Google+

Arama formu

Çanakkale

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale hem tarihi hem de...
Devamı oku
Yangın İhbar: 110 Ambulans: 112 Alo Trafik: 154...
Devamı oku
1 Ocak – Yeni yıl 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı 23 Nisan – Ulusal...
Devamı oku
  Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, 2005 yılından bu yana...
Devamı oku
Çanakkale’nin, köklü kültürel tarihi mutfağında da yansıma bulmuştur...
Devamı oku
Çanakkale, önemli tarihi mirasa sahip bir şehir olmasının yanı sıra...
Devamı oku
Çanakkale Türkiye’nin kuzeybatısında, Doğu Trakya topraklarına bir...
Devamı oku
  Çanakkale bulunduğu konumdan dolayı geçiş iklimi etkisi altındadır...
Devamı oku
Çanakkale Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden uçuş seferleri...
Devamı oku
Çanakkale’de şehir içi toplu taşıma imkânı olarak otobüs ve minibüsler...
Devamı oku
  Çanakkale eşsiz doğal varlıkları ve tarihindeki kültürel...
Devamı oku
Çanakkale’de, Türkiye’nin birçok büyük şehrinde olduğu gibi bolca AVM...
Devamı oku
Çanakkale’de farklı beğenileri karşılayacak nitelikte ve çeşitlilikte...
Devamı oku
Çanakkale, Anadolu topraklarının kuzeybatısında yer alan, hareketli...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 6℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 22℃
Tem 25℃
Ağu 24℃
Eyl 21℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 519.793 / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Çanakkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çanakkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çanakkale, Anadolu topraklarının kuzeybatısında yer alan, hareketli ve köklü tarihiyle dikkat çeken bir kenttir. Asya ve Avrupa kıtalarının topraklarında kurulmuş olan şehir, tarihi boyunca birçok uygarlığın yerleşim yeri olmuştur. Şehrin toprakları Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen ve Türk tarihinde büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Savaşı’na sahne olmuştur. 1915-1916 yılları arasında, Gelibolu Yarımadası’nda deniz ve karada yapılan büyük mücadeleler sonucunda İtilaf Devletleri Türk kuvveti karşısında yenik düşmüş ve bu zafer Türk tarihinde önemli bir yer edinmiştir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Çanakkale Nerededir?

Çanakkale Türkiye’nin kuzeybatısında, Doğu Trakya topraklarına bir kıstak ile bağlı, Gelibolu Yarımadası ve Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir şehirdir. Avrupa ve Asya kıtalarında toprakları bulunan şehir, kuzeyde Edirne ve Tekirdağ, doğuda ise Balıkesir illeriyle komşudur. İlin sınırları içinde, Ege Denizi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, Bozcaada ve Tavşan Adaları da yer almaktadır. Çanakkale topraklarının büyük bir bölümü Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde, Edremit Körfezi’ndeki küçük bir parçası ise Ege Bölgesi’nde yer almaktadır.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?


 

Çanakkale bulunduğu konumdan dolayı geçiş iklimi etkisi altındadır. Akdeniz ve Karadeniz iklim özelliklerinin etki ettiği şehrin genel havası ılıman olarak değerlendirilmektedir. Gene de nispeten kuzeyde bir konumda yer aldığından dolayı kış mevsimindeki sıcaklıklar güneye nazaran biraz daha düşüktür. Edremit Körfezi, Akdeniz iklimi yaşarken, Gelibolu Yarımadası ve orta kısımlarda serin bir hava durumu hâkimdir. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava şehrin iklimine etki etmekte ve rüzgâr hızının artmasına sebep olmaktadır. Yıl boyunca kar yağışı az olmakla birlikte yağmur yağışı ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yoğunlaşmaya başlar. Karın şehre hâkim olduğu gün sayısı yıl boyunca 8’i geçmemektedir. Çanakkale’de denize yakın kıyı kesimlerdeki hava sıcaklığı ile iç kesimlerdeki sıcaklık miktarı farklılık göstermektedir. İç kesimlere doğru ilerledikçe yükseklik arttığından dolayı yağış miktarı da artmakta, sıcaklık düşmekte ve buna bağlı olarak da donlu günler daha uzun sürmektedir. Don olayı ise yılın bir ayı boyunca gerçekleşebilmektedir. Yıl boyunca sıcaklık miktarı, en düşük -10 ile en yüksek 38 derece arasında değişim göstermektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 14,7 derece, nem oranının ise yüzde 72,6 olduğu ölçülmüştür. En düşük sıcaklık şubat ayında görülür. En yüksek sıcaklık ise ağustosta kendini göstermektedir. Rüzgârlı bir şehir olan Çanakkale’de aralık, ocak ve şubat ayları oldukça yağmurlu geçtiğinden, iklimin şehirde vakit geçirmeye elverişli olduğu mevsimler ilkbahar ve yaz olarak değerlendirilebilir.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden uçuş seferleri düzenlenmektedir. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede bulunan havalimanından servis, otobüs ve taksi vasıtasıyla şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

