Google+

Assos

Assos - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12.2℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon23.9℃
 • Temweather-icon26.1℃
 • Ağuweather-icon26.1℃
 • Eylweather-icon22.8℃
 • Ekiweather-icon18.9℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon12.2℃
Nüfus: 1.000 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Assos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Assos, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan antik bir kenttir. Behramkale Köyü'nde bulunan Antik Kent, Midilli Adası'nın tam karşısında yer almaktadır. Nüfusu bin civarında olsa da, yaz aylarında bu rakam katlanarak artmaktadır.

Bir volkanın eteğinde, andezit kayalıkları üzerinde kurulmuş olan kent, antik çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bölge Ortaçağ'da terk edilmiştir.


Tanıtım Videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Assos mistik havasıyla, antik limandan tepedeki köye ve tapınağa kadar, büyülü bir atmosfere sahiptir. Köyün içinden geçerek ulaşılan antik kent, bölgeyi açık hava müzesi haline getirmiştir. Antik kenti dolaştıktan sonra, köyün içindeki liman ve körfez manzaralı restoranlarda, yöreye özgü lezzetlerden tatmak mümkündür. Bu molanın ardından, Behramkale Köyü'ndeki Hüdavendigar Camii, Tuzla Çayı üzerindeki 600 yaşındaki Hüdavendigar Köprüsü, antik kentteki surlar, Athena Tapınağı, Akropol, Nekropol, Amfi Tiyatro, Hamam, Gymnasium, Agora ve Babakale yolu üzerindeki Apollon Smitheion Tapınağı, Adatepe Köyü’ndeki Zeytinyağı Fabrikası ve Müzesi gezilecek başlıca tarihi ve turistik güzelliklerdir. Tarihin içindeki bu yolculuktan sonra soluklanmak ve alışveriş öncesi dinlenmek için en uygun yer köy meydandır. Çünkü yöre halkının el emeği göz nuru el işi örnekleri ve dokudukları eşsiz güzellikteki halılar, ev yapımı zeytinyağları ve dağlardan toplanan kekikler arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça güçtür.

Assos’un tarihi güzelliklerinin yanında, Kadırga Koyu, Yeşil Liman, Koruoba Sahili, Sivrice Koyu ve Sokakağzı gibi koyları da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Yaz mevsiminde dolup taşan bu sahiller, özellikle bahar aylarında, sükunet içinde eşsiz manzaranın tadına varmak için idealdir. Yaz aylarında tekne ile çevre koyları gezmek de, Assos tatilinin olmazsa olmazıdır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Liman bölgesi, Apollo Smintheion Tapınağı, Bouleuteiron (Meclis), Stoa, Yeşilyurt Köyü, Sokakağzı.

Assos Antik Kenti

7615 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti

Assos Antik kentinin tarihçesi M.Ö. 6. yüzyıla uzanmaktadır. O çağlarda yüzünü denize dönmüş olan kent halkı denize teraslarla iniyormuş. Ancak kent Osmanlılar’ın hâkimiyetine geçtikten sonra yerleşim tepeye yönelmiş ve Behramkale köyü ortaya çıkmıştır.

Sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına kurulmuş olan kent, denizden 236 metre yükseklikte. Assos'un çevresinde bolca bulunan andezit taşı kentin inşasında da kullanılmıştır. İşlenmesi zor ama dayanıklı olduğu için yerli halk tarafından “insan yiyen taş” adı verilmiştir.

Assos'ta ilk arkeolojik kazı, 1881-1883 yılları arasında Amerikalı bir arkeoloji grubu tarafından yapılmıştır. Çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayan kazı çalışmaları 1981’de tekrar başlamış ve ilk olarak nekrapol, yani mezarlık ortaya çıkarılmıştır. Antik kentin içinde görülebilecek diğer yapılar ise agora, meclis, stoa, gymnasium ve tiyatrodur.

-

Nekropol

2615 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Nekropol

9 yüzyıl boyunca mezarlık olarak kullanıldığı ortaya çıkarılan Nekropol’deki en eski gömülerde, yakılan cesetlerin küllerinin küplere konulup, ağızları sıkıca kapatılarak gömüldüğü tespit edilmiştir. Daha sonra lahit şeklinde mezarlar kullanılmıştır. Ancak yüzeye yakın oldukları için gün yüzüne çıkarılması kolay olmuş ve pek çoğu define avcıları tarafından soyulmuştur.

