Bayramda Ne Yapsak Diyenler İçin Ev Etkinlik Rehberi

Her ne kadar zaman zaman zorlansak da evde geçireceğimiz zamanları daha keyifli hale getirmek aslında elimizde. Geri dönüşüm ya da son zamanların moda deyimiyle “DIY Projeleri” ile çoğunluğu elinizin altında olan malzemelerden yepyeni fikirler geliştirebilir ve objeleri gerçek amaçları dışında değerlendirerek evinizin dekorasyonuna kendi dokunuşlarınızı ekleyebilirsiniz. Kendi sabunumuzu, yoğurduğumuzu, ekmeğimizi olduğu kadar, kendi dekoratif objelerimizi de evde yapmak oldukça revaçta. Üstelik bunun için çok yetenekli olmanıza, elinizin bu işlere yatkın olmasına da gerek yok. Tek ihtiyacınız olan, etrafınızdaki objelere farklı bir gözle bakabilmeyi öğrenmek, “Ben bunu burada da değerlendirebilirim,” diyebilecek seviyeye gelmek. O seviyeye gelene dek, size ilham vereceğine inandığımız birkaç dekorasyon fikri paylaşalım istedik.

Evde kalın, üretimde kalın.

1- Çubuk Tarçından Mumluk Yapımı

Bugüne dek tatlılarımızda ve içeceklerimizde severek tükettiğimiz, kokusuna bayıldığımız tarçını mutfağın dışına da taşımaya ne dersiniz? Hem rengi hem de kokusu itibariyle dekoratif bir obje olarak kullanılmaya uygun çubuk tarçınlardan birçok şey yapılabilir aslında ama biz bugün mum ile birbirlerine çok yakıştıklarını göz önünde bulundurarak bir mumluk tasarlayacağız. Yemek masanızın üzerinde oldukça şık bir dokunuş yaratacak olan bu mumlukların konsept mağazalarda oldukça yüksek fiyatlarla satıldığını gördüğünüzde kendinizle gurur duyacağınıza eminiz.

Gerekli Malzemeler:

İstediğiniz renk ve kalınlıkta mumlar

Çuval ipi veya hasır ip

Lastik

Çubuk tarçın

Bu mumluğu farklı şekillerde ve malzemeleri çeşitlendirerek de üretebilirsiniz ancak biz ilk tecrübeniz olacağını düşünerek en ulaşabileceğiniz malzemelerle ve en basit haliyle bir mumluk yapımı anlatmak istedik.

İlk olarak lastiği muma geçiriyoruz ve tarçın çubuklarını mum ile lastik arasına sıkıştırarak yan yana diziyoruz. Mumun yan yüzeyleri tamamen tarçınla kaplanmış olmalı.

Daha sonra çuval ipimiz ile lastiğin üzerinden dolamaya başlayarak birkaç tur atıyoruz. Bunu yaparak sadece lastiği gizlemekle kalmayacak, aynı zamanda ürünün daha şık görünmesini sağlayacağız.

İpi beş altı kez mumun etrafına doladıktan sonra fiyonk yaparak bir makasla kesin. İşte hepsi bu kadar. Mumu yaktığınızda odanız mis gibi tarçın kokusuyla dolacak yani bu da evinizin dekorasyonuna yaptığınız bu dokunuş sadece gözlere hitap etmeyecek demek oluyor.

Ürettiğiniz bu tarçın mumluğu ister yemek masanızda, ister antrede zemin üzerinde, ister kitaplığınızda kullanabilirsiniz.

Tarçın Mumluk

2- Tarçın Çubuğundan Yılbaşı Süsleri

Hazır tarçın çubukları ortaya dökülmüşken, evinizde yılbaşı havasını her daim yaşamak isteyenlere sevimli mi sevimli bir öneri daha verelim. Sadece yılbaşı ağacı ile sınırlı değilsiniz, ürettiğiniz bu süsleri evinizin birçok alanında farklı bir dokunuş yaratmak için kullanabilir, malzemeleri gönlünüzce çeşitlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

Tarçın çubukları

Rengarenk düğmeler

Çuval ipi veya kurdele

Minik çam ağacı dalları

Tutkal

Süslemeleri tek bir tarçın çubuğuna yapabileceğiniz gibi, iki tarçın çubuğunu birbirine yapıştırarak farklı süsler elde edebilirsiniz.

Tarçın çubuğunun üzerine bir miktar tutkal damlatarak, çam ağacı dallarımızı yatay ya da dikey formda yapıştırıyoruz. Çamların arasını renkli düğmelerle süslüyoruz.