İstanbul’dan Çanakkale’ye gitmek için deniz, kara yolu ve hava yolu seçenekleri mevcuttur. Uçak yolculuğu, iki şehir arasında bir saatten az sürmektedir. Kara yolu ile ulaşım ise yaklaşık 7 saat almaktadır. Eğer yolculuk İstanbul Avrupa Yakası’ndan başlıyor ise Gelibolu ve Eceabat feribotu kullanarak yolculuk süresi iki saat kısaltılabilmektedir.

Gelibolu’dan Çanakkale’ye ulaşmak için ise feribot ve motor seçenekleri mevcuttur. Gelibolu’dan feribota binerek Çardak ve Lapseki’ye ulaşılabileceği gibi Eceabat üzerinden de boğazı aşmak mümkündür. Bir diğer seçenek ise Kilitbahir’den motora binmektir.

İzmir’den Çanakkale’ye ulaşım ise kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Kara yolculuğu ortalama beş saat sürmektedir.

Ankara-Çanakkale arası ise ortalama dokuz saat sürmektedir. Eskişehir ve Bursa yolları takip edilerek Lapseki’ye varılabilmektedir.

Çanakkale şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Çanakkale'de Nerede Kalınır?

Çanakkale'de Nerede Kalınır?
 

Çanakkale eşsiz doğal varlıkları ve tarihindeki kültürel birikimiyle çok katmanlı bir yapıya sahip olan bir şehirdir. Savaşların yoğun yaşandığı Çanakkale toprakları, geçmişin izini sürmek için gezip görülebilecek bir şehirdir. Bu açıdan Çanakkale, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya hak kazanmıştır. Şehirde konaklanacak yerler, diğer birçok şehirde sıkça rastlananın aksine belli bir bölgede toplanmamıştır. Bu açıdan birçok bölge, dikkat çeken farklı özellikleriyle konaklamak üzere tercih edilebilir.

Çanakkale pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Çanakkale Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Çanakkale Otelleri
En Uygun Fiyatlı Çanakkale Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Çanakkale Otelleri
Çanakkale Ev Kiralama

Çanakkale Otelleri

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale hem tarihi hem de doğal güzellikleri içerisinde barındırmaktadır. Çanakkale otelleri de birçok uygarlığın izlerini taşıyan yerlerde konumlanmaktadır. İlk ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Çanakkale Şehitliği, I. Dünya Savaşı’nda ve Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerlerin anısına yapılmıştır. İnsana duygusal anlar yaşatan şehitlikte; Mehmetçik Anıtı, Savaş Eserleri Müzesi ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Dünya Mirası Listesi’nde olan Truva Antik Kenti ise 9 şehrin birbiri üzerine kurulmasıyla oluşmuş ve antik kentlerin beşiği olarak bilinmektedir. Filmlere ilham kaynağı olan Truva Atı’nı da burada görebilirsiniz. Kilithibar Kalesi de Çimenlik Kalesi ile karşılıklı İstanbul’un fethinden sonra boğazların kontrolünü ele almak için Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Kale, üç yapraklı yonca planı ile kuvvetli bir savunma sistemine sahip olurken Kanuni Sultan Süleyman döneminde ek bir kule daha inşa edilmiş. Kale, Çanakkale Savaşı’nda da çok önemli bir mevzi görevi görmesiyle Türk tarihi için önemli bir yerdir. Kültürüyle, tarihiyle, boğazıyla insanda bambaşka duygular uyandıran Çanakkale’de; Aynalı Çarşı, Seramik Müzesi, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Deniz Müzesi, Piri Reis Müzesi, Suvla Şarap Fabrikası, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Gökçeada, Bozcaada, Assos Antik Kenti ve Parion Antik Kenti gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Geziniz süresince kriterlerinize uyan Çanakkale otellerinde konaklayabilirsiniz.