-

Athena Tapınağı

6515 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Athena Tapınağı

6. yüzyılın ikinci yarısında inşasına başlanmış olan tapınağın, M.Ö. 525 yılında tamamlandığı tahmin edilmektedir. Surların yapımı bittikten sonra inşa edilen ve hem kente hem de denizlere hâkim bir konumda bulunan tapınak; baş tanrı Zeus’un çok sevdiği kızı sanat, strateji ve barış tanrıçası Athena’ya ithaf edilmiştir. Athena Assos’un koruyucu tanrıçasıdır.Tapınak kısa kenarında 6, uzun kenarında ise 13 adet dor nizamı sütunla çevrelenmiştir. İçinde ya da dışında Tanrılara adak sunmak için yapılan Altar’a rastlanmamıştır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Çanakkale il sınırları içinde bulunan Assos, Ayvacık ilçesine bağlıdır. Edremit körfezini kuşbakışı gören, bütünüyle denize hakim, 235 metrelik bir volkanik tepenin üzerine konumlanmış olan Assos (Behramkale), Adatepe'den başlayarak kıyıya paralel uzanan tepelerin deniz gören yüksek kesimlerinde kurulmuştur. Adeta bir açık hava müzesi görünümündeki Assos, dünyada antik şehir kalıntısı içinde yaşamaya devam eden biricik köydür.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

assos.jpg

Akdeniz’in ılıman ikliminin hüküm sürdüğü söylense de, Assos'ta Marmara’nın serin iklimi daha baskındır. Bu nedenle yaz mevsimi kısadır. Ancak insanı bunaltmaz. Temiz ve Güney Ege’yle, Akdeniz’e oranla daha serin olan deniziyle son derece cazip bir tatil beldesidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında genelde yağışlıdır. En fazla yağışın görüldüğü aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Sıcaklı 5-10 derece arasında seyreder. Yazları ise 25-30 dereceleri bulur. Ama tarihi, kültürü ve yıl boyu açık olan otelleriyle dört mevsim turistleri ağırlayacak kapasitededir. Özellikle Kadırga Koyu’ndaki oteller kış mevsiminde kapansa da, limandaki otel ve restoranlar dört mevsim açıktır.

Assos'a özel aracıyla gitmek isteyenler İstanbul'dan üç farklı yolla ortalama 5 saatte, İzmir'den ise yaklaşık 2.5 saatte ulaşabilirler. İstanbul’dan Assos’a gitmek için Çanakkale Boğazı’nı geçmek gerekir. Bunun için 3 farklı seçenek vardır: Gelibolu-Lapseki (20 dakika), Eceabat-Çanakkale (15 dakika), Kilitbahir-Çanakkale (7 dakika). Karşıya geçtikten sonra Ezine-Ayvacık üzerinden Assos'a yaklaşık 1 saatte ulaşılabilir.

Daha az araç kullanmak isteyenler, İstanbul-Bandırma arasında düzenlenen hızlı feribotu tercih edebilirler. Feribottan indikten sonra Bandırma-Balıkesir–Edremit–Akçay–Altınoluk ve Küçükkuyu’yu takip ederek 2-3 saatte Assos’a(Behramkale) ulaşmak mümkündür.

Otobüsle gitmek isteyenler, Ayvacık, Altınoluk ya da Küçükkuyu'ya vardıktan sonra, sürekli çalışan minibüs ve taksilerle Assos’a ulaşabilirler. Ankara'dan gidecek olanlar son durak Çanakkale'de indikten sonra, Ayvacık minibüsüne binmeliler. Çanakkale-Ayvacık arası 45 dakika sürer.

Assos’a uçakla da gitmek mümkündür. Yaz aylarında, İstanbul'dan THY ile Çanakkale'ye ya da Borajet ile Edremit'e uçabilir, buradan da minibüs ve taksilerle Assos'a ulaşabilirsiniz. Assos-Edremit arası 60 kilometre, Assos-Çanakkale arası 90 kilometredir.

