Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer alan bir parktır. Kavaklıdere mahallesinde konumlanan Seğmenler Parkı 1983 yılından beri halkın hizmetindedir. Yaklaşık 67 bin metrekare arazi üzerinde bulunan alan, şehir gürültüsünden kaçmak isterseniz beklentilerinize yanıt verecek doğallıktadır. Soluk almanıza fırsat veren ender mekânlar arasında bulunan Seğmenler Parkı’nda, adını aldığı seğmenleri temsil eden bir heykel yer alır.

Seğmenler Parkı

Parkın bu kadar tercih edilmesinin sebeplerinden biri de içinde kültürel etkinliklerin organize edildiği bir amfi tiyatro bulunmasıdır. Çankaya Köşkü‘nün hemen altında, İran ve Atatürk Bulvarları arasında kalması da lokasyon olarak parkı merkezi kılmıştır. Parktaki tiyatronun çevresi de havuzlar ve oyun alanları ile çevrilidir. Ailecek serin ve gölgeli bir alanda keyifli zaman geçirmek isterseniz Seğmenler Parkı’na mutlaka gitmelisiniz.

Seğmenler Parkı Etkinlikleri 

Seğmenler Parkı, birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenlenen bir alan olduğu için Ankaralılar başta olmak üzere ziyaret eden herkesin sosyalleşmesine de olanak tanımaktadır. Parkta farklı dönemlerde su savaşı, Kitap Okuma Festivali, Midye Festivali, konser, tiyatro gibi değişik organizasyonlar düzenleniyor. Sezon açılış zamanlarında da farklı etkinlikler yapılan park çevreden büyük ilgi görüyor. Seğmenler parkı kafe ve restoranların da civarda olması sebebiyle sürekli olarak insan popülasyonunun yoğun olduğu merkezi bir nokta olarak biliniyor. Yakın mesafede bulunan Kuğulu Park‘ta bir kahvaltı ettikten sonra yürüyerek gelebileceğiniz Seğmenler Parkı’nda sporunuzu yapabilir, gazete ya da kitap okuyabilir, doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Park, yokuşlar ve tepelerden oluşsa da merdivenlerin genişliği ve alçak basamaklı oluşu sebebiyle yorulmadan gezebilirsiniz.

Seğmenler Parkı Kahvaltı 

Seğmenler Parkı’nın içinde kahvaltı yapmanıza olanak tanıyan restoranlar bulunmuyor. Ancak parkın çevresindeki kafe ve büfelerden atıştırabileceğiniz bir şeyler alabiliyorsunuz. Büfelerden alışveriş yaptıktan sonra dergi ya da gazete de tedarik ederseniz parkın huzurlu atmosferi içinde okuma yapıp, kahvaltınızı edebilirsiniz. Kafe gibi hizmet veren yerlerden sıcak çay ve kahve alma şansınız da bulunuyor. Kahvaltı ya da diğer öğünler için bir mekâna oturduktan sonra yürüyüşe Seğmenler Parkı’na da gidebilirsiniz. İlginizi çekebilecek restoranlardan bazıları şöyle:
Hacı Arif Bey Kebapçısı: Kavaklıdere Mah. Guniz Sokak No:48, Çankaya/Ankara Telefon: (0312) 467 00 67
La Gioia: Kavaklıdere Mahallesi, Tahran Cad. No:2,  Çankaya/Ankara Telefon: (0312) 426 44 88
Kıtır: Kavaklıdere Mahallesi, Tunalı Hilmi Cad. 114/K, Çankaya/Ankara Telefon: (0312) 427 44 44
Ekşi Maya Kafe: Barbaros Mahallesi, Güniz Sok. No:42, Çankaya/Ankara Telefon: (0312) 457 40 43
Very Cupcake: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, 65. Sok. 3/B, Çankaya/Ankara Telefon: (0312) 239 43 88

Seğmenler Parkı Nasıl Gidilir?

Seğmenler Parkı'na Nasıl Gidilir? 

Otobüs: Kızılay Meydanı’ndan parkın olduğu yere belediye otobüsleri vasıtası ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Seğmenler Parkı’na hangi otobüs gidiyor diye soracak olursanız Güvenpark‘ın oradan 413 ve 114 hat numaralı Ego belediye otobüslerinin gittiğini söyleyebiliriz.

Taksi: Eğer 2-3 kişi gidecek olursanız Kızılay’dan taksi de cazip bir rotasyon olabilir.

Otomobil: Kızılay’dan Çankaya istikametine doğru giderek parka ulaşım sağlayabilirsiniz. Seğmenler Parkı otoparkı bulunmuyor. Ancak çevrede aracınız için park yerleri bulabilirsiniz.