Çanakkale Otelleri

Çanakkale’de Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale’de şehir içi toplu taşıma imkânı olarak otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Otobüsler “Kent Kart” adı verilen ulaşım kartlarıyla ücretlendirilmektedir. Şehir içi ulaşım mesafelerinin çok uzun olmadığı Çanakkale’de belediye otobüsleri ve halk otobüsleri hattında birçok rota mevcuttur. Otobüslerde farklı hatlara yapılan aktarmalar için indirim uygulaması bulunmaktadır. Aktarma süresi 30 dakikadır. Bu sürenin ilk 20 dakikası ücretsiz, son 10 dakikası ise %50 indirimlidir. Ayrıca toplu taşıma ücretlendirmesinde “Serbest Kart” adı verilen kartlar kullanılmaktadır. 5 TL ücrete sahip olan kart, geçerlilik süresinin bitimine kadar kullanılabilmektedir. Şehrin hemen her yerinde kolayca toplu taşıma imkânlarına ulaşmak mümkündür. Belediye otobüslerinin yanı sıra dolmuş ve minibüsler de aktif bir şekilde hizmet vermekte ve ortalama 15 dakika gibi sık aralıklarla hareket etmektedir.

Çanakkale’de otobüs duraklarında engelli vatandaşlara kolaylık sağlama amacıyla, yaklaşmakta olan otobüsün engelli kullanımına uygun olup olmadığına dair bilgilendirme hizmeti sunulmaktadır. Duraklarda yer alan ışıklı panolarda hat numarasının yanında yer alan sembollerden bu yönde bilgi edinmek mümkün hale getirilmiştir. Görme engelli vatandaşlar içinse bu panolardan sesli bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır.

Şehir içi ulaşımın bir diğer seçeneği ise taksilerdir. Şehrin üç bölgesinde, taksicilerden gelen talep üzerine bekleme noktaları oluşturulmuştur. Taksilerin bekleme alanları; İskele, Kipa AVM ve Anadolu Özel Hastanesi önüdür. Şehirde taksi ücretlendirmesi ortalamanın üzerinde olduğundan pazarlık yapma yolu denenebilir.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale, önemli tarihi mirasa sahip bir şehir olmasının yanı sıra doğal güzelliklere sahip bir şehirdir. Şehir gezisi ortalama 3 veya 4 günde gerçekleştirilebilir. Şehrin birçok uygarlığın tarihinde önemli bir yeri veya izi bulunmaktadır. Bu açıdan anıtlar ve müzeler bölge hakkında aydınlatıcı bilgi edinebilmek üzere önemli noktalardır.  

Çanakkale Gezilecek Yerler 

Çanakkale yerleşimi çok geniş bir alana yayılmış durumda değildir. Bu yüzden çok büyük bir şehir olmayan Çanakkale’yi gezmek, belli başlı yerleri görmek birkaç gün içinde gerçekleştirilebilecek bir plandır. Şehir, Türk ve dünya tarihi bakımından birçok toplumda bir iz bıraktığından, insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Örneğin Troya Antik Kenti, hikâyesi ile insanlık tarihine dair önemli noktalara dikkat çekmektedir. Kazdağları Millî Parkı barındırdığı doğal yaşamıyla, dünya üzerinde canlı yaşamına dair önemli noktalardan biri olma özelliği taşımaktadır. Babakale, Assos, Şehitlikler ve daha birçok yer hakkında yazımız eşliğinde bilgi edinebileceksiniz.

Kale-i Sultaniye: Burası Çanakkale Boğazı’nın kenarında bulunan ve diğer adıyla Çimenlik Kalesi olan bir kaledir. Kale, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra 1462 senesinde inşa edilmiştir. Ayrıca Piri Reis’in Kitab-i Bahriye adlı eserini bu kalede noktaladığı bilinmektedir. Kare planlı bir iç kale ve dış kale olarak iki bölümden meydana gelmektedir. İç kalenin giriş kısmında bulunan antik mermer koltuğa Fatih Sultan Mehmet’in oturarak askerlere seslendiği rivayet edilir.