Assos taş duvarlı evleri, çağlar öncesinin dokusunu koruyan dar taş sokakları, gizemli atmosferi ve eşsiz manzarasıyla, huzurlu bir tatil alternatifidir. Özellikle yaz aylarında tatilcilerle dolup taşan Assos otelleri, genellikle taş binaların restore edilmesiyle oluşturulmuş konaklama merkezleridir. Liman ve çevresindeki otellerin yanı sıra butik oteller, en popüler plajların bulunduğu Kadırga Koyu’nda, Sokakağzı’nda ve Sivrice’de 3-4 yıldızlı oteller, moteller, köy içinde de pansiyonlar bulunmaktadır.

Assos’a özel aracıyla gitmeyenler, Assos-Behramkale minibüslerini kullanarak kent içinde gitmek istedikleri her yere kolayca ulaşabilirler. Ayvacık-Behramkale arası yaklaşık 20 kilometredir. Ayvacık'tan kalkan minibüsler doldukça hareket eder. Kış ya da bahar aylarında minibüslerin dolması uzun sürebilir. Fakat yaz mevsiminde hemen dolup kalkmaktadır. Köye taksiyle gitmek de mümkündür. Ancak köyün içinde taksiyle dolaşmak ve ihtiyaç olduğu anlarda hemen taksi bulmak pek mümkün değildir.

yeme-icme-440x268.jpg

Assos bir liman kenti olması nedeniyle adeta taze balık cennetidir. Balıkçıların sabahın erken saatlerinde getirdiği deniz ürünleri restoranlarda, hem görsel hem de lezzetli bir şölene dönüşmektedir. Ancak Assos’ta yöreye özgü otlar ve zeytin de sofraların baş tacıdır. Bölgenin lezzetlerinden bazıları vahşi deniz çipurası, kılıç şiş, orfoz ızgara, balık pastırması, levrek buğulama, iskorpit çorbası, lakerda, çiroz, füme balık, kalamar dolması, Behramkale mantısı, avcı böreği, otlu gözleme ve kabak çiçeği dolmasıdır.

Ayrıca, plajların çevresinde her türlü fast food çeşidini ve Sokakağzı sahilinde mantı ya da pizza çeşitlerini bulmak mümkündür. Bölgenin zeytinlerinden elde edilen zeytinyağıyla pişen ev baklavasının tadı ise eşsizdir.

Popüler restoranlar

Uzun Ev: Denize sıfır konumdaki restoranda hem taze balık hem de leziz mezeler bulmak mümkündür.

Yahya’nın Yeri: Salaş ama mezelerin lezzetinden ana yemeğin unutulduğu bir mekândır.

Assos Köyü Restaurant: Merkezi konumu ve zeytinyağlı yemeklerin lezzeti ve olağanüstü günbatımı manzarasıyla, kayda değer bir seçenektir.

Etem ile Aslı’nın Yeri: Sivrice koyunun ucundaki eski bir köy kahvesinin elden geçirilmesiyle oluşturulan bu Ege meyhanesinin spesiyalitesi, Yunanlı bir ustanın yaptığı isli uskumrudur. Zahter salata, tahinli patlıcan, Rum cacığı, kuru domates salatası, fava ve kuru et ise diğer lezzet seçenekleridir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Assos sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler tarafından tercih edilen bir bölgedir. Bu nedenle gece hayatı çok hareketli değildir. Ancak liman bölgesinde 1-2 bar mevcuttur. Bir de Kadırga Koyu'ndaki otellerin barları geç saatlere kadar hizmet verir. Özellikle yaz aylarında bu otellerde canlı müzik de olur.

Assos Gösteri Sanatları Festivali (Ekimin ilk haftası/Assos) Assos Vakfı tarafından her yıl gerçekleştirilmektedir.

assos-tatili-18.jpg

Tepede, köyün içinde yerel halkın el emeği olan patikler, dağlardan toplanmış kekik, kekik suyu, zeytinyağı, zeytinyağından üretilen sabunlar ve lavanta, bu bölgeye özgü ürünlerdir. Assos’taki bir diğer alışveriş seçeneği ise buram buram Anadolu kokan yörük halılarıdır. Yüzde yüz yün iplikle dokunan halılar, renkleri ve ilginç desenleriyle yerli yabancı tüm turistlerin ilgi odağıdır.