Asma ipi olarak çuval ipi ya da kurdele tercih edebilirsiniz. Evinde silikon tabancası olanlar, kurdeleyi tarçına silikonla sabitleyebilirler ama eğer yoksa basit bir düğüm de işinizi görür. Yapımı son derece basit olan bu süsler, astığınız köşede farklı bir hava yakalamanıza yardımcı olacaklar. Kolay gelsin.

Tarçınlı Süsler

3- String Art (İp Sanatı)

Rengarenk ip yumaklarını sevenler sadece kediler değil, biz de ipin her türlüsü ile dekoratif ve işlevsel ürünler üretmeye bayılıyor, ipi neredeyse hayatımızın her alanına taşıyoruz. Tığlarla ve şişlerle arası pek iyi olmayan yeni nesil de dahil olmak üzere, ipleri kullanarak yapabileceğimiz Kendin Yap projelerinde sınır yok. İşte bir örnek: String Art.

Görünüşü de en az ismi kadar havalı olan String Art tablolar, bulundukları ortamın havasını anında değiştiren, çok az malzeme ve biraz da emekle kolaylıkla meydana getirebileceğiniz son derece dekoratif bir ürün. Siz sadece nasıl bir tablo istediğinize karar verin yeter.

Gerekli Malzemeler:

Ahşap levha

Renkli ipler (Çok ince ya da çok kalın olmamak koşulu ile her türlü ipten tablo yapabilirsiniz)

Çiviler

Çekiç

İstediğiniz bir şekle ait şablon

İşe ahşap levhayı boyayarak başlayabilirsiniz ancak daha doğal bir görüntü elde etmek isterseniz sadece zımparalamakla da yetinebilirsiniz. Şablon oluşturmak ise aslında çok kolay. İnternetten bu iş için oluşturulmuş şablonları indirip, eğer imkanınız varsa A4 kağıdına çıktı alabilirsiniz ama yoksa da üzülmeyin. Şablonu açın ve kağıdı bilgisayarınızın ekranının üzerine yerleştirip, bir kalemle kontürlerin üzerinden geçin. Şablon elde etmek bu kadar basit.

Üzerine tablo haline getirmek istediğimiz resmin çizili olduğu şablonu, ahşap levhanın üzerine oturtuyoruz. Şimdi yapılması gereken şey, belirli aralıklarla çivileri şeklin çizgilerini takip ederek ahşap levhaya çakmak. Çaktığınız çivilerin aynı yükseklikte olmasına dikkat edin, bir de aralarının eşit olmasına tabi.

Çivileri çakmayı bitirdiğinizde kağıdı levhadan kaldırın. Artık elde etmek istediğiniz şekil, çiviler aracılığı ile levha üzerinde belirmiş durumda. İstediğiniz renk ipi ilk çiviye dolayın ve düğümleyin. Daha sonra sırasıyla tüm çivilere dolaya dolaya şablonu tamamlayın. Bunun bir kuralı yok o nedenle tamamen doğaçlama takılmanız gerekiyor. Şablon iyice ortaya çıkana kadar dolama işlemini sürdürün, daha sonra başlangıç noktasındaki çiviye son bir kez dolayarak düğüm atın ve ipi kesin.

Ortaya çıkan sonuç “Bunu gerçekten ben mi yaptım?” dedirtecek kadar başarılı olmuştur diye tahmin ediyoruz ama olmadıysa da yılmak yok, ihtiyacımız olan tek şey yeni bir şablon ve biraz daha çivi.

String Art

4- Ev Yapımı Saksılar

Saksı, çiçekleri seven ve yaşam alanlarında mutlaka yer vermek isteyenler için vazgeçilmez bir obje. Hal böyle olunca birçok mobilya ve ev gereçleri dükkanlarında dekoratif, şık ve özgün saksılar bulmak mümkün ama elbette saksı ne kadar özgünse, fiyatı da aynı doğrultuda el yakıyor. Peki hem farklı hem de ekonomik saksılara sahip olmak mümkün değil mi? “Geri dönüşüm” bize bunun tam tersini söylüyor. İşte eldeki malzemelerle birkaç saksı fikri:

Yumurta Kabuğundan Saksı

İmkansız görünüyor değil mi? Oysa gayet mümkün. İhtiyacımız olan şey ise sadece yumurta.

Çiğ yumurtanın üst tarafından minik bir delik açıyoruz ve içini boşaltıyoruz. Deliği dikkatlice genişletiyoruz ve sertleşmesi için bir gün boyunca kurumaya bırakıyoruz. Ertesi gün içine çiçek toprağı yerleştirebileceğiniz sertlikte mini mini saksılarınız olmuş oluyor. Elbette bu fikri geliştirebilirsiniz; örneğin akrilik boyalar ve minik fırçalarla saksılarınızı ister tek renk, ister puantiyeli hale getirebilir, biraz resme kabiliyetiniz varsa küçük desenlerle daha da sevimli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. İçine dikeceğiniz sukkulentlerle gerçekten herkesin dikkatini çekecek saksılara sahip olmak aslında bu kadar kolay.