Çanakkale Deniz Müzesi: Türkiye’nin en büyük deniz müzesi unvanına sahip olan mekan, denizcilik tarihine ait geçmişten günümüze intikal eden nesneleri ve belgeleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları ziyaretçilerine sunuyor.  Müzede tarihi kayıklar, metal, ahşap ve taş eserlerin yanı sıra plastik, tekstil ve kağıt eserlerini görebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 10 Türk Lirası, öğrenciler için ise ücretsiz.

Çanakkale Saat Kulesi: Bu saat kulesi, Çanakkale merkezde gezilecek yerler arasında bulunan yerlerden bir diğeri. Kule, Vitalis Gaptiorele’nin ücretini karşılaması sonucu Sancakbeyi Cemil Paşa’nın 1896’da yaptırdığı eser 5 katlı ve toplamda 20 metre yüksekliğindedir. Şehrin simgelerinden biri haline gelen saat kulesini de görmeyi ihmal etmeyin. 

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı

Millî Park, Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda bulunmaktadır. 33,000 hektarlık alana yayılmış olan Park, Çanakkale Boğazı’nın Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. 1973 yılında kurulan Park, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınmış bir koruma alanıdır. Tarihi geçmişi ve tabii varlıkları ile dikkat çekmiş olan bölge, Şehitler Abidesi ile birlikte “Millî Park” ilan edilmiştir. Park içinde, 250 binden fazla Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerinin ve 60 bini aşan Türk askerinin savaş mezarı ve anıtları yer almaktadır. “Tarihi sit alanı” ve “kültürel varlık” statüsüyle tescillenen muharebe alanları, mezarlar ve anıtların yanı sıra gemiler, toplar, siperler, kaleler ve burçlar da görülebilmektedir. Park’ın içinde aynı zamanda M.Ö. 4000 yılına tarihlenen “arkeolojik sit alanı ve anıtı” da mevcuttur. Çanakkale Şehitler Anıtı belirttiğimiz gibi Gelibolu Yarımadası'nda bulunmaktadır ve tarihi dokusuyla büyük ilgi görmektedir. 
​​

Çanakkale şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Esida Hotel, Aspava Butik Otel, Hotel Caeli. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Azra Apart Gökçeada, Rota 17 Otel, Yeni Bademli Konuk Evi. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Ataol Çan Termal Otel And Spa, Assos Eden Nazlıhan Hotel, Posthane Otel Bozcaada tesislerini incelebilirsiniz.

Çanakkale otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Çanakkale otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Babakale

Babakale

 

Babakale, Asya kıtasının batıdaki en uç noktasıdır. Adını orada bulunan kaleden alan Babakale’nin Antik Çağ’da adı Lekton veya Lektos olarak geçmektedir. Ege Denizi ve Marmara Denizi’nin ayrıldığı nokta olan Babakale’den Homeros’un İlyada Destanı’nda, Amasyalı Strabos’un coğrafya kitabı Geographika’da bahsedilmektedir. Babakale’nin Osmanlı İmparatorluğu tarihindeki rolü 18. yüzyıla rastlar. 1725 yılında bir sefer sırasında fırtınaya yakalanan III. Ahmet, buradaki doğal limana sığınmıştır. Bölge halkının korsanlardan bıkması sonucu şikâyette bulunurlar. III. Ahmet ise vezirini bu işle ilgilenmek üzere görevlendirir. Çıkarılan fermanla yurdun dört bir yanından mahkûmlar kale inşası için çağırılır. Bababurnu’nda çalışmaları sonucu azat edilecekleri vaat edilen mahkûmlar canla başla çalışır. Patrona Halil İsyanı’nın patlak vermesiyle inşaat yarım kalır ve tamamlanması çok ileri bir tarihe ertelenir. O dönemde kale sınırları içinde 40 adet camii ve ev gibi mimari yapıların bulunduğu bilinmektedir.

Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti
 

5 Haziran 1988 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kültürel kategoride alınan Troya Antik Kenti, dünya çapında ün salmış en ünlü antik kentler arasındadır. Çanakkale’de Kaz Dağı eteklerinde, günümüzde Tevfikiye Köyü’nün batısında bulunan kent, Homeros’un yazdığı tahmin edilen İlyada Destanı’nda bahsedilen Truva Savaşı’nın meydana geldiği yerdir. Antik Kent, Hisarlık Tepesi’nde bulunmaktadır. 1870’lerde amatör bir arkeolog tarafından keşfedilen ve ortaya çıkarılan eserler Türkiye, Rusya ve Almanya’da bulunmaktadır. Başlarda Efes ve Milet antik kentleri gibi denize yakın konumda bulunan Troya Antik Kenti, Karamenderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar sebebiyle deniz kıyısından uzaklaşmıştır. 9 katmana sahip Antik Kent, 3000 yıllık bir tarihin izlerinin takip edilebileceği oldukça önemli tarihi bir madendir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Çanakkale’de Gece Hayatı

Çanakkale’de farklı beğenileri karşılayacak nitelikte ve çeşitlilikte mekânlar yer almaktadır. Şehirde gece hayatının nabzının attığı bölgeler, Barlar Sokağı, Saat Kulesi Meydanı ve Kordon Boyu’dur. Gece hayatının aktif olduğu barlar ve eğlence yerleri genelde tarihi bölgede varlık göstermektedir. Yalı Hanı adlı mekân, bahçesi bulunan bir rock bardır. Canlı müziğin de bulunduğu bar, yaz mevsiminde bahçesinde vakit geçirmek için tercih edilebilir. Yalı Hanı, Çanakkaleli gençlerin uğrak mekânıdır. En popüler mekânların başında ise Hayal Kahvesi gelmektedir. Yerli sahnenin izlenebileceği bar, uygun fiyatlara sahiptir. Şehirde gece geç saatlere kadar çalışan neredeyse tek bar olan Şişe ise birahaneyi de andıran bir atmosfere sahiptir. Çanakkale’de gece hayatı genelde saat 01.00 gibi sona ererken bu mekânda sabahın ilk saatlerine kadar vakit geçirmek mümkündür. İskeleye yakın bir konumda bulunan mekân, sıkı eğlenmek için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Benzin adlı mekân ise yüksek fiyatlara sahip, kaliteli hizmetiyle dikkat çeken bir yerdir. Çanakkale halkının pek varlık göstermediği mekân, gene de müşteri potansiyelini pahalı atmosferiyle yüksek tutabilmektedir. Kapalı mekânlar yerine açık havada rahatlamak ve eğlenmek içinse Fener ve Depo tercih edilebilir. Ucuz fiyatları, güzel servisi ile dikkat çeken mekânlar samimi bir atmosfere sahiptir. Şehirde yer alan diğer gece hayatı yerleri arasında ise Lodos Bar, Naturel Bar, caz müzik çalan Hedon Bar, Poseidon Bar ve Taksim Cafe&Bar gibi mekânlar sayılabilir.
Çanakkale'nin keyfini çıkarmak istiyorsanız, iskeledeki rakı-balık mekanlarından birinde yer ayırtmalısınız. Deniz ürünlerinin eşlik ettiği sofranızda tertemiz deniz havasını soluyarak güzel bir gece geçirebilirsiniz. Çanakkale Balık Restaurant, Yalova Restaurant, Kavala Balık Lokantası, Sea Side Restaurant, Akol Balık Restaurant ve Cafe du Port bölgede tercih edebileceğiniz balık lokantalarıdır. 

Çanakkale’de Alışveriş

Çanakkale’de, Türkiye’nin birçok büyük şehrinde olduğu gibi bolca AVM bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yerel lezzetler de şehrin alışveriş yelpazesinde önemli bir yere sahiptir. Doğal şifalı bitkiler, yöreden toplanmış sebzelerle yapılan salçalar, erişteler, ekmekler, zeytinyağlı sabunlar Çanakkale’ye uğrandığı zaman gözden kaçırılmaması gereken ürünler arasında sayılabilir. Tattıktan sonra satın almak üzere ikna edici bir lezzete sahip olan zeytinyağı ise Kazdağları civarından temin edilebilir. Küçükkuyu’da bulunan Adatepe Zeytinyağı Müzesi ve Fabrikası uğranması tavsiye edilen yerler arasındadır. Müzede zeytinyağı üretimi aşamaları izlenip, ardından dinlenirken zeytinyağı tadımı yapılabilir. Çanakkale’ye özgü lezzetlerden biri olan fırınlanmış peynir helvası ise şehrin meşhur ürünlerinden biridir. Tatlıyı şehrin birçok yerel dükkânından temin etmek mümkündür. Kazdağları eşsiz bitki çeşitliliği ile şifa dağıtmaktadır. Bu açıdan bölgede yetişen ot ve bitkilerden faydalanmak mümkündür. Bu bitkiler arasında karabaş otu, kantaron otu ve organik Kazdağı kekiği sayılabilir.

