler düzenleniyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

1926059288642.jpg
 

Balıkesir’den dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız hatıra ve hediyelik ürünler şüphesiz yörenin doğal ürünleri olacaktır. Yoğurdu ile meşhur olan Manyas’tan bölgedeki ineklerden elde edilen sütle yapılan süt ürünlerini alınabilir. Aynı zamanda peynir alacaksanız vakumlatıp uzun bir süre saklayabilirsiniz. Oya Pazarı’na bile sahip olan Gönen’den iğne oyası alınabilir. Marmara’dan ise şarap almadan dönmeyin. Dursunbey’den değerli taşlardan yapılan takılar alabileceğiniz hediyelik eşya seçeneklerinin arasında. Halıları ve kilimleri ünlü olan Bigadiç ilçesindeki Yağcıbedir’den alışveriş yapmadan dönülmemesi gerekir Yağcıbedir halıları ve kilimleri dünyaca ünlüdür. Yöresel ürünlerin yanı sıra birçok ilçede büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bandırma’da Liman Alışveriş Merkezi, Altınoluk’ta Molida Alışveriş Merkezi bunlardan sadece ikisi.

Genel olarak her yerde zeytin ürünleri bulabileceğiniz Balıkesir’de zeytin, zeytinyağı ve zeytinli sabunlar tüm ilçe merkezlerinde satılıyor. Genellikle zeytinyağlı sabunlar turistlerin ilgisini çekmekle beraber hediyelik eşya olarak da götürülebilir. Höşmerimi ise tattıktan sonra eve de götürmek isteyeceksiniz. Ayvalık tostunu severseniz tostun yapıldığı özel ekmeğinden alıp evinizde de bu lezzeti yapabilirsiniz.

Eğer Ayvalık’a yolunuz düşerse Ayvalık Bit Pazarı’na uğrayıp, güzel parçalar bulabilirsiniz. Ayrıca buradan magnet ve kartpostallar da alabilirsiniz. Semt pazarı gezme şansınız olursa yöreye ait meyve ve otlardan, köylülerin yaptığı salça, zeytin, zeytinyağı gibi ürünleri alabilirsiniz.

Zabıta: 0 266 384 12 13

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 266 239 15 10