Çanakkale’de Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale’de şehir içi toplu taşıma imkânı olarak otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Otobüsler “Kent Kart” adı verilen ulaşım kartlarıyla ücretlendirilmektedir. Şehir içi ulaşım mesafelerinin çok uzun olmadığı Çanakkale’de belediye otobüsleri ve halk otobüsleri hattında birçok rota mevcuttur. Otobüslerde farklı hatlara yapılan aktarmalar için indirim uygulaması bulunmaktadır. Aktarma süresi 30 dakikadır. Bu sürenin ilk 20 dakikası ücretsiz, son 10 dakikası ise %50 indirimlidir. Ayrıca toplu taşıma ücretlendirmesinde “Serbest Kart” adı verilen kartlar kullanılmaktadır. 5 TL ücrete sahip olan kart, geçerlilik süresinin bitimine kadar kullanılabilmektedir. Şehrin hemen her yerinde kolayca toplu taşıma imkânlarına ulaşmak mümkündür. Belediye otobüslerinin yanı sıra dolmuş ve minibüsler de aktif bir şekilde hizmet vermekte ve ortalama 15 dakika gibi sık aralıklarla hareket etmektedir.

Çanakkale’de otobüs duraklarında engelli vatandaşlara kolaylık sağlama amacıyla, yaklaşmakta olan otobüsün engelli kullanımına uygun olup olmadığına dair bilgilendirme hizmeti sunulmaktadır. Duraklarda yer alan ışıklı panolarda hat numarasının yanında yer alan sembollerden bu yönde bilgi edinmek mümkün hale getirilmiştir. Görme engelli vatandaşlar içinse bu panolardan sesli bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır.

Şehir içi ulaşımın bir diğer seçeneği ise taksilerdir. Şehrin üç bölgesinde, taksicilerden gelen talep üzerine bekleme noktaları oluşturulmuştur. Taksilerin bekleme alanları; İskele, Kipa AVM ve Anadolu Özel Hastanesi önüdür. Şehirde taksi ücretlendirmesi ortalamanın üzerinde olduğundan pazarlık yapma yolu denenebilir.