Çanakkale Mutfağı


Çanakkale’nin, köklü kültürel tarihi mutfağında da yansıma bulmuştur. Köklü bir mutfak kültürüne sahip olan Çanakkale mutfağında birçok tarif mevcuttur. Bunlardan biri olan ovmaç çorbası az malzemeyle soğan ve unla yapılan bir çorbadır. Ispanak çorbası ise domates, un, sarımsak, sirke ve soğan gibi malzemelerle yapılan, oldukça lezzetli bir çorbadır. Yöresel bazda özel bir öneme sahip olan tumbi göce, patlıcan, domates ve maydanoz gibi sebzelerle hazırlanan ve fırında piştikten sonra üzerine zeytinyağı dökülerek yenilen, köfteye benzer bir yemektir. Tumbi, şehrin mutfağında önemli bir yere sahiptir. Ispanakla yapıla bir diğer yemek ise çırpma adını taşımaktadır. Çırpma, ıspanak ve soğanın, un ve su ile karışmasıyla meydana gelen bir yemektir. Fırında pişen çırpma, lezzeti ile dikkat çekmektedir. Melki adlı mantardan yapıla melki yemeği ise değişik bir görünüme sahiptir. Salçalı yoğun sosuyla hazırlanan mantar, az malzemeyle hazırlanan, damaklara hitap eden bir lezzettir. Börülce köftesi ise yöreye özgü yemeklerden bir diğeridir. Şehre giden herkesin yemesi gerektiği yönünde tavsiyelerin bulunduğu köfte; baharat, domates, soğan ve unun tatlarıyla lezzetlenmektedir. Çeşitli yörelerde farklı tarzlarda yapılan patlıcan kapama ise bir de Çanakkale usulünde denenmeye değer.

Çanakkale Mutfağı'nın kuşkusuz en sevilen yemekleri deniz ürünlerinden yapılanlardır. Çanakkale'de yerel halkın temel geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık ve deniz ürünleri işlemeciliği bölgenin mutfağında geniş yer tutar. Buradaki balık çeşitliliğinin nedeni zıt yönlerde gerçekleşen yüzey ve dip akıntıları ile üreme-beslenme göçleridir. Tuzlu sardalya, lakerda, çiroz, balık ezmesi, marine hamsi ve midye dolma Çanakkale bölgesindeki başlıca tüketilen deniz ürünleridir. Özellikle bölgeden çıkarılan midyeler büyük boyutlu, etli ve lezzetli olması nedeniyle oldukça sevilir. Midye dolma, yaz akşamları kurulan eksiksiz sofraların temel katılımcılarındandır. Bölgede midye dolmanın endüstriyel üretimi de yapılmaktadır.
 

Çanakkale Festivalleri


 

Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, 2005 yılından bu yana düzenlenmektedir. Etkinlik dahilinde sergilerin yanı sıra birçok farklı aktivite de organize edilmektedir.

Kayısı Festivali ise temmuz ayının ilk haftası gerçekleşmektedir.

Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen Biga Kültür ve Sanat Festivali belediye tarafından düzenlen bir dizi etkinliktir.

Ekim ve kasım aylarında Bozcaada’da gerçekleşen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BİFED) ise bölgede dikkat çeken etkinlikler arasındadır.

Eylülün ilk haftasında gerçekleşen Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali ise Türkiye’nin birçok yerinden ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Çanakkale Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni yıl

29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

19 Mayıs – Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos – Zafer Bayramı

Çanakkale İçin Faydalı Bilgiler

  • Yangın İhbar: 110

  • Ambulans: 112

  • Alo Trafik: 154

  • Polis İmdat: 155

  • Jandarma: 156

  • Orman Yangını İhbar: 177

  • Sağlık Danışma: 184

  • Alo Sahil Güvenlik: 158