Yumurta Saksı

 

Çorapla Saksı Süsleme

Burnu delinmiş, topuğu erimiş ya da teki kaybolmuş ama rengini, desenini çok sevdiğiniz için hala inatla saklamaya devam ettiğiniz çoraplarınızı bir saksıyı süslemek için kullanabileceğinizi söylesek?

Gerekli Malzemeler:

Çorap teki

İğne-İplik

Eski bir saksı

Makas

Çorap tekinin uç kısmını kesiyoruz ve elimizde kalan dikdörtgen parçanın bir tarafını iğne iplik yardımıyla dikiyoruz. Sonra da dikiş kısmı altta kalacak şekilde, eski saksının üzerine geçiriyoruz. Tuhaf ama hepsi bu kadar ?.

 

Hasır iple saksı süsleme

Kullanmadığınız ya da sevmediğiniz plastik bir saksıyı, evinizin en sevdiğiniz objelerinden birine dönüştürmek ister misiniz? Cevabınız evetse malzemeleri veriyoruz.

Gerekli Malzemeler:

Plastik saksı

İnce halat

Silikon tabancası

Bir parça yün ve kurdele

Hasır ipi düz bir zemin üzerinde, rulo halinde daire olacak şekilde sarmaya başlayın. Bu kısım saksının zeminini oluşturacağı için gevşek olmamalı. Tabanın ne kadar büyüklükte olacağını hesap etmek için, süslemek istediğiniz saksıyı tabanın üzerine oturtabilirsiniz. Çevresini saracak olan ipler ne geniş ne de çok dar olmalı. İçine plastik saksıyı oturtabileceğimiz, hasır ipten bir saksı yapıyoruz o yüzden saksının tabanından biraz daha geniş bir yuvarlak elde ettiğinizde durun ve yine aynı şekilde sarmaya devam ederek bu defa yukarı doğru yükselmesini sağlayın.

Her katı birbirine silikonla yapıştırmanız halinde gerçekten de sağlam bir saksı elde etmiş olacaksınız. Plastik saksının yüksekliğine geldiğinizde (belki bir parmak daha yüksek olabilir) ipi kesin ve ucunu yine silikonla yapıştırın. İçi boş bir sepet gibi oldu, değil mi? Şimdi plastik saksınızı içine yerleştirebilirsiniz.

Gelelim yünü nerede kullanacağımıza. Bu tabi ki isteğe bağlı bir durum ama eğer yaptığınız bu değişiklik sizi kesmezse biraz daha süslemek isteyebileceğinizi düşündük. Saksının çevresini kurdele ile birkaç kez dolayıp fiyonk yaptıktan sonra, elinizdeki yünlerle bir iki püskül yapıp yine silikon tabancasıyla kurdelenin üzerine yapıştırın.

Hasır İpli Saksı

5- Eski Çoraplardan Yılan Minder

Çorap çekmesini karıştırıp tek olanları saksılarda değerlendirdikten sonra, eskimiş diğer çoraplarınızı da nasıl değerlendireceğinizi düşünmeye başlamış olabilirsiniz. O zaman bir önerimiz daha var: Rengarenk yılan minder!

Gerekli Malzemeler:

Renkli çoraplar

Elyaf ya da pamuk

İğne-iplik

Makas

2 tane düğme

Kurdele parçası

Burada kullanacağınız çorap sayısında sınır yok ama minderinizin bittiğinde birkaç kez dolanmasını istiyorsanız en az 8-9 çift çorabınızı bu iş için feda etmelisiniz.

İşe yine çorapların uç kısımlarını keserek başlıyoruz. Elimizde kalan dikdörtgen parçaları da dilediğimiz sırayla birbirine dikiyoruz. Amaç rengarenk olması, bu yüzden puantiyeliler çizgililerle, kalpliler çiçeklilerle yan yana gelebilir. Daha sonra içini pamukla ya da elyafla dolduruyoruz. Elimizde kalan çorap uçlarından birini yılanın kuyruğunun ucu, diğerini de başı olacak şekilde iki uca denk getiriyoruz. Son olarak iki tane düğmeyi yılanın kafasına dikiyor, bir parça kurdeleyi de dili olarak kullanıyoruz. Evde kediniz varsa bundan sonra favori minderi kesinlikle bu olacaktır